Okunma

Transmeta Satışa Çıkacak


25 Eylül 2008 Perşembe 07:40
Transmeta Satışa Çıkacak

Zamanında küçük aygıtlar için kendisine özel bir altyapıyla çalışan işlemciler üreten, daha sonra ise üretime son verip tamamen bir fikri mülkiyet firması olan  Transmeta kendisine iyi bir alıcı arıyor. Transmeta, zamanında Linux çekirdeğinin yaratıcısı Linus Torvalds‘ı da yazılım mühendisi olarak barındırması ve Efficeon gibi, teknik olarak başarılı sayılabilecek ama en nihayetinde AMD ve Intel‘in pazar savaşında arada kaynamış olan işlemcileriyle bilinen bir şirket olarak şu sıralarda 164 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahip. Şirketteki en büyük hisselerden birisi ise, zamanında 7,5 milyon dolar taze para sağlayan AMD.

Transmeta’yı Kim Alır?

Yılda bir-iki yüz milyon dolar gelire sahip olan Transmeta, bu gelirlerini Intel, Nvidia ve benzeri firmalardan aldığı fikri mülkiyet kullanım ücretlerinden elde ediyor. Geçtiğimiz yıllarda çok zor bir ekonomik durumdayken Intel’den kazandığı 250 milyon dolarla hayata dönen Transmeta, şimdi bu silahı bir başkasına devretmek istiyor. Elbette büyük ortaklardan AMD bu parayı verecek durumda değil. Peki ya Intel? Ara sıra para ödediği birkaç patentin sahibi olmak ister mi dersiniz?

          :: Tranmeta’yı kim alacak?

Bilgi için: Transmeta
Yazan: Berkin Bozdoğan
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Transmeta Satışa Çıkacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Transmeta Satışa Çıkacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Transmeta Satışa Çıkacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "