Toyota’nın akıllı şehir projesi: Woven City


07 Ocak 2020 Salı 01:45
Toyota’nın akıllı şehir projesi: Woven City

5G teknolojisinin hayatımıza girmesiyle birlikte gecikme sorununun önüne geçen şirketler akıllı ev ve akıllı şehir konusunda yeni adımlar atmaya başladı. Toyota, Woven City adını verdiği akıllı şehir projesini tanıttı.

CES 2020 etkinliğiyle ilgili daha çok habere buradan ulaşabilirsiniz.

Toyota, Woven City projesinde bizi neler bekliyor?

Otomobil piyasasında adını sıkça duyduğumuz şirket, farklı alanlarda da karşımıza çıkıyor. Konut, denizcilik ve biyoteknoloji gibi birçok alanda faaliyet gösteren firma, akıllı ev projesi ile ilgili bir video yayınladı.

Şirket yöneticileri tasarladıkları akıllı şehri yaşayan laboratuvar olarak nitelendiriyor. Araştırmacıların robotik, akıllı evler ve yapay zeka gibi konularda canlı testler yapabileceği bir ortam hazırlamayı hedefleyen şirket yetkilileri, bu konuda çalışmalara başladıklarının altını çizdi.

CEO Akio Toyoda, “Bu kadar küçük ölçekte bile kusursuz şehir inşa etmek, şehrin altyapısı için dijital bir sistem geliştirmek eşsiz bir fırsat. Geleceğin teknolojilerinin bu şehirden çıkmasını hayal etmek insanı heyecanlandırıyor. İnsanlar, binalar ve araçlar biri birileriyle sensörler yardımıyla iletişim halinde olacak. Bu sayede geliştirilecek yapay zeka sistemlerini hem sanal olarak hem de fiziksel olarak test edebileceğiz.” dedi.

Toyota Woven City adını verdiği akıllı şehir ile ilgili video yayınladı

Toyota, birçok şirket ve üniversite ile akıllı şehir konusunda ortaklık yapmak için hazırlanıyor. Şirket, araştırmacıları ve bilim insanlarını kendi projelerini geliştirmek için akıllı şehre davet edecek.

Firma yetkilileri, daha önce New York’ta bulunan 2 ticaret merkezi, Google Mountain View, Danimarka’da bulunan Lego House gibi büyük projelere imza atan Bjarke Ingels Group ile birlikte şehri inşa edeceğini açıkladı.

Kentin geleneksel Japon ahşap doğramaları ile inşa edilmesi planlanıyor. Bu sayede karbon ayak izi en aza indirgenerek daha sürdürülebilir bir şehir olacak. Şehirde sadece sıfır emisyona sahip araçlara izin verilecek. Toyota tarafından geliştirilen e-Palette adlı otonom taşımacılık araçlarının da deneneceği belirtiliyor.

Şehri Toyota çalışanları, bilim insanları ve proje ortakları ile doldurmayı planlayan firma, başlangıçta 2000 kişiye hizmet vereceğini açıkladı. Saha için 2021 yılında temel atılması bekleniyor.
yazarYiğit Ali Demir

Siber güvenlik ve yazılım alanlarına ilgi duyan Yiğit Ali, geçtiğimiz yıl SDN ailesine katılarak okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Toyota’nın akıllı şehir projesi: Woven City konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Toyota’nın akıllı şehir projesi: Woven City ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Toyota’nın akıllı şehir projesi: Woven City ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)