Okunma

Toshiba FlashAir 8 GB İnceleme


05 Ocak 2013 Cumartesi 07:49
Toshiba FlashAir 8 GB İnceleme

Son birkaç yıldır kablosuz bellek kartları alanında adeta rakipsiz olan Eye-Fi, ülkemizde resmi olarak satılmıyor. Bu alanda çok fazla alternatif de bulunmuyor. Tosbiha‘nın kısa bir süre önce satışa sunduğu ve FlashAir adını verdiği bellek kartı da kablosuz ağ bağlantı özelliğine sahip.

Önce sizler için hazırladığımız inceleme videosunu izleyelim. Ardından detayları anlatmaya devam edelim: 

Standart SD kart görünümünde

Toshiba’nın bu ürünü dışardan bakıldığında standart bir SD bellek kartından farklı görünmüyor. SDHC türündeki bellek kartı Class 6 desteği sunuyor. Yani saniyede en az 6 MByte yazma hızı garantisi veriyor.

Üzerinde Wireless LAN yazısı ile kablosuz ağ özelliği bulunduğunu ifade eden cihazı kullanmak çok kolay: Bir fotoğraf makinesine takıp bir iki dakika bekliyorsunuz. Ardından kablosuz ağlara bağlanma özelliği olan akıllı telefon, tablet ya da bilgisayarın ağ özelliklerinden bu kablosuz ağın ismini buluyor ve bağlan diyorsunuz. Ardından bağlantıyı yaptığınız cihazda tarayıcı üzerinden 192.168.0.1 adresine girerek bellek kartına bağlanıyor ve içindeki fotoğrafları indirebiliyorsunuz.

Bellek kartının yaptığı temelde bir kablosuz erişim noktası oluşturmak. Bu noktaya bağlanan cihazlar tarayıcı üzerinden bellek kartının içindeki dökümanları görebiliyor. Öte yandan bellek kartının bir başka ağa bağlanma özelliği bulunmuyor.

Özel bir yazılım da var

Bellek kartının kablosuz ağ ayarlarını değiştirmek için özel bir yazılım da bulunuyor. FlashAir isimli bu yazılımı bilgisayar üzerinden kullanıyorsunuz. Bellek kartını bilgisaya taktıktan sonra bu yazılımı açarak ayarları değiştirmek mümkün.

     

Fiyat biraz yüksek

İlginç bir ürün olan Toshiba FlashAir‘ın tek sıkıntısı biraz yüksek fiyatı. 99 Dolar + KDV fiyat etiketine sahip olan bellek kartı muadillerine göre oldukça yüksek bir fiyata satılıyor. Ürünün yırtdışı fiyatı ise 72 Dolar. Benzer özelliklere sahip Eye-Fi modelinin yurtdışı fiyatı da 50 Dolar. Yani Yurtdışı fiyatları açısından baktığımızda da arada fark olduğu görülüyor. Eye-Fi Türkiye’de resmi kanallardan satılmadığından ülkemizdeki fiyatlarına karşılaştıramıyoruz. 

Biraz pahalı olsa da özellikle özel ihtiyaçların için bu bellek kartının tercih edilebileceğini söyleyebiliriz. Fotoğraf makinesine ulaşmanın zor olduğu yerlerde kullanılabilecek bu SD kartın enerjini fotoğraf makinesinden aldığını da belirtmekte fayda var. 

:: Bellek kartının özelliklerini nasıl buldunuz? Sizce kullanışlı bir ürün mü?    

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

27 yorum - “Toshiba FlashAir 8 GB İnceleme”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  peki mesafe ne kadar

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Eye-Fi Pro X2 ile Eyefi Mobi kartları arasında ne fark var arkadaşlar?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  mükemmel bişey dslrlerle cekilen fotoların fızlı paylaşımı ve aktarımı acısından cok güzel nikon buna benzer bir teknoloji cıkarmıştı wu-1a isimli bir ürünü onu kullanamayan modeller için bence güzel bir cüzüm inçeleme için teşekkürler

 4. thehallowman dedi ki:

  Şu gereksiz diyen insanlar ne kadar da gereksiz !!

  Profosyonel fotoğrafçılıkta en önemli unsur zamandır. Genel itibariyle çekilen fotoğrafın satılabilmesi için aşağı yukarı 5 dk zamanınız vardır (Çoğu zaman daha az)

  Örnek: Düğün fotoğrafçılığı yada Turizm sektöründeki fotoğrafçılar için inanılmaz değerli bir üründür.

  Siz daha fotoğrafı çektiğiniz anda çekilen resmi bilgisayar gönderiyorsunuz. Bilgisayar başında bulunan kişi her türlü hazırlığını anında yapıp hazır hale getirebiliyor. (Tek başınıza çalışıyorsanız pc başına geçtiğinizde resimler karşınızda oluyor. Kablo Tak kopyala yapıştır gibi uğraşlarla zaman kaybetmiyorsunuz!)

  Klasik yoldan yapacak olursanız ilk çektiğiniz resimle son çektiğiniz resim arasında geçen zaman büyük bir zaman kaybıdır.

  Ve söylendiği gibi zaman vakit nakittir.

  Gereksizlere duyrulur.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Şu gereksiz diyen insanlar ne kadar da gereksiz !!

  Profosyonel fotoğrafçılıkta en önemli unsur zamandır. Genel itibariyle çekilen fotoğrafın satılabilmesi için aşağı yukarı 5 dk zamanınız vardır (Çoğu zaman daha az)

  Örnek: Düğün fotoğrafçılığı yada Turizm sektöründeki fotoğrafçılar için inanılmaz değerli bir üründür.

  Siz daha fotoğrafı çektiğiniz anda çekilen resmi bilgisayar gönderiyorsunuz. Bilgisayar başında bulunan kişi her türlü hazırlığını anında yapıp hazır hale getirebiliyor. (Tek başınıza çalışıyorsanız pc başına geçtiğinizde resimler karşınızda oluyor. Kablo Tak kopyala yapıştır gibi uğraşlarla zaman kaybetmiyorsunuz!)

  Klasik yoldan yapacak olursanız ilk çektiğiniz resimle son çektiğiniz resim arasında geçen zaman büyük bir zaman kaybıdır.

  Ve söylendiği gibi zaman vakit nakittir.

  Gereksizlere duyrulur.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Satış ne zaman ?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ya fareyi oynattığım gibi reklam açılıyor çok can sıkıcı oldu siteniz artık :S

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Küçük bir karta kablosuz ağ aygıtı yerleştirmeleri teknolojinin biraz daha ilerlediğini gösteriyor. Gayet güzel olmuş.

  Video sunumunda çok eksiklikler olduğunu gördüm. Anlatan kişi çok heyecanlanıyor, dolayısıyla hatalar yapıyor. Başka videolarda da aynı soruna rastladım.
  Kart büyük bir antene sahip olmadığı için açık alanda 30 metre bile zor haberleşir diye düşünüyorum. Tam bir bilgi vermemişsiniz. Ayrıca artık TL ye geçtik. Lütfen alışalım ve milyon demekten kurtulalım lütfen. Her ne kadar dediklerinizi anlıyor olsakta düzeltmekte fayda var.

 9. UzmanWeb dedi ki:

  Düğün ve benzeri fotoğraflar çeken fotoğrafçılar için kullanışlı bir ***** bir tabletle bağlanıp çekilen fotoğrafı göstermek yeri geldiğinde avantajlı ***** fotoğraf makinesi ve ekipmanı kullananlar için de fiyatı çok pahalı değildir.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Herkes tutturmuş bir gereksiz gidiyor. Kimse de demiyor ki bunun çok farklı kullanım alanları olabilir diye.

  Örneğin profesyonel fotoğraf stüdyosunda adamın makinesinde WiFi özelliği yok ise bunu takarak makineyi hiç tripodtan çıkarmadan fotoğrafları anında bilgisayardan alabilir.

  Bu sadece küçük bir örnek bunun gibi yüzlerce farklı alanda kullanılabilir.

  Tabi her yeni çıkan ilk cihaz gibi bu da pahalı ve özellikleri biraz kısıtlı.

  Mesela 32GB’lık Class 10 olsa tadından yenmez. Bunlar da zamanla çıkacak tabi ama önce bunlardan para kazansınlar.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  bu ürüne gereksiz diyenler var ama cep telefonuda ilk çıktığında gereksiz bir şey olarak görülüyordu sonuçta geleceği olan bir teknoloji

 12. pumperking dedi ki:

  çektiğim fotoğrafları anında iphone’uma atabilirim demek oluyor ***** çok fazla ama :/

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Teknolojinin geleceği için güzel ama şu an çok fazla kişinin işine yaramaz.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  bence muhteşem bir teknoloji. şu an ne işime yaracak diye düşünürsen yukarıdaki arkadaşlar gibi gereksiz diye yorum yaparsın. ama biraz olaya geniş ve uzun vadeli bakarsan ileride ne gibi olanaklara kapı açacağı heyecan uyandırıcı sonuçta 2cm lik bir bellekten bahsediyoruz önceleri 250 mb lık çıktında oha değimiz şahsen 250 mb tını zamanında 250 tl ye satın aldığım bi cihaz şu anda ne seviyelere gelmiş. bu bence çok etkileyici. Şu an senin işini görmüyor diye GEREKSİZ yorumunu yapan arkadaşım biraz olaya geniş bakmaya çalış.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  süperrr

 16. SDN Okuru dedi ki:

  değmez.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  05.01.2013 09:57 , başkasına göre gerekli olabilir ama neticede fotoğraf makinesi sahibi olan kesimin

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bu sd card bükülebilir ekran haberinde bir arkadaşın yorumunu hatırlattı.Artık sd card gibi şeylerle kablosuz bağlantı kurulabiliyorsa yakında işlemci ve ram gibi birimlerde tabletlerin içinde olmak zorunda kalmaz bütün parçaların olduğu bir cihaz evde dururken tablet eve kablosuz bağlantıyla bağlanabilir ***** fazla uçtum herhalde ama gelecek 10 yıl bakalım neler getirecek

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Pahalı ama güzel bir teknoloji.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Boş yorum yapmayın. Size göre gereksiz olan bir başkasına göre çok gerekli olabilir. Ama cihazın fiyatı pahalı

 21. SDN Okuru dedi ki:

  İyimiş

  1. SDN Okuru dedi ki:

   çok gerekli

 22. SDN Okuru dedi ki:

  ahahaha 😀

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Saçmalık!

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Çok gereksiz.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Gereksiz…

" Toshiba FlashAir 8 GB İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Toshiba FlashAir 8 GB İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Toshiba FlashAir 8 GB İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "