Torununun fotoğrafını paylaşan kadın ceza aldı!


22 Mayıs 2020 Cuma 10:00
Torununun fotoğrafını paylaşan kadın ceza aldı!

Küçük çocukların fotoğraflarının ebeveynleri tarafından sosyal medyada paylaşılması uzun zamandır kitleleri ikiye bölüyor. Kimileri bunda bir sorun görmezken, kimileri de çocuğun ilerleyen yaşlarda bu durumdan rahatsız olabileceğini düşünüyor. Şimdi ise Hollanda’da farklı bir olay yaşandı. Ebeveynlerinin izni olmadan torununun fotoğrafını paylaşan kadın ceza aldı.

Torununun fotoğrafını paylaştı! Ceza aldı

Facebook ve Pinterest üzerinden torununun fotoğrafını paylaşan kadın, kötü bir haber ile sarsıldı. Çocuğun anne-babası tarafından mahkemeye verilen kadın, Hollanda mahkemesi tarafından cezalandırıldı.

Mahkeme, Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü’nü (GDPR) temel alarak kadının fotoğrafları silmesi hükmünü verdi. Eğer fotoğraflar silinmezse para cezası verilecek.

Olayın neden mahkemeye taşındığı da sonradan ortaya çıktı. Anne ve kız arasında yaşanan bir tartışma sonucu, genç kadın annesini mahkemeye verdi.

Kızının fotoğraflarını silmesini isteyen genç kadını dinlemeye anneanne ne yazık ki haksız bulunan taraf oldu.

Mahkeme kararında şu sözlere yer verildi:

“Facebook ile, fotoğrafların dağıtılabileceği ve üçüncü tarafların eline geçebileceği ihtimali göz ardı edilemez”

Bu arada fotoğrafların silinmemesi durumunda anneanne her gün için 50 euro ceza ödeyecek. Bu karara da uyulmazsa ceza 1.000 euroya kadar çıkabilecek. Aynı şekilde başka fotoğrafların paylaşılmaya devam edilmesi durumunda da her paylaşım için ek 50 euro ödenecek.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Torununun fotoğrafını paylaşan kadın ceza aldı!”

 1. Anonim dedi ki:

  Aynı durum bir çocuğun kendi fotoğraflarını paylaşan ebeveynlere de uygulanmalı, ikiye bölünen kısımda tartışmasız olarak çocuğun ileride bundan rahatsız olabileceğini düşünenler haklı.

 2. Anonim dedi ki:

  Sosyal medyanın insanların ruhsal sağlığını bozduğunu düşünüyorum. Teknoloji hayatımızın içine çok hızlı ve derin bir şekilde girdi, ne yazık ki psikolojik etkileri üzerinde fazla düşünülmediğini görüyorum.

 3. Anonim dedi ki:

  nene senin ne işin var sosyal meddyada?

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yorrumlara baktımda bunların coğukadınıdr yada aileseyle arası iyi olmayanlardır kusura bakmayında mahkemeye verdipğn senin annen seni büyütüp bunyaşa getiren kadın inşalah aynısını senin cocğunda sana yaparda o zaman anlarsınız anadır babadır ya yorumlara bak ben türk miletindrn beklemezdim bu yorumlara yazık yaa

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  “ne yazık ki” mi? Dünyanın en saçma “ne yazık ki”si olmuş. Gayet yerinde bir ceza olmuş.

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çocuğun ailesi haklı sosyal medya gerçek dünyadan bile daha tehlikeli

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ne yazık ki diyerek saçma bir görüş bildirmişsiniz. Çoçuğun ebeveyni haklıdır. Anneanne diye üstünde hakları yok.

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Uyarıya rağmen silmediyse, idam bile edilebilir. Kimsenin çocuğuna dokunmayın, bakıp gülümsemeyin bile. Yolunuza defolup gidin.

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   İdam mı.. Toplum olarak normal değiliz her geçen gün bunu daha iyi anlıyorum.

" Torununun fotoğrafını paylaşan kadın ceza aldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Torununun fotoğrafını paylaşan kadın ceza aldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Torununun fotoğrafını paylaşan kadın ceza aldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "