Okunma

Toyota’dan otonom araçlar için yazılım şirketi!


03 Mart 2018 Cumartesi 09:00
Toyota’dan otonom araçlar için yazılım şirketi!

Otonom araç teknolojilerinin hızla gelişmeye başlaması ile birlikte otomobil üreticileleri, ilk etapta sürücüye olan ihtiyacı minimum seviyeye indirmek ve sonrasında sürücüsüz araçlara geçiş yapmak için çalışmalarına devam ediyor.

Bu alanda yoğun mesai harcayan otomobil devlerinden Toyota otonom araçlar için yeni bir şirket kuracağını açıkladı. Bu kapsamda Toyota Research Institute – Advanced Development (TRI-AD) olarak anlandırılan şirket üç ortaktan oluşacak.

Toyota otonom araçlar için yazılım geliştirecek!

Aisin Seiki ve Denso diğer ortaklar arasında yer alırken Toyota, bu şirket için 2.8 milyar dolarlık bir bütçe ayırdı. Genel merkezi Tokyo‘da kurulacak olan TRI-AD, yaklaşık 1000 çalışana ev sahipliği yapacak.

Diğer otomobil üreticilerinin ortaklık girişimlerinden farklı olarak bu şirketin odak noktası, otonom araçlar için tamamen entegre bir yazılım geliştirmek.

Toyota otonom araç teknolojileri konusunda bilgili. Zira TRI-AD, 2015 yılında Kuzey Amerika’da 1 milyar dolarlık bir yatırım ile kurulan Toyota Araştırma Enstitüsü’nün ( TRI ) bir alt birimi gibi olacak. Otonom araçlara ve robotlara odaklanan Toyota, TRI’yi yapay zeka teknolojilerini keşfetmek için kullandı.

Kuruluşundan bu yana geçen üç yıl boyunca TRI, iki ana başlık üzerinde çalıştı. Bunlardan birisi kendi kendine gidebilen otonom araçlar, ikincisi ise sürücü yardım sistemleri. Geliştirdiği bu sistemleri Lexus LS 600hl test aracı üzerinde sergileyen otomobil devi, bu yıl CES 2018’de aracın yeni sürümünü gösterdi.

:: Sizce kaç yıl sonra otonom araçlar tamamen hayatımızın bir parçası haline gelecek?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Toyota’dan otonom araçlar için yazılım şirketi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Toyota’dan otonom araçlar için yazılım şirketi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Toyota’dan otonom araçlar için yazılım şirketi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "