Okunma

Toshiba ve Sony, Yine El Ele


23 Şubat 2008 Cumartesi 22:00
Toshiba ve Sony, Yine El Ele
Sony, Toshiba ve IBM, birlikte ürettikleri ve özellikle de PlayStation 3 içinde gösterdiği performansla tanınan Cell yongalarının üretimine devam ediyor. Sony yanında, IBM’in de yüksek performanslı sistemlerde kullandığı Cell mikroişlemcisini ve işlemci mimarisini Toshiba bu vakte kadar etkin olarak kullanmıyordu. Belki de bunun bir sebebi de, yeni nesil optik disk mücadelesindeki rakibi Sony ile arasındaki savaştı. Şimdi ise, Toshiba, HD DVD’yi kenara bırakıp daha başarılı olabileceği işlere geri dönüyor diyebiliriz.

Sony, şu an içinde Cell işlemcileri ve RSX grafik işlemcilerinin üretildiği bölümlerini Toshiba’ya satıyor. Daha öncelerde ikili bir anlaşmaya varmaya çalışmış; ama sonuç çıkmamıştı. Arada konuşulan para ise 1 milyar YTL. Bu şekilde, içindeki teknolojilerinin bir kısmının üreticisi bir kısmının ise rakibi konumunda bulunan PlayStation 3 için en etkin desteği veren üretici olacak. Bu gelişme, bir anlamda, Sony’nin Toshiba’ya verdiği bir savaş tazminatı olarak görülebilir. Ama getirileri uzun vadede çıkacak bir tazminat olduğu kesin.

SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Toshiba ve Sony, Yine El Ele konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Toshiba ve Sony, Yine El Ele ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Toshiba ve Sony, Yine El Ele ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "