Okunma

Torvalds: GPL 3.0’a Gerek Yok


12 Haziran 2007 Salı 13:00
Torvalds: GPL 3.0’a Gerek Yok
Çekirdek geliştirme grubunda geçen bir e-postada, Linus Torvalds, Genel Kamu Lisansı’nın (GPL) 3.0 sürümünün en son yayınlanan taslağında, başlangıca göre oldukça önemli gelişmeler olduğunu söyledi. Diğer taraftan Torvalds, Linux çekirdek kodlarının GPL 2’den 3.0’a geçişin çok da mümkün olmadığı görüşünde.

Özgür Yazılım Derneği (Free Software Foundation, FSF) ise ayın sonuna doğru tamamlanacak olan GPL 3.0 sözleşmesinin, özgür yazılımın üçüncü şahıs üreticiler tarafından nasıl kullanılacağını daha keskin sınırlarla belirlemek için ellerinden geleni yapmış gibi görünüyorlar.

Dilimize Tivolaştırma (Tivoization) olarak çevirebileceğimiz, TiVo adlı kişisel video kaydedicilerdeki gibi yazılımı tamamen açık şekilde kullanıp son kullanıcının müdahalesini çeşitli anahtarlama algoritmalarıyla engelleme işlemine de son vermeyi hedefleyen FSF, bununla ilgili kişisel kullanımdaki ürünlerle ilgili maddleri GPL 3.0’a eklemiş durumda. Basitçe eğer özgür yazılımla çalışan bir "kapalı kutunuz" varsa ve bu GPL 3.0 ile dağıtılmış bir yazılımsa, ürünün üreticisi size bu makineye değiştirilmiş bir yazılım kurmanıza engel olamayacak.

Özgür Yazılım Derneği’nin bu konuda savaş vermesi ve Genel Kamu Lisansı’nın yeni sürümüne bu şekilde maddeler eklemesinin arkasında, özellikle Microsoft-Novell işbirliği gibi, işi özgür yazılımcıların pek sevmediği konular olan patentler ve fikrî mülkiyetler alanına taşıyan hareketlerin rahatsız edici gücü olduğu da bilinen bir gerçek.

Bilgi İçin: FSF
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Torvalds: GPL 3.0’a Gerek Yok”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    kurumsal kullanılmadığını da kim iddia etti???

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Bence linux alemi değil, özgür yazılım camiası

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Linus birşey diyor ve Linux alemi onu yapmıyor. Şimdi linux kurumsallaşmaya başladı diyebilirim.

" Torvalds: GPL 3.0’a Gerek Yok konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Torvalds: GPL 3.0’a Gerek Yok ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Torvalds: GPL 3.0’a Gerek Yok ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "