Okunma

Trend Micro, PC Sonrası Çağı Anlattı


10 Ekim 2011 Pazartesi 11:22
Trend Micro, PC Sonrası Çağı Anlattı

Trend Micro, analistlere yönelik yaptığı toplantıda gelecek vizyonunu açıkladı. Trend Micro’ya göre veri ihlalleri üzerine kurulu bugünün güvenlik dünyası önemli bir değişimin başlangıcında. Akıllı güvenlik modeli olarak tanımlanan yeni stratejisi ise mobil cihazlar, bulut implementasyonu ve hedeflenmiş saldırılar üzerine inşa ediliyor.

Trend Micro CEO’su Eva Chen‘in, yeni güvenlik modelinin veri merkezli anti-hacker framework yapısını merkez alacağını vurguladığı konuşmasında şu noktalar öne çıkıyor:

 • Güvenlik endüstrisi, hedefli saldırılar, güvensiz kişisel mobil cihazların kullanımının yaygınlaşması ve verilere herhangi bir yerden, herhangi bir zamanda erişilebildiği bulut implementasyonlarını içeren bir kavşağın başında. Kullanıcıların kime ve neye güvenebileceklerini bilmedikleri bu yeni ortamda daha cesur yaklaşımlar gerekiyor.
 • Kritik verilerin çevresine duvar çekme üzerine kurulu geleneksel çevre merkezli güvenlik yaklaşımından farklı olarak yeni yaklaşım, odağı verinin kendisine yöneltiyor.
 • Trend Micro, veri ve cihazların herhangi bir yerde bulanabildiği PC-Sonrası çağ için güven oluşturmayı amaçlıyor. Yeni güvenlik modeli, tehdit ve veri koruma yeteneklerini birleşik bir çerçevede entegre ederek ve kimin hangi veriye ne zaman, nereden ve nasıl eriştiğini görünür hale getirerek spotları verinin kendisine yöneltiyor.

 • Bu yeni model, 2008’de ilk kez duyurulduğundan beri günde 70 Milyar veri sorgusu sayesinde 130 Milyon kullanıcıyı koruyan Trend Micro Smart Protection Network’ü güncellemek ve gücünün artırılması için kullanılacak. Her ölçekteki Trend Micro müşterileri gerçek zamanlı ve bulut tabanlı olarak korunmaya devam edecek.
 • Bu vizyon çerçevesinde veri nerede dolaşıyor olursa olsun ve ne zaman kullanılıyor olursa olsun korunmaya ihtiyaç duyar prensibi çerçevesinde firma bulut tabanlı güvenlik platformu Smart Protection Network’e iki yeni özellik ekleyecek:

‘Daha Akıllı Tehdit Koruması’ Trend Micro’nun global bulut tabanlı tanımlama ve ilişkilendirme teknolojilerinin gücünü, hedefli saldırılara karşı yeni geliştirilen yerel tehdit zekası ile kullanıcının kendi ortamına sokuyor.

‘Daha Akıllı Veri Koruması’ fiziksel, sanal ve bulut ortamlarında değerli verilerin gizliliği ve korunmasını sağlamak için organizasyon boyunca tümleşik veri koruma ve bağlamsal farkındalık sağlıyor.

 • Trend Micro evde ya da yolda; bir cihaz ya da sunucu üzerinde; fiziki, sanal veya bulut ortamında olsun verinin kendisini koruyarak daha uyumlu ve içeriksel farkındalığa sahip bir güvenlik sağlayarak, veriyi gerçek zamanlı olarak korumak, yönetmek ve kontrol etmek için gerekli olan akıllı entegrasyon ve koordinasyonu sağlıyor.

İşletmelerin ve Bireysel Kullanıcıların Sağlayacağı Faydalar:

 • İşletmeler için Trend Micro’nun vizyonu; daha iyi ve daha hızlı bir tehdit koruması sağlıyor; iş verimliliğini engellemek yerine destekliyor; etkinlik ve yönetilebilirliği artırıyor ve sonuç olarak toplam sahip olma maliyetini düşürüyor. Bu da işletmeler için bulut bilişim ve tüketici elektroniği cihazlarının kurumsal yapılarda kullanılmasının (consumerization) sunduğu fırsat ve avantajlara kapılarını açmak anlamına geliyor.
 • Bireysel kullanıcılar için ise bu vizyon bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler üzerinde bulunan dijital yaşamlarını korumak için daha fazla donanma anlamına geliyor. Güvenlik tehditleri tüketici cihazları ve sosyal ağları daha fazla kullanmaya başladıkça her yaştaki tüketiciler daha akıllı ve kapsamlı bir güvenliğe ihtiyaç duyacak.

Yol haritası:

2012 ve sonrasında, bu yeni ve daha akıllı güvenlik zaten Smart Protection Network’ü kullanan Trend Micro güvenlik çözümlerine entegre edilecek ve bu sayede bulut bilişim alanındaki yolculuklarında, hızla büyüyen bilgi teknolojileri hizmetlerine tüketici elektroniği cihazları üzerinden erişimlerinde ve yaygınlaşan hedefli saldırılara karşı güvende olacaklar. Trend Micro’nun bulut teknolojisine dayanan bu yeni modeli, veri, altyapı, mobil cihazlar ve uygulamalar’dan oluşan 4 temele dayanıyor.

Güvenlik endüstrisi için multi-milyar dolarlık suç şebekelerinin durmaksızın müşterilerin verilerini ve güvenlerini çalarken mevcut durumu korumaya çalışmak bir seçenek değil” diyen Trend Micro CEO’su Eva Chen açıklamasını;

Müşterilerimizin güvende olmalarını sürekli kılmak için yenilikçi olmak durumundayız. Üç yıl önce Trend Micro, güvenliği bulut üzerinden sunan Smart Protection Netowrok’ü geliştirerek endüstriye liderlik etti.

Bugün veri, altyapı, cihazlar ve uygulamalarını bulut yolculuğunda desteklemek ve müşterilerin hedeflenmiş saldırılara karşı çok yönlü ve ölçeklenebilir bulut güvenliğinin avantajlarından yararlanmalarını sağlamak için bunu daha da ileri bir noktaya taşıyoruz” sözleriyle tamamladı.
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Trend Micro, PC Sonrası Çağı Anlattı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  trend microyu kullanıorum bırakın bu ayakları ya bi cacık olmaz sizden japon firmasıymış dönsün bence köyüne 😀

" Trend Micro, PC Sonrası Çağı Anlattı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Trend Micro, PC Sonrası Çağı Anlattı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Trend Micro, PC Sonrası Çağı Anlattı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "