Tim Cook Yılın CEO’su Seçildi!


25 Aralık 2014 Perşembe 08:00
Tim Cook Yılın CEO’su Seçildi!

Apple‘ın tepe yöneticisi Tim Cook yılın CEO‘su seçildi. CNN Money tarafından bu ünvana layık görülen Cook, iş dünyasından birçok ünlü ismin bulunduğu listede adını en üste yazdırmayı başardı. Ünlü ismin bu başarısının ardındaki en büyük unsur olarak Apple‘ın yüzde 40 oranında artan hisse senetleri gösteriliyor.

iPhone 6, Apple Watch ve Apple Pay

Steve Jobs‘ın 2011 yılında CEO‘luktan ayrılmasından sonra koltuğu ilk devraldığında hissedarlara ve Apple severlere güven veren Tim Cook, aradan geçen sürede tartışmalara konu olsa da şirketi iyi bir noktaya taşımayı başardı. Özellikle bu yıl içinde, iPhone 6‘nın hızlı bir başlangıç yapması, Apple Pay ve Apple Watch‘ın yarattığı heyecan Cook‘a başarıyı getirdi.

14-12/25/tim-cook-and-steve-jobs-o.jpg

Steve Jobs’ın şiddetle önerdiği isimdi

Steve Jobs gibi efsane bir ismin ardından o boşluğu doldurmanın zorluğuna karşın, Jobs‘ın kendisine verdiği destekle işe başlayan Tim Cook, kendi çizgisini ürünlere yansıtmayı başardı. iOS 6‘dan iOS 7‘ye geçişteki radikal tasarım değişimde, Scott Forstall gibi şirket içinde güçlü bir ismin görevine son verilmesinde, yıllarca büyümeyen iPhone ekranının 4.7 inç ve 5.5 inç‘e çıkmasında, küçük ekranlı iPad Mini’de hem Cook imzası vardı. Bakalım başarılı CEO gelecekte ne gibi başarılara imza atacak?

:: Sizce Tim Cook başarılı bir CEO mu?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

42 yorum - “Tim Cook Yılın CEO’su Seçildi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Tamam başarılı olduğu bir gerçek. Fakat sırf Apple ı sevmediği için Tim Cook'un tercihlerini olumsuz yönde eleştirmek, bir nevi ırkçılıkla aynı şeydir. Dünyada milyarlarca insan vardır ve her insan aynı olucak diye bir şey de yoktur. Tanrı herkesi farklı yaratmıştır. Tim Cook, Homoseksüellerin toplumdan dışlanmaması ve onların haklarını korumak için öyle olduğunu söyledi. Hatta konuşmasında da bu konulara dikkat çekilmesini açıkladı. Kim bilir Samsung, Microsoft veya Goggle'ın arkasında kaç tane Eşcinsel vardır. Peki bu o şirketin başarısını etkiler mi? Lütfen sevdiğiniz markayı savunmak için insanlığınızdan çıkmayın.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Canım benim Lego diyorum oynamadın galiba küçükken. Bakkalların iktisat profesörü. Belli ki 23 Nisan da koltuğa oturtturmuşlar seni böyle fevkalade örnek verdiğine göre:) Makaleleri takip etmişsin, birkaç bilgi edinmiş, ücretsiz bedava sertifika veren seminerlere katılmışsın tebrikler. Ergen kelimesiyle de konuya hakim olduğunu anlatmaya çalışmışsın. Çok anlatmışsın boş anlatmışsın. İşletim sisteminden bahsediyoruz burda. Rezil ettikten sonra yılın ceo su seçilse ne olacak. Os dan anlamayana tabi ki mükemmel başarı dolu.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  750 milyar dolarlık bir şirketin ceo'luğunu bakkal dükkanı işletmekle karıştıranlar olmuş.seni 23 nisanda bi gün oturtsunlar apple'ın hisseleri yarı fiyatına düşer güzelim ***** başa geçtiğinden beri hisseleri jobs'un bile yapamadığı kadar yükseltti, mac pro ve apple watch gibi iki yenilikçi ürün ve apple pay gibi yin endüstri standartlarını değiştirecek bir servis'i tanıttı.ceo'luk ayrıca sadece ürün tanıtımlarına çıkmaklada olmuyor.o adamın şirketin yaptığı her türlü operasyondan (tedarik,üretim,pazarlama,mühendislik,tasarım)dan tut diğer şirketlerle yaptıkları her anlaşma ve görüşmeye kadar sorumlulukları ***** başa geldiğinden beri apple'ı muhteşem yönetiyor bunda bütün teknoloji editörleri ***** yurdum ergenlerine sorulmuyor bu sene kimi yılın ceo'su yapsak diye.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Yüzyılın ceo su deseniz ne olacak. ios ortada bırakın bunları… Legolarla daha iyisini yapan çocuklar var. Maşallah herkes te tercihlerin bekçisi olmuş.. Böyle bir açıklama yapamaz..

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  aşçı tim 😀

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  5C gibi saçma bir projenin sahibi seçilse ne olur seçilmese ne olur.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple watch a iwatch diyen kendi ürününden bi haber ceo…

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  O koltuða kim otursa satacak zaten fazla abartýlmaya en iyi denmeye gerek yok bana kalýrsa ama görevini iyi mi yapýyor evet iyi yapýyor steve jobs dan sonra o ceoluk koltuðuna oturmak biraz cesaret ister þimdilik pek sorun yok
  Fakat ben daha fazla radikal deðiþiklik bekliyorum
  Öte yandan onun tercihleri kimseyi ilgilendirmez konu iþse iþ konuþulur bu kadar basit
  Sýrf tercihlerinden dolayý iyi veya kötü diye nitelendirip piyasa bakýmýndan deðerlendirmeden bu kadar basit yorumlar yapanlara da açýkçasý sadece gülüyorum
  Çünkü bu ne kadar basit düþündükleri gösterir

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Tamamiyle taraflı bir eleme olmuş.Windows Vista ve Windows 7 ile bilgisayar piyasasının ağzına tüküren Steve Ballmer ve Yaptığı fütürist hamlelerle Nokia ya çağ atlatan Stephen ELOP dan biri olmalıydı.Buradan onları çok pis kınıyorum.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu adam ne yaptıysa bu sene yaptı bu seneki başarısı dışında tek başarısı da 5S’tir.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Steve Jobs yaşasaydı asla iPhone6’daki o kamera çıkıntısına ve kalın anten çizgilerine izin vermezdi. Tasarımsal hatalar var 6 serisinde.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Başarısız yönleri de var 5C – 5 ve ucuz iPad Mini serisi gibi

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Önce ios U düzeltsin ios u

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  İPad mini ilk başta başarıydı belki ama şuanda külfet zaten artık geliştirilmiyor A7 koyuyorlar 2 senedir.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  iPad mini eski popülerliğini kaybetti. Kimse ipad air varken ipad mini almaz. Telefonlar o boyuta geldi nerdeyse. Herkeste note serileri g3ler z3ler 6-6Plus var artık 5inç üstüne çıktı telefonlar 5-5S kullananlar haricinde.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Steve Jobs’tan sonra gelmesi gereken kişi geldi. Seviye düşmedi arttı ancak 5C gibi bir başarısızlığı da var ve iPad Mini’nin artık cazibesiz kalması gibi.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Adam Gay diyorsunuz size ne?

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Gay ve gayet de başarılı kimi ilgilendirir. İşinde en iyisi o en iyi firmanın en iyi ceo su

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Homoseksüel olmasından kimi ne? Onlar sizi heteroseksüelsin diye yargılıyor mu? Dünyaya at gözlüğüyle bakmayın dar kafalılar

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  E adam gay olduğunu itiraf etti seçilmezmi?

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence 1.CEO ( Genel Müdür ) Blackberry’nin CEO’su olmalıydı. Çünkü şirketi bataktan çıkartmaya başladı desek doğru olur. Fakat Apple’da 65 Milyon iPhone Sattı, 4S’in rekorunu kırdı. Biliyorsunuz ki 4S varken de Tim vardı. Fakat 4S’in mimari zekası Steve’dir. ***** seçen yetkililerde bence arada kalmıştır.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Yılın adamı sağ tarafta oturuyor…

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  raad olsanıza.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Bazı Yorumları okudum da saçmalayanlar da çok . Steve jobs gibi efsane bir CEO’dan sonra aynı istatistiği götürebilmek kolay iş değil , sonuçta herkes büyük Şeyler bekliyor ve ağır yükümlülük altındasınız . Bence çok başarılı işler çıkardı yani kim gelirse gelsin satardı ama bu kadar satmayabilirdi bunu Çoktan haketmişti . Gay olması bizi ilgilendirmez , yaptıkları ürünler bizi ilgilendirir.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya arkadaşlar bu ceo nun türkçe karşılığı yokmu ki burda ve her yerde sırf şekil yapmak için bu kelime kullanılıyor ??? Böyle sitelirin Türkçeyi güzel kullanarak vatandaşa örnek olması gerekir benim düşüncem bu…
  “İngilizce Chief Executive Officer ” sorsan millete çoğu ceo nun anlamını açılımını bilmez, Türkçe karşılığı ise : Ülkemizde de şirketler topluluklarında en üst düzey profesyonel yöneticilere verilen unvandır..

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  @sdelta ama bu konu hakkında arkasindan çok şey yazıldı çizildi adamın bu konuya bir açıklık getirmek istemesi normal bence. Ayrıca tim cook jobs ın mirasına yatmayıp onun da yapacak bir şeyleri olduğunu gösterdi artık.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  adam 2014 te 2 yıl 3önceki nexusu yakaladı ve yılın ceosu oldu nexus 6 yı yakaladıklarında gelmiş geçmiş en iyi ceo olur.

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Bulunduðu görevin [CEO] rakibi yok hak etti

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple karşıtı olduğunuzu bari bu konuda belli etmeyin arkadaşlar 😀 Adam başarılı atılımlar yaptı. Belki Apple çizgisinden kayacak şeyler de yaptı ve bu yüzden ben de pek sevmedim Cook’u ama demek ki bizim beğenmediğimiz şeyler aslında başarıyı getirmiş.

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple watch a iwatch diyen kendi ürününden bi haber ceo…

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Yılın 2. ceo suda blackberryi tekrar ayağa kaldıran John Chen seçildi

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple eşittir koca bir çöp

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple’ýn satýþlarýna göre deðerlendirirsek evet en iyisi seçilebilir ama þöylede bir þey var Apple’ýn CEO sunu kim yaparsan yap yine satacak.

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  yýlýn topu mu?

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Yýlýn en dandik ceo su bana göre. Çýkýp "gayliðimle gurur ***** dedi. Cinsel tercihi beni hiç mi hiç ilgilendirmez, karýþmaya da hakkým yok zaten bu dünyada herkes özgür olmalý ancak sen Apple gibi bir firmanýn ceo su konumundasýn, bunu bilip böyle bir açýklama yapmaman gerekir.

" Tim Cook Yılın CEO’su Seçildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tim Cook Yılın CEO’su Seçildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tim Cook Yılın CEO’su Seçildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 2. 2 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 3. 3 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 4. 4 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 5. 5 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 6. 6 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 7. 7 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 8. 8 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 9. 9 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 10. 10 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!