Okunma

Torrent’ten bir filme 5 yıl hapis cezası!


12 Mart 2017 Pazar 20:00
Torrent’ten bir filme 5 yıl hapis cezası!

İngiltere’nin değişen telif hakkı kanunu nedeniyle 18 yaşındaki Rachel Owen isimli bir kadın, bilgisayarında bulunan bir filmi torrent üzerinden paylaştığı için 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Dijital Ekonomi Kanunu‘na göre Rachel’ın bu torrent paylaşımı, telif hakkı sahiplerine devasa bir zarar riski yaşattığı için bu ceza uygun görüldü.

Rachel Owen neden hapse girecek?

Geride bıraktığımız Ocak ayı içerisinde kapısına bırakılan zarfı açan Rachel Owen, servis sağlayıcısından gelen bu postanın aslında babasının şahsi bilgilerini, telif hakkı sahiplerine ilettiklerini bildiren bir mektup olduğunu gördüğünde oldukça şaşırdı.

Bugüne kadar birçok telif hakkı sahibinin bu tarz davaları birkaç yüz Sterlin ceza ile geçiştirdiğini bilen Rachel rahat davransa da, işin renginin değişik olduğunu kısa bir süre sonra farketti.

Çünkü daha önceki anlaşma tekliflerinin aksine bu kez gelen mektupta 5.000 Sterlin ödediği takdirde ceza riski ile karşılaşmayacağı belirtiliyordu. Telif haklarının çiğnenmesi nedeniyle devasa bir zarar riskiyle karşı karşıya olduğunu belirten firma, bu teklifin kabul edilmesini talep etti.

Risk of loss” yani “zarar riski” olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz bu kalıp, direkt olarak İngiltere’nin yeni telif hakları yasasından alınmıştı. Aslına bakarsanız bu yasaya göre telif hakkı çiğnenen firmaların, kişiler hakkında 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açmasına da izin veriliyor.

Fakat firma bunun kendilerine bir faydası olmadığını farketmiş olacak ki, direkt olarak 5.000 Sterlin parayı Rachel Owen ve ailesinden talep ettiler. Ailenin ise bu kadar parası olmadığı için ya da başka bir sebeple para ödenmedi.

Ardından geçen altı haftanın ardından paranın ödenmemesi sebebiyle aileye bir aylık süre daha verildi ve 5.000 Sterlin’in ödenmesi istendi. Anlaşma yine sağlanamayınca belgeler polise teslim edildi ve yeni uygulanan kanun sebebiyle 18 yaşındaki Rachel Owen, 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Rachel Owen’ın daha önce bir suç işlememiş olması nedeniyle cezasının yarısını çektiği takdirde tekrar özgürlüğüne kavuşacağı belirtiliyor. Tabii 3 yıl boyunca internetten bir film indirdiği için hapis yatacak olduğu gerçeğini unutmamak gerek.

:: Rachel Owen’ın aldığı bu ceza ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

 yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “Torrent’ten bir filme 5 yıl hapis cezası!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bir yanlışlık var. Yazının başında "filmi torrent üzerinden paylaştığı için" diyor ama yazının sonunda "indirdiği için" ifadesi geçiyor. Hiç kimse Torrent'ten telif haklı dosya indirdiği için böyle bir cezaya çarptırılmaz. Fakat paylaştığı için bunun gibi hapis cezaları mümkündür. Ülkemizde de geçerlidir ki indirmekten daha ziyade paylaşmak çok büyük bir suçtur.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Benim eve dun bir ceza geldi. Filmi indirdigim tarih falan hepsi yanlis olmasina ragmen adamlar benden 3000 SEK istiyorlar.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  şu an tayyip babayı sevesim geldi çünkü hapse atmıyor torrente izin veriyor:)

 4. SDN Okuru dedi ki:

  herkes haklı

 5. SDN Okuru dedi ki:

  filmi indirir indirmez torrentten sileceksin :))

 6. SDN Okuru dedi ki:

  kanun yapıcılar 18 yaşında bir insanın hayatını karartmışlar. çok yazık

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Önceki okuduğum haber gibi buda çelişkili haber. en başta torente film yüklediği için diyor. en sonra ise ''3 yıl boyunca internetten bir film indirdiği için hapis yatacak olduğu gerçeğini unutmamak ***** diyor.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  iyi olmuş. keşke 15 yıl verselerdi.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  konulu filmse doğrudur

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bazı arkadaşlar saçma diyor da siz hiç bedavaya bir işte çalışır mısınız ? Tabi ki hayır.Sinema oyuncuları da buradan para kazanı***** her 3 kişiden biri güncel filmleri korsan izlese adamların hasılatı 3 milyar dolar ise 1 milyar dolar gibi uçuk bir rakımı çöp ***** euro ucuz bile sayılır (filme bağlı)

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Hangi filmmiş acaba?

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Internetten film indirdigi icin degil fskir oldugu icin yatacak 3 yıl. 5bin için yatacak o 3 yılı. Yazik olmuş

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Rachel Owen mektubu görünce epeyce şaşırdı. İçinde bulunduğu şartlar onun bu işe yeterince şaşırmasını sağlamıştı. O da bu yüzden olabildiğince şaşırdı. Ne yapsındı şartlar müsait oldukça şaşıracaktı!
  Arkadaş bir zahmet şu sözlüğe bir bakın da anlamını bilmediğiniz kulaktan dolma sözcüklerin manasını bir öğrenin.
  Ya da durun sizin dilinizden anlayan birileri versin cevabı;

  "her yanlis kullanildigini duydugumda icimden; "genc kiz babasinin mezari basinda oldukca uzgun gorunuyordu" cumlesini duydugumda disimdan kufrettiren kelime"
  "elden geldiği kadar, imkanların el verdiği kadar, anlamında aslında "küçültücü" bir tadı vardır bu kelimenin. kullanımı ise "çok"'dan bile güçlü bir kelime zannedilerek gerçekleş*****
  "tdk 'epey'in anlamlarından biri olarak veriyor bu kelimeyi. dolayısıyla istediğiniz kadar "epeyce" anlamında kullanabilirsiniz. hayli, epey ve oldukça'yı hep aynı anlamda kullananlar olarak bu akşam oldukça güzel bir parti vererek kutlama yapacağız."

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Ülkemin en güzel yanlarından biri de ***** korsan indir kimse ceza vermiyor hatta sallamıyor ***** bizdeki iss ler bize muhtaç,onlarda değil.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Saçmalık yani iyice çıldırdılar para para diye Gitmeyeceksin sinemaya aslında görecekler günlerini

 16. SDN Okuru dedi ki:

  saçmalık….

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Oh olsun iyi olmuş

" Torrent’ten bir filme 5 yıl hapis cezası! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Torrent’ten bir filme 5 yıl hapis cezası! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Torrent’ten bir filme 5 yıl hapis cezası! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "