TikTok akımı beş yaşındaki çocuğu gözünden etti!


25 Temmuz 2020 Cumartesi 17:52
TikTok akımı beş yaşındaki çocuğu gözünden etti!

Çığ gibi büyüyen TikTok platformunun yeni akımından sonra TikTok çeken çocuk gözünden yaralandı. Fenomenlerin yarattığı bıçak ile soda kapağı açma akımından etkilenerek kendi videosunu çekmeye çalışan beş yaşındaki Çınar Ortakçı sağ göz merceğini kaybetti.

Son günlerde oldukça popüler hale gelen tehlikeli akım, platformun çocuklara uygun olup olmadığından şüphe ettirdi.

TikTok çeken çocuk sağ gözünden oldu

Sodayı kaşıkla açmaya çalışan beş yaşındaki Çınar, soda kapağının basınçtan yükselmesi sonucu gözünden yaralandı. Olay sonrasında çocuğun babası Ramazan Ortakçı konuştu: “Doktorlar şu anda oğlumun gözünün görmesi ile ilgili net bir şey söyleyemiyorlar. Oğlumun normalde de izlediği videoları takip ediyoruz. TikTok uygulamasında o videoyu izlediğini bilmiyorduk. Yeni çıkan ‘soda açma akımı’nı izliyor ve hemen kendisi de yapıyor. Devletimizden bu tarz uygulamaların kapatılmasını ve sansür istiyorum.”

tiktok çeken çocuk

Çınar’ın annesinin yaptığı açıklama ise savunma niteliğinde oldu. Çocuğunu sürekli yakından takip ettiğini vurgulayan anne, olayın suçunu TikTok platformuna yöneltti. Sosyal medya düzenlemesi gündemden yavaş yavaş kalkarken bu üzücü olay sosyal medyanın güvenli bir ortam olup olmadığından şüphe ettirdi.

Çınar’ın annesinin tam savunması ise şu şekilde: Bugün ‘soda açma akımı’ başka bir gün başka bir akım çıkacak. Videoda yetişkinler bıçak yardımıyla patlatıp açıyorlar, çocuklar da kaşıkla vurup patlatıp açıyorlar. Benim çocuğum da kaşıkla patlatıp açtı. Bu olay 3 saniyelik. Bana kimse kızmasın, ‘çocuğu nasıl görmedin’ demesin. Oğlum daha önceden izlediği videoları uygulardı ama güzel, canlandırma ve tiyatral içerikli videolar çekiyorduk. Patlayan soda şişesi boğazına gelebilirdi. Şu an bana ‘yeni bir göz nakil yapacağız’ deseler; ben kendi gözümü vereceğim. Ben oğlumla ilgilenen onunla çocuk olup vakit geçiren bir anneyim. Devletimiz bu konuya el atsın, Meclisimizde karar alınsın. Sosyal medyanın faydası var; ama zararı daha çok

Bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEmre Özdoğan

2020 yılının Mart ayında Shiftdelete ekibine dahil olan genç yazar artırılmış gerçeklik ve yapay zeka ile ilgili çalışmalarda bulunuyor. Teknoloji dünyasında bildiklerini anlatmak için içerik üretiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

90 yorum - “TikTok akımı beş yaşındaki çocuğu gözünden etti!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Sunu anlamiyorum aileler cocuklarindan kurtylmak icin veriyor ellerine telefon tabletleri sonra bu tarz olay olunca vay efendim tiktok vay efendim devlet suçlu yahu cocugunla valit gecir anlıyorum babadir calisiyordur annedir is yapiyordur ama her seferrindede tablet telefon verilmez sorun aileye tiktok kiminn telefonunda yüklü vede neden silip telwfonuna sifre koymamis?

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Tik toku kapatamazsınız çünkü 5 yaşındaki çocuk tık tok indiremez 16 yaş sınırı var bu tamammen sizin salaklığiniz

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Vermeseydimiz velete telefonu

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Bi çocuk pikaçu yum diye atlayınca pokemon yasaklandı keşke tiktok da yasaklansa

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Sen beş yaşındaki çocuğa sahip cikamadin ise suç devletin mi ??

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Keşke çocukların eline telefon vereceğinize kitap verseniz

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Madem o kadar değerli çocuğun var o uygulamayı kullanmiycaksin yakında YouTube içinde dersin aynısını ama sorun sende kimsede değil … Yükleme ki çocuk da bakamasin 6 yaşındaki cocugun telde ne işi var…

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Dün bir yorum atmıştım. Haberi okuyun diye. Bugün aynı şeylere devam ediyorlar. Siz jöyle giderseniz sonumuz nasıl olucak düşünüyormusunuz? Bu uygulama tamamen saçmalık. Anlayın şunu. Daha doğrusu bu uygulamayı ilk kullananlar saçma sapan hareketler yaptığı için bu uygulama bu hale geldi. Tik toku savunacağınıza bu tür olayları nasıl engelleriz diye düşünün. Lütfen. Ve tabiki haberide bi okuyun. Bıçakla alakalı bir şey yok ortada.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Geçmiş olsun zaten tik tok yuklerken orda yaş soruyorlar 18 yaş altı giremiyor
  Youtube aralarından en kotusu korku filimi var kavga var tiktok insan isteyince bi şarkıyla 60 sn ye bir video çekiyor.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Evet sostal medya bu pandemi nedeniylede cocuklarin çok ilgisini çekti ve çok kulanilan bir platform oldu ***** bu tür durumlarla karşılaşmaların önüne bir an önce önlem alınanlar geçilmeli.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Geçmiş olsun. Mesele Tik Tok değil. Youtube da daha az mı tehlike var. Onu kapatsan başka yerde başka şeyler görecek. Çocuğun eline telefonu verip sen de keyfine bakarsan olacağı budur. O kadar…

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Anne hatalıdır, tik tok yasaklanmalıdır. Uzatmaya gerek yok

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Tiktok kapatilsin baska dicek birsey yok !!

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  5 yaşındaki çocuğa telefonu verip ilgilenmezseniz böyle olur tabii zaten tiktoka girmek için 14 yaş ve üstü olmanız gerek sorup sorgulamadan suç atmayın

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  magandanın biri makas ata ata gidiyor
  sonra kaza yapıp birilerinin ölümüne sebep oluyor
  bir allahın kulu da çıkıp arabalar yasaklansın diyor mu !
  zararlı olan tiktok değil o sadece bir platform
  zararlı olan insanların kendisi…

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu tiktok savunanlar en azından bir habere bakın okuyun. Demişki orda basınçtan kapak yükselmiş ve gözünü yaralamış. Bu saçma ugulamayı neden bu kadar seviyorsunuz. Adamlar saçma sapan hareketler yapıyorlar sizde onları izliyorsunuz. Bunlar çoğunlukla komikte olmuyor. Bunu kullanacağınız süreyi bir şey öğrenmek için kullansanız bir işe yarar. Lütfen bu yorumu tarafsız bir şekilde düşünün.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu durum her zaman olur evet ama bu sefer sebep olan şeyi tespit ettik. Tespit etmişken çözüm bulmamızda ne sakınca var. Bu uygulama gerçekten bu kadar değerli mi

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Bakın suç tiktokda değildir bir bıcağın kesici ve zararlı olduğunu öğretmezsen oda bunu kendi başına yaoar yazik kafanıza hemen eğlence plartformuna suç atıyorsunuz evet akım saçma ama büyükler yapıyor bir anne çocügünün neyin zararlı olup olmadığını anlatmayıp bir eğlence plartformuna suç atıyorsa suç tiktokda değil annededir.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Bakın suç tiktokda değildir bir bıcağın kesici be zararlı olduğunu oğretmezsen oda bunu kendi başına yaoar yazik kafanıza hemen eğlence plartformuna suç atıyorsunuz evet akım saçma ama büyükler yapıyor bir anne çocügünün neyin zararlı olup olmadığını anlatmayıp bir eğlence plartformuna suç atıyorsa suç tiktokda değil annededir.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  tiktok yasaklansın!

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Suç tiktok da değil suç annesinde akım saçma ve zararlı olabilir ama bir anne çocuğunun eline bir buçak veremez tiktok u suçlamayın

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Suç tiktok’ta akımlar sadece 15 saniye zaten

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Tıktok eglencelı bir platform ama son zamanlarda genç kızların ve kadınların kendını cok açması yarı cıplak olmasına kısıtlama gelse daha ıyı olcak cocuklara kısıtlama getirilsin ve fake hesaplar kapatılsın bence milletimiz eğlenmwk ister tabıkı yoksa kafayı yer iyice ama bunların onune gecılse bir sorun olacagını sanmıyorum

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu çocuğa telefon verip birde tiktok denen mal ürününü yüklemek sizin hatanız 27 yaşındayım telefonumda tiktok denen mal icadı yok

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Tiktok 12 yaş üzerinde ki çocukların kullanımı için uygun. Daha küçükler kullanacaksa ebeveyn gözetimi altında olmalı

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Öncelikle minik kardeşimize geçmiş olsun tik tok uygulaması bunun dışındada bir sürü akım yapıyor öncelikle böyle bir akımın olmasında yanlış bir şey görmüyor um bir kere 5 yaşındaki bir çocuğun o uygulamada ne işi var ve çocuk o bıçağı nereden buldu mağdem çok iyi bir anne babasınız o zaman sadece onun izlediğini çocuğunuzun ne izlediğine bskıyorsunuz o zaman onun eline telefonu verip köşeye çekilmek yerine zararlı eşyaları onun ulaşamayacağı yerlere koyabilirsiniz bu çocuğun başına bunun gelmesi haberciler ve tik tokun kapanmasını isteyenlere büyük bir koz oldu hemen sizde bunu tik tokun kapanmasına yönelttiniz uygulamanın burda hiçbir suçu yok uygulamaya girdiğiniz zaman bunu yapanlarında büyük olduğunu görebilirsiniz burada uygulamanın hiç bir suçu yok.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu çocukla alakalı bi sorun tiktokla değil ama tiktok bencede kapatılsın 😀

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Eyer Yazmış 😀 birde hâlâ Ben Hallederim falan yazıyor

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Bakın tik toku eyer kapatmak istiyorsanız bana cevap verin ben hallederim

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Bencede artık tik tok kaldırılsın insanların ahlakını bozmuş

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Boşverin gözünü imanınız gidiyo ayakta uyuyosunuz haberiniz ***** göz peşine bukadar safmısınız

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Bnce tiktok kaldırılsın insanların ahlakını bozmuş durumda

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   İnsanların ahlakını bozmuş diyenlere bakın bir çoğu kullanıyordur uygulamayı bide sanki çok temiz ahlaklı insalarmış gibi konuşuyorlar yazık açıkçası çocuğun suçu denemeyecekti ve annesi de onu uyarcaktı ben bile bu uygulamayı kullaniyorum sizin gibi yalan söylemiyorum!

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  bende tiktokun kapatılması yönündeyim

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Tiktok 12 yaş ve üzeri uygun bir uygulama. Suç annesinde. Eğer iyi bir ebeveyn olsaydı uygulamanın yaş sınırına bakıp, telefonundaki uygulamaları yaşa göre sınırlıyıp verirdi.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   sana katılıyorum

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   haklısın

" TikTok akımı beş yaşındaki çocuğu gözünden etti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TikTok akımı beş yaşındaki çocuğu gözünden etti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TikTok akımı beş yaşındaki çocuğu gözünden etti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 2. 2 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 3. 3 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 4. 4 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 5. 5 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 6. 6 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 7. 7 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 8. 8 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 9. 9 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 10. 10 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk