Okunma

Toplanın Devlete Saldırıyoruz!


06 Ağustos 2012 Pazartesi 10:30
Toplanın Devlete Saldırıyoruz!

Kullanımı giderek artan teknoloji, beraberinde güvenlik riskini de getiriyor. Devlet tarafından sunulan hizmetler de bu saldırıların hedefinde. Geçtiğimiz günlerde amacına ulaşan çok sayıda saldırı haberini sitemizde yayınladık.

Kullanılamaz hale gelen devlet siteleri nedeniyle vatandaşın mağdur edilmesi, ilgili kurumları harekete geçirdi. BTK ve TÜBİTAK‘ın koordinasyonunda, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan katılımcılarla test edilmişti.

Elde edilen bulgular, ilgili kurumlara tavsiye olarak paylaşılsa da, aradan geçen süre içinde zarar gören kurum sayısı daha da arttı. Bu gelişmelerin üzerinde tatbikatın ikincisi yapılacak.

Toplantı ne zaman ve nerede olacak?

08 Ağustos 2012‘de TÜBİTAK Feza Gürsey Konferans Salonu’nda yapılacak toplantı sayesinde, bu yılın sonunda yapılması planlanan tatbikatın çalışma kapsamı ve iş takvimi gibi hususların görüşülmesinden ibaret olacak.

BTK tarafından yapılan duyuruda, konuya ilgi gösteren herkese açık davet eden kurum, şu mesajı yayınladı;

Kurumsal ve ulusal düzeyde siber güvenlik seviyemizin artırılmasına katkı sağlamak üzere tatbikata katılmak isteyen kamu ve özel sektör kurum/kuruluşlarının konuyla ilgili iki (2) personelinin söz konusu toplantıya iştirak etmek üzere iletişim bilgilerini en geç 06 Ağustos 2012 tarihine kadar “usgt2012 @ sibertatbikat . gov . tr” e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir.

Donanımlar yetersiz mi?

Türkiye’deki popüler blogger’lardan Burak Bayburtlu‘nun internet üzerinden yaptığı kişisel radyo programına konuk olan Anonymous grubu üyesine yöneltilen “Saldırılarınıza karşı, nasıl önlemler alınabilir?” sorusu, “Altyapılar çok zayıf. Küçük çaplı DDOS saldırıları bile siteleri cevap veremez hale getirebiliyor” şeklinde cevaplandı.

Özellikle bulut bilişimin nimetlerinden istifade etmeyen devlet siteleri, bu altyapı yatırımını yapmadığı sürece, saldırılardan zararlı çıkan taraf olacak gibi görünüyor.

:: Ülkemizin saldırılar için yeterli seviyede hazırlıklı olduğunu düşünüyor musunuz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Toplanın Devlete Saldırıyoruz!”

 1. lokman686868 dedi ki:

  bizim haberimiz yoktur ))

 2. SDN Okuru dedi ki:

  saldırmaya gerek kalmıyor, çoğu zaman zaten çökük vaziyetteler.

 3. thepolice2 dedi ki:

  ÖSYM nin sitesi her yıl sonuçlar açıklanınca kitleniyor. O bile siteyi göçertmeye yetiyor. Ben pek dayanıklı olduklarını sanmıyorum.

 4. deatmania dedi ki:

  Başlığı görünce,

  "Ne oluyor l.n" dedim

 5. Dogukan_gti dedi ki:

  Bu radyo programının bir kaydı var mı? Blog sayfasına baktım baya eski tarihli. Bu radyo kaydının tamamını da paylaşırsanız çok güzel olur.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  yahu bu redhack adina hangi denyo konusmus ki ddos acaba ne biliyormuyumus o lamer hehe

 7. SDN Okuru dedi ki:

  kalkanlara füze ile saldircam 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar radyo programına falan katılmadılar, bi’yerinizden haber uydurmayın.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  çok güzel bir sektör oluştu alt yapı yetersiz ooo devlet şimdi hp ve ibm e yapışsın bize yeterli altyapıyı satın

 10. SDN Okuru dedi ki:

  RedHack zaten dun aksam basbakanligi ve ak parti resmi gençlik sitesini hackledi, btoplanmaya gerek yok adamlar bizim adimiza yapiyorlar ne varsa :))) hak yersen, hack yersin!

 11. SDN Okuru dedi ki:

  bende varım hadi bitirelim şu işi 😀

 12. Chuck88 dedi ki:

  D-DOS saldırısı oluyor mu Bi kaç Arkadaş ile Saldırabilirim .)

" Toplanın Devlete Saldırıyoruz! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Toplanın Devlete Saldırıyoruz! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Toplanın Devlete Saldırıyoruz! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "