Total War: Warhammer Başlangıç Rehberi


18 Haziran 2016 Cumartesi 12:00
Total War: Warhammer Başlangıç Rehberi

Total War serisinin onuncu oyunu olarak lanse edilen Total War: Warhammer hakkında hazırladığımız rehberde, daha önce Total War veya başka bir strateji serisi oynamamış olan oyuncuların dikkat etmesi gereken noktalara değindik.

Totalwar: Warhammer‘da bazı detaylar ve oynanışa ait bazı özellikle önceki oyunlardan görmeye alışık olduğumuz özelliklerin yanı sıra, yeni birçok noktayı bizlere sunuyor. Kendi stiline ve dünyasına sahip yeni oyunun önceki Total War veya farklı strateji serisi oyunlardan birçok farklı detayı bizlere sunuyor. Piyasaya sürülen yeni oyunda en dikkat çeken noktalar şüphesiz tamamen yenilenmiş savaş dinamikleri ve yapay zekası.

16-06/16/map-1466062498.jpg

Dünyada oldukça büyük bir oyuncu kitlesine sahip Total War serisinin bir strateji oyunu olduğunu düşündüğümüzde oynanış esnasında önceden düşünmeniz ve dikkat etmeniz gereken bazı detayların olduğunu belirtelim. Özellikle oyun içinde uygulayacağınız bir taktik veya plan tüm oyunun dengesini bir anda değiştirip ipleri sizin elinize verebilir.

Taraf Seçimi

Total War: Warhammer oyununa yeni başladığınızda bir taraf(hizip) seçmeniz gerekiyor. Seçtiğimiz her taraf için benzersiz yetenekler ve özel güçler sunuluyor. Tüm bu özelliklerle birlikte sunulan yeni oyun stilleri ve zorluk dereceleri ile birlikte daha oyun başlar başlamaz hızlı ve eğlenceli bir aksiyona giriş yapacağımızın sinyalleri veriliyor.

Seçimler, listede yer alan The Empire, Dwarfs, Greenskins, Vampire Counts, Warriors of Chaos üzerinden yapılıyor. Daha önce herhangi bir Total War oyunu oynamadıysanız veya Total War oyunlarına aşina değilseniz zorluk seviyesi olarak kolayı seçmeniz büyük avantaj sağlayacak.

Dwarfs

Total War: Warhammer‘da seçeceğiniz ırklar arasında yer alan cüceler defansif olarak oynamak isteyen oyuncuların en favori tercihi olacaktır. Total War’daki diğer ırklar gibi büyü üzerine odaklanmayan ırk, araştırma ve makineleri uçan Gryobombers dahil olmak üzere oyun sırasında gelişebilir ileri teknolojiden faydalanmak için savaş birimleri üzerinde bomba bırakabilir ve avantaj kazanabilirsiniz.

16-06/16/dwarfs.jpg

Greenskins

Greenskins ırkı orklar, goblinler ve dev örümcekler ve diğer nastieslerden oluşuyor. Oyundaki tüm ırklar arasında en benzersiz olarak tanımlanabilecek olan Greenskins‘lerin, diğer gruplardan farklı olarak sürekli savaş içerisinde olmaları en dikkat çekici noktaları olarak gösterilebilir.

Diplomasi ve ticaret yoluyla imparatorluğunu genişletmek isteyen insan ırkının en büyük düşmanı olarak gösterilen Greenskins ırkı yapılacak olan savaşlar için iyi bir seçim olacaktır. Greenskins‘ler çok karmaşık bir ırk olduğundan dolayı fazlasıyla agresif oynamak büyük avantaj sağlayacaktır.

16-06/16/greenskins.jpg

Vampire Counts

Vampire Counts ırkı adından da anlaşılabileceği gibi Total War: Warhammer‘da yer alan ölümsüz ırk olarak adlandırılabilir. İmparatorluğu genişletmek için diplomasi ile meşgul olan düşman sınırları içinde nereye konumlandıkları anlaşılmayan Vampire Counts‘lar bozguna uğratma konusunda oldukça başarılı.

Vampire Counts ırkı kendi ordusunu genişletip güçlendirmek için ölüleri kullanabilir ve onlarla birlikte savaşa girebilir. Özellikle bu durum savaşın gidişatının kendi lehine olduğu düşünüldüğünde zafer kaçınılmaz olabiliyor. Ağır birimlere karşı oldukça zayıf olan Vampire Counts’lar taktiksel kullanıldığında yenilmez bir ırk haline gelebilir.

16-06/16/vampirecounts.jpg

Chaos

Total War: Warhammer‘ın duyurulması ile birlikte DLC ek paketiyle birlikte geleceği söylenen Chaos ırkı, oyunu alan herkese iki hafta süre boyunca ücretsiz olarak sunuldu. Eğer oyun çıktıktan sonra bu süreyi kaçırdıysanız, Chaos ırkını oynamak için DLC ek paketini satın almanız gerekiyor.

Chaos isimli ırkın oyundaki diğer taraflar arasında en ilginç ırk olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedeni yerleşim veya kasaba üzerine konumlanma yerine, düşman kampları ve alanları üzerinde konumlanarak kaleyi içten fethetmeye çalışmaları. Greenskins‘ler gibi oldukça ofansif olan Chaos ırkını agresif tarzda oynamak oyun içinde büyük avantaj sağlayacaktır.

16-06/16/chaos.jpg

Ordu Yerleşimi

Total War: Warhammer‘da dikkat etmeniz gereken belki de en önemli nokta ordularını konumunu belirlemek olacak. Piyade, okçu ve atlılarınızı konumlandırırken, piyadeleri okçuların yanında tutarak yakın saldırılarda rahat bir şekilde karşı saldırıya geçebilir, atlıları kanatlarda tutarak ise kendinize geniş çaplı bir alan oluşturup ordunuzun savunmasını ayakta tutabilirsiniz.

Oyundaki generalleri veya kumandanları orduların merkezine konumlandırarak daha çok birimle etkileşim halinde kalabilirsiniz. Oyundaki orman örümceklerini ve cüce madencilerini kullanarak ormana konumlandırılmış veya geçiş yolu için ormanı kullanan düşmanlarınıza ani saldırılar düzenleyip bozguna uğratabilirsiniz.

16-06/16/battlefield.jpg

Oyun içindeki uçan birimleri ordunuzun arkasında yer alan topçu birliklerini koruma amacıyla rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle topçu birliklerinin ağır ve hantal hareket etmesinden dolayı alacakları hasarı uçan birimleri kullanarak geri çevirebilirsiniz. Yapacağınız herhangi bir hamle ile saldırının yönünü değiştirmek düşman birimleri için oldukça zarar verici bir unsur.

Diplomasi Süreci

Önceki Total War oyunlarına aşinaysanız veya oynama şansını elde ettiyseniz, devletler arası hızlı diplomatik ilişkilerle uğraşmanız gerektiğini bilirsiniz. Total War: Warhammer‘da bu durum alışık olduğumuz şekilde işliyor. Hızlı bir fetih sürecinde ele geçirdiğiniz şehirler düşmanlarınızın veya sizinle dost olmak isteyen devletlerin ilgisini çekecektir.

16-06/16/diplomacy.jpg

Size sunulacak olan para, toprak, anlaşma tekliflerini çok iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Oyunun yapay zekası bu noktada takdiri hak ediyor çünkü dost olarak görünen bir devlet arka planda kuyunuzu kazıyor olabilir. Kabul edeceğiniz bir teklif ilerleyen günlerde topraklarınızı hatta şehirlerinizi kaybetmenize neden olabilir.

Oyunu oynadığınız süre boyunca neredeyse her savaş için savaştan çıkmanız ya da kötü durumda olan dostunuza yardım etmeniz için para teklif edilebilir. Bu teklifler ilk aşamada büyük gelir sağlıyor gibi görünse de oyunun bir strateji oyunu olduğunu unutmayıp geleceğe yönelik hamleler yapmanız gerektiğini unutmayın.

Oyundaki Gelişme Süreci

Oyuna yapacağınız hızlı başlangıç sonrası ilk fetihleri tamamlayıp 12 şehir daha ele geçirmek için oyun danışmanı tarafından görevlendirileceksiniz. Verilen bu görev tüm Total War: Warhammer oynadığınız süreyi kapsıyor. Uzun vadede düşünüldüğünde yeterince tecrübe kazanmadan fetihlere çıkmamanız en mantıklısı olacaktır.

Total War Warhammer‘daki oyun dengesi oyun başlangıcında yöneteceğiniz tek bir güçlü orduya sahip olmanızı sağlıyor. Yönettiğiniz tek bir büyük ordu olması, yapacağınız tek cepheli savaşlarda üstünlük sağlamanız anlamına geliyor. Eğer gelişme sürecini çok hızlı şekilde ilerletirseniz, hızlı gelişen orduyu ve toprakları yeteri kadar tecrübe kazanmadan yönetmesi oldukça zorlaşacaktır.

16-06/16/map.jpg

Oyundaki her ırkın mutluluk seviyesi ile ilgilenmek zorundasınız. Herhangi bir şehri ele geçirdiğinizde diğer Total War oyunlarından da alışık olduğumuz gibi şehir insanlarının mutsuz olduğunu göreceksiniz. Bu durumu düzeltmek ve halka kendinizi sevdirmek için doğru binaları kurup, halkın isteklerine bağlı olarak hareket etmelisiniz. Ele geçirdiğiniz her şehirde bir kumandan bulundurmanız da halkın size olan güvenini kazanmak için doğru bir hamle olacaktır. Şehrin isyan etme riskini azaltacak bu hareket oluşturacağınız orduların moralini açısından büyük önem taşıyor.

Herhangi bir fetihe çıkmadan önce, düşman topraklarının analizini iyi yapmanız gerekiyor. Bunun nedeni bir bölgenin tamamını kontrol etmeniz halinde o bölgeni yönetiminde söz sahibi olup çeşitli kararlar alabilmeniz.

Oyundaki şehirleri fethedebildiğiniz gibi yağmalamayı seçip ganimet elde edebilirsiniz. Oyundaki stratejinize göre şekillenebilecek bu hamle şehir onarımında veya halkın mutsuzluk düzeyini arttırmak için cebinizden çıkacak olan giderleri düşürecektik. Çetin bir savaş esnasında yapacağınız fetihlerde şehri ele geçirmektense yağmalamayı tercih etmelisiniz.

16-06/16/sack.jpg

Oyundaki her eyaletin seviyesi yükseltilebilen bir merkez binası bulunuyor. Bu bina oyundaki gelişmiş ordulara sahip olmanız için doğru yere konumlandırılmalı. Bunun nedeni binaların yerleşim yerlerinin seviyesi kadar geliştirilebiliyor olması.

Küçük alanlı bir yerleşim yerinde askeri binaları dikmek hiçbir anlam teşkil etmeyecektir. Eğer ele geçirdiğiniz şehirde yanlış konumlandırılmış binaların olduğunu düşünüyorsanız geliştirme için herhangi bir harcama yapmayın.

:: Total War: Warhammer oynuyor musunuz?

 
yazarKorhan Süren

Bilgisayarla tanıştığı ilk günden bu yana video oyunlara ilgili olan Korhan, aynı zamanda film ve seyahat konularına da ilgili. Oyun incelemeleri yapmasının dışında amatör olarak bateri çalıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

torrente gelsede indirsem multiplayeri yok sanirim multisi olmayan oyunada 180tl veremem durumum yok en pahali oyunum su ana kadar h1z1 30tl vermistim

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Cok guzel oyunda 180 tl ise baya fazla fiyati

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Total war Tolkien Legendariuma el atsa ya. Wb gamesten strateji oyunu gelmiycek çünkü. Hoş bfme2 nin sağlam modları var ama yetmiyo

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Strateji oyunları oynamayı oldum olası becerememişimdir. Gerizekalıyım galiba 😀

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Filmini çekseler Warcraft gibi güzel olur

" Total War: Warhammer Başlangıç Rehberi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Total War: Warhammer Başlangıç Rehberi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Total War: Warhammer Başlangıç Rehberi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  3. 3 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  4. 4 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  5. 5 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  6. 6 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  7. 7 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  8. 8 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  9. 9 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  10. 10 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi