Toyota’dan sürücüsüz otomobil için dev hamle


28 Nisan 2021 Çarşamba 00:20
ABONE OL
Toyota’dan sürücüsüz otomobil için dev hamle

Tesla ile elektrikli ve otonom araç sektöründe büyük sıçrayışlar yaşanması, diğer otomobil üreticilerini de bu alanda çalışmaya zorlandı. Tüm üreticiler ilerleyen yıllarda içten yanmalı motorlara veda ederek, tamamen elektrikli ve otonom araçlara geçiş yapmayı planlarken, Toyota’dan yeni bir yatırım haberi geldi.

Toyota, Uber’in en büyük rakibi olan araç çağırma uygulaması Lyft‘in otonom sürüş bölümünü 500 milyon dolara satın aldı. Böylece Lyft şirketinin otonom sürüş birimi Toyota’nın yan kuruluşu Woven Planet Holdings bünyesine geçti.

Ocak ayında faaliyete başlayan firma, akıllı şehirler, robotik ve otomatik sürüş gibi projeler için yatırımlar yapmaya devam ediyor.

Toyota, Lyft’in sürücüsüz otomobil birimini satın aldı

Toyota‘ya göre Woven Planet projesi, teknolojiyi daha ileri noktalara taşımak için mobilite hizmetlerinde mühendisler ve araştırmacıların yanı sıra yazılım ve sensör varlıkları ile otomatik sürüş sistemlerini bir araya getirecek.

Toyota

Woven Planet İcra Kurulu Başkanı James: “Bu anlaşma yaşadığımız dünyayı, hepimiz için daha mutlu ve daha güvenli hale getirecek. Bunu mobilite teknolojileri aracılığıyla dönüştüreceğiz. Kaynakları ve altyapıyı bir araya getirmenin anahtarı bu proje olacak,” dedi.

Woven Planet ve Lyft firmaları, teknolojinin ticarileştirilmesini hızlandırmak için Lyft sistemini ve filo verilerini kullanmak üzere ticari anlaşmalar da imzaladı.

Woven Planet yatırımlarından sorumlu George Kellerman ise: “Woven Planet, geleceğin mobilite çözümleri için Silikon Vadisi’nin yenilikçi kültürünü dünyaca ünlü Japon işçiliğiyle birleştirme misyonuna doğru ilerliyor,” dedi.

Koronavirüs salgınının neden olduğu ekonomik yavaşlamaya rağmen Toyota çalışmalarına ara vermiyor. Elektrikli araçlar, yakıt hücreleri, hibrit otomobil, robotik ve diğer yenilikler dahil olmak üzere temiz emisyon teknolojisine yatırım yapmaya devam ediyor. Ancak otomobil sektöründe böyle bir teknolojinin ortaya çıkması, köklü şirketler için bir tehdit olabilir. Çünkü bu yeni teknoloji zamanla standart haline gelerek buna ayak uyduramayan şirketleri saf dışı bırakabilir.

Toyota

Dünyanın en iyi otomobil üreticilerinin tümü, araçları daha akıllı, daha temiz ve daha bağlantılı hale getiren teknoloji üzerinde çalışıyor. 2012 yılında kurulan Lyft, bir ortak kullanım ve araç kiralama hizmeti sunmaktadır.

Öte yandan araç çağırma uygulaması Lyft‘in en büyük rakibi olan Uber de, benzer bir uygulamayı duyurdu. geçtiğimiz yılın Aralık ayında Uber, sürücüsüz otomobil birimini Aurora Technologies şirketine satacağını bildirmişti.
yazarMehmet Tandoğan

1994 yılında İstanbul Eminönü'nde doğdum. Uzun yıllardır oyun ve teknolojiyle iç içeyim. Oyun sektörü ile ilgili birçok yerelleştirme çalışmasında yer aldım. SDN ailesi ile oyun ve teknoloji yolculuğumu sürdürüyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Toyota’dan sürücüsüz otomobil için dev hamle konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Toyota’dan sürücüsüz otomobil için dev hamle ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Toyota’dan sürücüsüz otomobil için dev hamle ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!