Tıpkı insan gibi: Terleyebilen robotik parmaklar!


30 Ocak 2020 Perşembe 22:30
Tıpkı insan gibi: Terleyebilen robotik parmaklar!

Yeni geliştirilen terleyebilen robotik parmaklar, insansı özelliği ile oldukça ilginç görünüyor. Fazla ısıyı dengelemek için terleme yapabilen robot gelecek vadediyor. Teknoloji hayatımızın artık büyük bir parçası bu noktada robot teknolojisi de hem çok hızlı gelişiyor hem de insan hayatını da kolaylaştırıyor.

Yapay zeka ile desteklendiğinde robotlar insanların yapabileceği bazı şeyleri yapmaya başladı bile. Ancak bunun yanında yeni geliştirilen parmak formundaki yumuşak robot, yüksek ısıya ulaştığında tıpkı insan bedeni gibi sıcaklığı dengeleyebilmek adına terleme yapabiliyor. Kulağa oldukça ilginç geliyor olsa da Facebook’un Reality Labs’in de geliştirilen robotik parmak, ilerleyen günlerde yüksek sıcaklıktaki işlerde ya da benzer alanlarda kullanılabilir.

https://static.shiftdelete.net/wp-content/uploads/2020/01/Terleyebilen-robotik-parmaklar-yumusak-robot-parmak

Terleyebilen robotik parmaklar geleceği işaret ediyor

Oldukça faydalı olan bu yumuşak robot parmaklar, hasarlara karşı dayanıklı olmanın yanında kaygan şeyleri kavrayabilmeyi ve aynı zamanda sıcak nesnelerin tutulmasını daha kolay hale getirebilir. Bilim insanları, söz konusu robotik parmakları, nesneleri kavrayabilmek için rahatlıkla form değiştirebilen özelliğinden de yararlanarak bu işi boş yumuşak parmakları geliştirdiler.

Geliştirilen bu parmaklar, insanlarda olduğu gibi 30 derece ve üstü sıcaklıklara ulaştığında gözeneklerine yerleştirilen sensörler ile terleme yapıyor ve ulaşılan sıcaklığı düşürmeye çalışıyor. Daha yüksek sıcaklıklarda ise geliştirilen robotun yumuşak materyali olan reçine genişliyor ve terlemenin daha yoğun yapılması sağlanıyor.

Daha önce terleyebilen bir robot olarak karşımıza brobot çıkmıştı. Ancak brobot metaldi ve biraz daha hantal bir robot olarak tasarlanmıştı. İlk yumuşak tür olan robotik parmaklar ise bilim insanlarının gelecekte ne kadar ilerleyebileceğinin bir kanıtı niteliğinde.

Tasarlanan robotu izlemek isteyenleri aşağıdaki videoya alalım.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Tıpkı insan gibi: Terleyebilen robotik parmaklar!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu hızla 10 seneye insanla robotu ayrıştırmayacak hale geliriz.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Tam insan eline benziyor kesinlikle elinden damla damla terlemeyen var mı? Ben açıkçası teri içiyorum o kadar bol terliyor ki…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Sen dalga geçeceğine , bu yapılanın yarısını yapsan zaten bu durumda olmazdık. Başka şeylerde yazıcam ama yayınlamazlar. Neyse..

" Tıpkı insan gibi: Terleyebilen robotik parmaklar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tıpkı insan gibi: Terleyebilen robotik parmaklar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tıpkı insan gibi: Terleyebilen robotik parmaklar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 2. 2 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 3. 3 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 4. 4 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 5. 5 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 6. 6 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 7. 7 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 8. 8 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 9. 9 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
 10. 10 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!