Çin’den 745 milyon dolarlık hamle! ABD şaşkın


10 Kasım 2019 Pazar 10:05
Çin’den 745 milyon dolarlık hamle! ABD şaşkın

Bir hafta önce ulusal güvenlik tehditi soruşturması kapsamında incelemeye alınan TikTok uygulaması, Çinli uygulamaların tercih edilme oranını yükseltti. Bir şirketin Çin’in anayasasına göre casusluk yapabilmesi, ABD’yi tedirgin ediyor.

Bu bağlamda Huawei’nin bilgi sızdırdığını düşünen Trump yönetimi, Çinli teknoloji firmasını casusluk yapmak ile suçlamıştı. TikTok’ın sahibi Beijing ByteDance, 2 yıl önce Musical.ly için de sıkıntılar çekmişti.

TikTok uygulaması için açılan soruşturma ters tepti

Özellikle dans videoları ile ünlü olan Musical.ly, Çin menşeli bir uygulama olduğu için Amerika Birleşik Devletleri’nin Yabancı Yatırım Komitesi üyelerinden onay alamamıştı. Ayrıca Tiktok uygulaması için açılan soruşturma ters tepti.

Yıllar geçtikçe popülerliği artan Çinli uygulamalar, ABD pazarının bir kısmını ele geçirdi. Çin’in piyasaya sürdüğü uygulamalar, son çeyrekte 745 milyon dolar gelir elde etti.

TikTok

Sensor Tower isimli istatistik firması tarafından sağlanan veriler, bu tür uygulamalar için yapılan harcamaların bir önceki yıla göre yüzde 65 arttığını gösteriyor. Ayrıca Amerikan vatandaşlarının da yaptığı harcamalar, dikkat çekti.

Temmuz 2019 – Eylül 2019 dönemini kapsayan üçüncü çeyrek, Apple’ın ve Android‘in en iyi 100 uygulaması için toplam 3.43 milyar dolar harcandığını resmetti.

TikTok uygulaması

Çin merkezli uygulamalar, 3.43 milyar dolarlık toplam gelirin yüzde 22’sini temsil ediyor. “En iyi uygulamalar” listesinde yer alan yazılımlar, genellikle sağladığı gelir seviyesi ve ulaştığı indirilme sayısına göre değerlendiriliyor.

Geçen yıl en iyi 100 uygulamanın 21 tanesi Çin’e aitti. Bu sene büyük bir sıçrama yapan Çin, bu sayıyı 25’e yükseltti. Artık en iyi olarak görülen 100 uygulamanın dörtte biri, Çin cephesinin elinde.

Çin uygulama marketi

25 adet yazılımın arasında PUBG Mobile da bulunuyor. Zira kendisinin dağıtımcılığını Tencent Games üstleniyor. Huawei’ye uygulanan ambargo, TikTok’a açılan soruşturma ve diğer yaptırımlar, Çin’i durduramıyor.

Buna ek olarak Amerikan vatandaşları da bu uygulamaları seviyor. Akıllı telefon satışlarında, yazılım satışlarında ve 5G gibi altyapı satışlarında oldukça aktif olan Doğu Asya ülkesi, yarışı bırakmaya hiç niyetli değil.
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Çin’den 745 milyon dolarlık hamle! ABD şaşkın”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  abd’dede bu gün akp’nin yaptıkları gibi zorla bir şeyler yaptırmaya çalışıyor ama çoğunlukla ters tepiyor. toplumlara,insanlara zorla bir şeyler yaptıramayacağınızı anlayın artık.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Google, Facebook,zaten ABD devletinin ajanları,CIA izin vermese hiç bir halt yapamazlar %100 ABD destekli firmalar bunlar .,”bu benim görüşüm”

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Google, Facebook,zaten ABD devletinin ajanları,CIA izin vermese hiç bir halt yapamalar %100 ABD destekli firmalar bunlar .,”bu benim görüşüm”

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Wow

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Yahudiler şimdi Çini kullan uçaklar müslümanlar üzerine Abd yi borç batağına sokup yıktılar şimdi Çini kullanıcaklar orta doğu için.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   orta doğulularda camilere gitmek yerine okula gidip eğitim seviyesini yükseltsinde onlara rakip olsun. yoksa anca böyle sızlanır durursunuz.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  devlet destekli bizim de mobil uygulamalar yapmamiz gerekiyor. desteği gizli vermeli öne birilerini sürmeli cok iyi bir gelir kapisi olur ulke icin

" Çin’den 745 milyon dolarlık hamle! ABD şaşkın konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’den 745 milyon dolarlık hamle! ABD şaşkın ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’den 745 milyon dolarlık hamle! ABD şaşkın ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)