Okunma

Trafik Kazalarında Telefonların Rolü Arttı!


25 Kasım 2015 Çarşamba 09:30
Trafik Kazalarında Telefonların Rolü Arttı!

Hayatımıza yaklaşık olarak 10 sene önce giren akıllı telefonlar, kısa süre içerisinde vazgeçemediğimiz temel ihtiyaçlarımızdan biri oldu.

Biran olsun bile yanımızdan ayırmadığımız akıllı telefonlarımız, çoğu zaman hayatımızı kolaylaştıran birer obje görevi görse de, bazı durumlarda bizlerin hayatına da mal olabiliyor.

Trafik kazalarının yüzde 8.1’inin nedeni cep telefonları!

Amerika’da The National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA – Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi) tarafından yapılan bir araştırma, ortaya pek de hoş olmayan sonuçların çıkmasına neden oldu.

Araştırma sonuçlarında, 2015 Ocak ve 2015 Haziran arasında gerçekleşen ölümlü trafik kazalarında 16.225 kişinin hayatını kaybettiği ve bu kazaların yüzde 8.1’inin telefon kullanırken gerçekleştiği ortaya çıktı.

İnsanların araç kullanırken, cep telefonu kullanma yasağına uymadıklarını belirten NHTSA yetkilileri, bu sayının akıllı telefon kullanımının artmasıyla doğru orantılı olarak daha da artabileceğini söyledi.

Ülkemizde cezası 88TL!

Bilindiği üzere ülkemizde de araç kullanırken cep telefonu kullanmak yasak. Fakat bu yasağı delenleri bekleyen ceza miktarının da bir hayli az olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yasalarımıza göre seyir halinde cep telefonu veya araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanmanın cezası 88 TL olarak belirlenmiş durumda. Tabi bir de bu cezanın erken indirim tutarı mevcut. Yani erken indirimle birlikte araçta telefon kullanmanın cezası 66 TL’ye kadar inmiş oluyor.

Cezanın fazla bir caydırıcılığı olmadığından ötürü, insanlarımız araçtayken cep telefonuyla konuşmaktan ya da çeşitli uygulamalarla uğraşmaktan pek çekinmiyorlar. Muhtemelen bu araştırma ülkemizde yapılsa, bu yüzde belki de daha fazla çıkabilirdi. Araç kullanırken, cep telefonuyla ilgilenerek kendi hayatımızı riske attığımız gibi, başkalarının hayatlarını da riske atabileceğimizi unutmayalım.

:: Sizce araç kullanırken cep telefonu kullananlara ne kadar ceza verilmeli?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Trafik Kazalarında Telefonların Rolü Arttı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  1000 TL ceza yazacaksın görecekler

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Karşı tarafın tüm masrafları 1500₺ ceza yazacaksın 3-4 ay istisnasız uygulayacaksın cezayıda ondansonra gör bakalım kullanan kaç kişi

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ülkemizde araç kullanırken, cep telefonu kullananların oranı, %30 civarında olduğunu tahmin ediyorum ve kesinlikle yapılmaması gereken bir davranış. Çünkü: trafikte giderken, yeterince dikkatli olamıyoruz, korna çalsan bile duymuyor, sanki başka bir alemde. Çok şeyi olduğu gibi, bu işi de elimize yüzümüze bulaştırarak yapıyoruz.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Kamu spotu tadında sürücüleri uyarmak için güzel bir haber.

" Trafik Kazalarında Telefonların Rolü Arttı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Trafik Kazalarında Telefonların Rolü Arttı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Trafik Kazalarında Telefonların Rolü Arttı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "