Tofaş ve Vodafone’dan dijital dönüşüm iş birliği!


07 Ağustos 2020 Cuma 15:55
Tofaş ve Vodafone’dan dijital dönüşüm iş birliği!

Fabrikaların daha esnek ve üretken hale gelebilmesi için Endüstri 4.0 yolunda çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Akıllı fabrikaların kurulmasında en önemli etkenler olan dijital servisler ve nesnelerin interneti konusunda, Tofaş ve Vodafone Business iş birliğine imza attı.

Tofaş ve Vodafone Business dijital dönüşüm iş birliği!

Tofaş, yıllık 450 bin araç üretim kapasitesi olan, 350 bin mekrekaresi kapalı olmak üzere 1 milyon metrekarelik alanda faaliyet gösteren Bursa fabrikasında Vodafone Business’ın “Özelleştirilmiş Mobil Şebeke” teknolojisiyle insanları ve nesneleri birbirine bağlayacak. Şu anda kullandığı kablosuz ve sabit network bağlantılarını “Özelleştirilmiş Mobil Şebeke” ile değiştirecek olan Tofaş’ın bu yatırımıyla otomotiv sektöründeki dönüşüme öncülük edeceği dile getiriliyor.

“Özelleştirilmiş Mobil Şebeke” sayesinde Tofaş’ın Wi-Fi bağlantısı değiştirilecek, tesisin farklı bölgelerine dağılmış makinelerden ve IoT sensörlerinden veri toplayan Akıllı İstasyonlar’ın ve üretim hattında yer alan sıkma makilerinin bağlantıları sağlanacak. Tofaş, işletme için kritik olan hizmetlerle üretim ağları gibi servisleri tesislerinde kurulan lokal şebeke aracılığı ile güvenli, hızlı, düşük gecikmeli ve kesintisiz şekilde sürdürebilecek.

İnsanların, stokların, araçların lokasyonlarının belirlenmesi ve güvenliğin sağlanması, operasyonel etkinliğin artırılması ile işgücü yönetimine destek sağlanması bu teknolojinin sunduğu diğer avantajlar olacak.

“Özelleştirilmiş Mobil Şebeke” teknolojisinin ilk fazda 4G ile başlayacağını ve 5G’ye dönüştürebilecek şekilde kurgulandığına değinen Tofaş Bilgi ve İşlem Teknolojileri Direktörü Özgür Çetinoğlu,; proje ile Tofaş network altyapısının daha yalın ve esnek bir yapıya kavuşacağını vurguladı.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Tofaş ve Vodafone’dan dijital dönüşüm iş birliği!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Vodafone ve tofaş 2 de ise yaramaz firma

" Tofaş ve Vodafone’dan dijital dönüşüm iş birliği! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tofaş ve Vodafone’dan dijital dönüşüm iş birliği! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tofaş ve Vodafone’dan dijital dönüşüm iş birliği! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi! Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi!
 2. 2 En iyi Chrome eklentilerini sıraladık! En iyi Chrome eklentilerini sıraladık!
 3. 3 Gençlerle füze gönderdik! Gençlerle füze gönderdik!
 4. 4 Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık! Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık!
 5. 5 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
 6. 6 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
 7. 7 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 8. 8 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 9. 9 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 10. 10 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!