Okunma

Toyota Ay’a gidiyor!


12 Mart 2019 Salı 20:31
Toyota Ay’a gidiyor!

Japon Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), 2029’da ay yüzeyine inme planı için Toyota ile bir araya geldi. JAXA’nın planları doğrultusunda Toyota uzay aracı geliştirecek!

JAXA ve Toyota uzay aracı için bir araya geldi!

Japon Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı 2029’da ay yüzeyine inecek basınçlı bir otonom araç yapabilmek için Toyota ile bir araya geldi. Altı tekerleğe sahip olacak araç, iki kişiyi 10.000 kilometre mesafeye kadar taşıyabilecek güneş enerjisi ve Toyota’nın yakıt hücresi teknolojisini kullanıyor olacak.

13 metrekarelik yaşam alanına sahip iki minibüsün büyüklüğü kadar olacak ve astronotlar kıyafetlerini aracın içinden çıkararak normal yaşam koşullarında keşfe devam edebilecekler. Astronotlar Ay yüzeyine inmeden önce, aracın Ay’a inmesi ve onlar gelmeden keşfe başlaması bekleniyor.

JAXA ve Toyota uzay aracı için bir araya geldi! - ShiftDelete.Net1 (1)

Yakın zamanda resmi olarak duyurulması beklenen proje için SpaceX de JAXA ile irtibata geçti. Bu süreçte Çin, uzay hedeflerini artırıyor ve son zamanlarda Ay’ın farklı bölgelerine inerek güneş enerjisi santrali için planlarını geliştiriyor.

Toyota‘nın duyurusu ile ilgili özellikle heyecan verici olan diğer bir şey ise araçtaki astronotlar için çok fazla özgürlük sağlamayı amaçlamasıdır. Gelecekle bağlantılı bir şekilde bakarsak bu süreçler uzayda yaşam için çok uzun bir zaman kalmadığının da göstergesi.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Toyota Ay’a gidiyor!”

 1. Anonim dedi ki:

  Toyota aya Mercedes yaya

 2. Berkkokey dedi ki:

  Çin Uzay Yarışında USA ‘yi solladı

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bende geleceğim

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tanzim uzay mekiği kuyruklarını görür gibiyim

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Zaten bu gezegenden değil gibi

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tabi tabi kesin nasip olur bize. Ulan patatesi yurtdışından alıyoruz be

 7. Anonim dedi ki:

  Corolla goturun la 🙁

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bize de nasip olur inşallah

  1. karadeniz45 dedi ki:

   7/24 burda vakit gecirerek bu dua kabul olmaz

" Toyota Ay’a gidiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Toyota Ay’a gidiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Toyota Ay’a gidiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "