Okunma

Trend Micro’dan Uç Nokta Güvenlik Bilgileri


10 Haziran 2009 Çarşamba 13:45
Trend Micro’dan Uç Nokta Güvenlik Bilgileri

İnternet içeriği güvenliğinde bir dünyanın önde gelen firmalarından Trend Micro, kurumsal bilgi güvenliği alanındaki son gelişmeleri paylaşmak amacıyla İstanbul’da çok özel bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Trend Micro Kıdemli Tehdit Analisti Rik Ferguson katıldı. Ferguson, sunumunda, değişen güvenlik tehditlerini, kayıtdışı ekonomiyi ve bütün bunların güvenlik stratejilerinde ne tür değişiklikler gerektirdiğini anlattı. Toplantı, aynı zamanda, Trend Micro Akdeniz Bölge Müdürü Ercan Aydın’ın da Türk basınıyla ilk randevusu oldu. Aydın, şirketin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinden sorumlu bulunuyor.


Aynı zamanda bir Rock yıldızı olan Rik Ferguson, güvenlik alanında ileri düzey uzmanlığa sahip

Ferguson, son yıllarda bilgi teknolojilerine yönelik tehditlerde radikal değişiklikler yaşandığını, bu durumun 2009 ve sonrasında da devam edeceğini söylüyor. Ferguson’un ifadesine göre, günümüzde önceki tehditlerin kombinasyonları görülüyor. Bir başka deyişle, birden fazla aşamalı (pek çok eylemle ilerleyen), birden fazla değişkenli (zaman içinde ortak tabandan ayrılan), dağıtık (her biri az miktarda pek çok bot’un neden olduğu), çok protokollü (aynı anda hem web hem de mesajlaşma ile saldıran) ve karışık (web tehditlerinin e-postayla tetiklenmesi gibi teknikleri birleştiren) tehditler bir arada ortaya çıkıyor. 

Ferguson, şöyle konuşuyor: “WORM_DOWNAD.AD (Conficker) virüsünün Ocak 2009 sonu itibariyle milyonlarca bilgisayarı etkilediği düşünülüyor. Bu virüs, ‘demode’ kitlesel salgın solucan taktiklerini yeni nesil komut ve kontrol altyapısıyla birleştiriyor, virüslü makinelerden oluşan eşlerarası şifreli ağ yaratıyor, her gün merkezi arama  çalışması için 250 ya da 50.000 etki alanını içeren sözde rastgele bir liste oluşturuyor, Rogue AV, Keyloggers ve Spam bot’lar üretiyor.”

Ferguson, gelişen kayıtdışı ekonomiye karşı uyarıyor ve günümüzde tehdit içeren yazılımların (malware) büyük bir işkolu haline geldiğini belirtiyor. Trend Micro verilerine göre, bugüne kadarki en büyük tehdit taşıyıcı unsur internetin kendisi. Ferguson, benzersiz malware örneklerindeki artışa da dikkat çekiyor. 1988’de 1738 benzersiz malware örneği varken, 2008’de bu sayı 7883559’a tırmandı. Ferguson şöyle devam ediyor: “Malware artışı, korkutucu boyutlarda; bunun nedeni, kayıtdışı da olsa bir sektör niteliği kazanan malware pazarı. Öte yandan, özellikle kötü niyetli kişiler, tespit edilmemek için AV sektörünü kandırmak üzere her yöntemi deniyor ki bu da malware artışını körüklüyor.”

Rik Ferguson kimdir?
Pek çok platformda Trend Micro’nun sözcülüğünü üstlenen Rik Ferguson, sektörde bir fikir lideri ve analist olarak tanınıyor. Bilgi güvenliği, sibersuç ve teknolojinin geleceği gibi konulardaki görüşleriyle basında çok sık yer alıyor. EDS, McAfee ve Xerox gibi şirketlerde edindiği 15 yılı aşan bilişim sektörü deneyimiyle, işletmeleri bekleyen zorluk ve sorunlar hakkında açık ve net içgörüler geliştirebiliyor. Trend Micro Kıdemli Tehdit Analisti Rik Ferguson, dünya çapında tanınmış ve prestij sahibi çokuluslu firmaların, kamu kuruluşlarının ve emniyet teşkilatlarının bilgi işlem müdürlerine danışmanlık veriyor.  

:: Güvenlik tehditlerinin sıra dışı yükselişi hakkındaki düşüncelerinizi burada paylaşabilirsiniz.

 
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Trend Micro’dan Uç Nokta Güvenlik Bilgileri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Trend Micro’dan Uç Nokta Güvenlik Bilgileri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Trend Micro’dan Uç Nokta Güvenlik Bilgileri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "