Okunma

Toyota’dan İkinci Hidrojenle Çalışan Otomobil


27 Aralık 2014 Cumartesi 18:00
Toyota’dan İkinci Hidrojenle Çalışan Otomobil

Japonların teknoloji üzerindeki başarılarını otomobillere indirgeyen Toyota, Prius ile en popüler hibrit otomobili üretmeyi başarmıştı. Şirket bu başarısını tamamen elektrikle çalışan otomobillerle değil de farklı bir teknoloji kullanarak hidrojen ile çalışan otomobillere devam ettirmeyi tercih etti.

Şirketin ilk hidrojenle çalışan otomobili gelecek yaz mevsiminde ABD ve Avrupa’da satışa çıkması beklenirken fiyatının ise yaklaşık olarak 150 bin TL seviyesinde olması bekleniyor.

14-12/27/2016_toyota_fuel_cell_vehicle_014-14164727179126.jpg
Görseller Toyota Mirai’ye (Fcv) aittir.
 

Ancak şirket vakit kaybetmeye hiç niyetli değil. Henüz ilk hidrojenli otomobilleri satışa çıkmamış olmasına rağmen Toyota, ikinci bir hidrojenli otomobil için çalışmaya başladı bile.

Avusturya kaynaklı bir web sitesinin iddiasına göre Japon otomotiv devi, hidrojen yakıt teknolojisine üst sınıf modellerinden Lexus LS’te de yer vermeyi planlıyor.

Fakat iddiaya göre şirketin bu teknolojiyi Lexus LS’te kullanmaya başlaması için bazı değişiklikler yapması gerekiyor. Ön koltukta yakıt hücresine yer verilmesi gerekirken hidrojen tankının ise arka koltuğun hemen arkasına konumlandırılması gerekiyor.

Otomobilin menzilinin 385 kilometre olacağı belirtilirken otomobilin yollara çıkması içinse 2017 yılı işaret ediliyor.

:: Toyota’nın hidrojenle çalışan otomobilleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Toyota’dan İkinci Hidrojenle Çalışan Otomobil”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Devletlerin destekmesi gerektiğini düşünüyorum her benzin istasyonuna bir tane zorunlu hidrojen pompası ve vergilerde indirim

 2. SDN Okuru dedi ki:

  içine doğru yanan motorlara elveda,bizde 2023 te çıkartıre bitarafımıza süreriz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hidrojeni depolamak çok zor çok aşırı patlayıcı bir gaz henüz depolama teknolojisi gelişmedi gecikmede zaten o depolama ve büyük petrol kartellerinin baskıları yüzünden oluyo… bu hidrojen yakıtı işi büyük petrol kartellerinin hiç hoşuna gitmiyor…hidrojen motorlu araçlarda karbondioksit ve diğer gazların salınımı yok ortaya çıkan tek atık su buharı..evet sadece su buharı olacak hava kirliliği tarih olacak…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Enerjşdeki değişim dünyada çok şeyi değiştirecek. Bakalım neler g göreceğiz…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yanlış düşünüyorsun hidrojen evrende en çok bulunan gazdır her yerde karşına çıkar önemli olanhidrojen dolum tesislerinin yaygınlaşması gelecekte hidrojenle çalışan arabalar popüler olacak elektirikliler değil.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Hidrojen prensibi ile elektrikli otomobili birbirine karıştırmamak gerekir. Elektrikli otomobillerde şarj edilebilir bataryalar mevcuttur, araç hareket için bu bataryalardaki depolanmış elektrik enerjisini kullanır.
  Elektroliz (su molekülünü hidrojen ve oksijen atomlarına ayırma) işlemi için suya bir miktar elektrik enerjisi vermek gerekir. Peki bu işlemi tersten uygularsanız( hidrojen ve oksijen atomunu birleştirirseniz) ne olur. Bu birleşme sırasında ortaya bir elektrik enerjisi çıkar. İşte hidrojen prensibi, aracı hareket ettirmek için bu elektriği kullanır.

 7. NikO ASMU dedi ki:

  Toyota çok iyi iþler yapýyor, hibrid motorlar geleceðin motoru olacak gibi

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Fcv değil de o Mirai değil miydi? Bu arada menzil 435 Km olarak belirlendi

 9. SDN Okuru dedi ki:

  kullananlar hidrojen,i nereden bulacaklar.
  ***** motor olsa daha iyi ***** güneş enerjili veya hava sirkülasyonlu
  japonlarında işi yok ya..yakında nitrojen ile araba yaparlar..
  GEREKSİZ ve ZORLU YOKUŞA TIRMANMA GİBİ BİŞEY.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  önü bir acaip olmuş : )

" Toyota’dan İkinci Hidrojenle Çalışan Otomobil konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Toyota’dan İkinci Hidrojenle Çalışan Otomobil ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Toyota’dan İkinci Hidrojenle Çalışan Otomobil ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "