Okunma

Troy artık tüm dünyada geçerli!


09 Kasım 2017 Perşembe 11:10
Troy artık tüm dünyada geçerli!

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) Nisan 2016’da hayata geçirdiği Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY artık dünyaya açılıyor. 185 ülkede, 41 milyonun üzerinde alışveriş noktasında ve 1,9 milyonun üzerinde ATM’de geçerli global bir ödeme kuruluşu olan Discover ile TROY arasında yapılan iş birliği sayesinde artık uluslararası işlemlerde de TROY logolu kart kullanılabilecek. Discover ile yapılan iş birliğinin ardından, TROY logolu kartların yurtdışında kabulü sağlanarak, tüm dünyada geçerli hale gelecek; TROY üyeleri de artık yurtdışında da geçerli olan TROY kart basabilecekler.

Kullanıcı ihtiyaçları TROY’yu yönlendiriyor

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko iş birliğiyle ilgili olarak şöyle konuştu:

“BKM olarak bizim hedefimiz her zaman kart kullanıcılarımızın ihtiyaçlarına en doğru ve hızlı şekilde cevap vermek. Discover gibi uluslararası bir ödeme kuruluşuyla gerçekleştirdiğimiz iş birliğinde de bu ihtiyaçları karşılama düşüncemiz var. Çünkü, BKM’nin 2016 yılı verilerine göre banka ve kredi kartlarının en çok kullanıldığı yerler arasında A.B.D ve Avrupa ülkeleri yer alıyor.

Yurtdışı seyahatler sırasında yapılan harcamaların yanı sıra Türk kart kullanıcıları tarafından yurtdışı kaynaklı işlemlerin yarısı da online olarak e-ticaret sitelerinden yapılıyor. Şimdi TROY logolu kartlarımızın yurtdışında da kullanabilir hale gelmesi ile birlikte, kart kullanıcıları gerek seyahatlerinde gerekse online olarak dünya genelinde işlem yapabilecekler.”

Discover Uluslararası İş Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Joe Hurley ise, “Avrupa’nın en büyük kartlı ödemeler pazarına sahip Türkiye aynı zamanda turizm açısından da büyük ve önemli bir ülke. Bu anlaşmanın yurtdışına seyahat eden Türk kart kullanıcıları ve Türkiye’yi ziyaret eden Discover kart sahipleri için de güzel bir başlangıç olacağını vurgulayarak “BKM ile yapılan bu anlaşma, aynı zamanda Discover’ın dünyada farklı ülkelerde faaliyet gösteren yerel kartlı ödeme sistemlerine yönelik iş birliği stratejisini de tamamlayan önemli bir adım” dedi.

TROY, ulaştığı seviye ve büyüklük sonucunda, Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan Orta Vadeli Program’da da kendine yer buldu. Programda hedeflenen yurtiçi tasarrufların artması amacı doğrultusunda, yerli ödeme sistemi TROY’un yaygınlaşmasının önemli bir araç olabileceğine yer verildi.

TROY, 2 yıllık bir çalışmanın ardından tüm bankaların desteğiyle hayata geçirildi. Şu anda 15’i banka biri banka dışı olmak üzere 16 kurum TROY logolu kart basabilirken Türkiye’deki tüm POS cihazlarında, ATM’lerde ve e-ticaret sitelerinde TROY logolu kartlar kabul ediliyor.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Troy artık tüm dünyada geçerli!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Benim de troy kart var ama malesef onu nasıl diyorlar ki yurt dışında kulanmak serbest .işte öyle değil. Ya bize kandırıyorlar ya da ha geçerli değil .
  .

 2. Anonim dedi ki:

  Yurt dışında hangi ülkede 5 Rakamlı şifre var!!

  1. Anonim dedi ki:

   Kardeş galiba sende bir sıkıntı var çünki bizim kartlarımızda 4 rakamlı şifre 🙂

 3. Kerim dedi ki:

  Insallah Visa ve Master Card gibi buyuk bir pazara ulasir da bizim ulkemiz de bundan nemalanir.

 4. Alexander Great dedi ki:

  adı Truva atı olan bir şeye kim güvenir ki?

  1. Anonim dedi ki:

   Türkiyenin Ödeme Yöntemi (TROY) milli olan güvenir dert etme sen

" Troy artık tüm dünyada geçerli! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Troy artık tüm dünyada geçerli! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Troy artık tüm dünyada geçerli! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "