Tim Cook ve Donald Trump ticaret savaşını görüştü!


14 Haziran 2019 Cuma 21:30
Tim Cook ve Donald Trump ticaret savaşını görüştü!

Amerika Birleşik Devletleri’nin uyguladığı ambargo konusunda Huawei’nin en büyük rakiplerinden Apple sessizliğini koruyor. Aslında konuda hiç bir teknoloji şirketinden eleştiri gelmezken, Tim Cook ile Donald Trump bir araya geldi.

ABD başkanının kızı Ivanka Trump tarafından yapılan açıklamada, Trump ile Cook’un ABD yatırımları, ticaret ve gizlilik gibi konuları görüştüğü belirtildi.

Tim Cook ve Trump tarafından yapılan açıklamalardan rahatsız!

Amerikan İşgücü Politikası Danışma Kurulu üyesi olan Tim Cook, Beyaz Sarayı sıkça ziyaret ediyor. Bu ziyareti dikkat çekici hale getiren detaylardan birisi ise yaklaşık 300 milyar dolarlık ürünün ithalatında Çin’in ek gümrük vergisi uygulayabileceğinin Trump tarafından duyurulduktan sonra yapılması oldu.

Trump’ın Çin ile ticari savaşın daha büyük boyutlara taşınabileceğini açıklaması, Apple CEO’sunu rahatsız ediyor. Zira, Çin’den ABD’ye giren mallar için uygulanan ek vergiler özellikle Apple aksesuarları üzerinde etkisini gösteriyor. Üretimin neredeyse tamamını Çin’de gerçekleştiren Apple’ın aksesuarlarında yaşanan fiyat artışı, iPhone ve Mac gibi diğer modellere kıyasla daha çok göze çarpıyor.

Son dönemde antitröst yasalarına ağırlık veren ABD hükümeti tekelcilik yapan tüm şirketlere cezalar yağdırıyor. Hükümetin Amazon, Apple, Facebook ve Google’ın muazzam pazar güçlerini kötüye kullanıp kullanmadıklarını araştırmak için hazırlanıyor olması da Tim Cook’u endişelendiren konulardan birisi.

Huawei için asıl kararın verilmesine bir süre daha var. Zira, Haziran ayının sonunda Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenecek olan G20 Zirvesi‘nde, Donald Trump ile Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in bir araya gelmesi bekleniyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Tim Cook ve Donald Trump ticaret savaşını görüştü!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Oğlum kimse almaz bi stand 1000 dolar bi dikkat et dedi trump

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sanki Samsung kullananları sorgusuz alacaklar 😂

 3. Anonim dedi ki:

  Bence İPadOs a hesap makinesi gelecek mi onu konuşuyorlar 😅😅😅

 4. Son insan dedi ki:

  Sen hocamısın

 5. Anonim dedi ki:

  Apple para verenler yada amerika arabalarına pahalı amerikan ürünlerine para verenler öbür dünyada hesap verecekler

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Dedi ve amerika malı telefonunu kullanmaya devam etti

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Android işletim sistemi ,snapdragon işlemciler ,intel modemler ,ramler hepsi amerikan malı değil zaten ,haberi okumadan yorum yapan tipler

  3. Anonim dedi ki:

   Doğu Türkistan’a saldıran çin harika

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hepsi hain

" Tim Cook ve Donald Trump ticaret savaşını görüştü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tim Cook ve Donald Trump ticaret savaşını görüştü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tim Cook ve Donald Trump ticaret savaşını görüştü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "