Trump, TikTok’un satın alınması için onay verdi!


19 Ağustos 2020 Çarşamba 13:15
Trump, TikTok’un satın alınması için onay verdi!

Amerikan Başkanı Donald Trump teknoloji devi Oracle firmasının TikTok’un ABD operasyonlarını devralmasına yönelik olumlu açıklamalar yaptı. Trump, Oracle’ın devir işlemini tamamlayarak harika bir iş yapacağını olacağını belirtti. Açıklama, Oracle’ın Çinli sosyal medya uygulamasının Kuzey Amerika, Yeni Zelanda ve Avustralya’daki haklarına talip olduğunu açıkladıktan sonra geldi.

TikTok satın alma işlemi için birçok firma sıraya girmeye başladı

Geçtiğimiz hafta Donald Trump TikTok’un sahibi ByteDance’ın ABD’deki iş haklarını 90 gün içinde bir başka firmaya satmasını dayatan bir kararname imzalamıştı. Söz konusu kararname WeChat’in sahibi Tencent’i de kapsarken, uyulmaması halinde iki uygulama da kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor. Tüm bu kargaşanın içindeyse Microsoft’un ardından dünyanın en büyük ikinci yazılım firması Oracle firması uygulamanın haklarını almak için talip oldu. Sıkı bir Trump destekçisi olan şirketin başkanı Larry Ellison, Amerikan Başkanı için şubat ayında bir yardım kampanyası düzenlemişti.

BBC’nin haberine göre Trump’ın söz konusu açıklamaları, Oracle’ın bir gurup ByteDance yatırımcısıyla TikTok hisseleri için yapmaya hazırlandıkları teklifin duyulmasının ardından geldi. Gelen haberlere göre Silikon Vadisi merkezli firma General Atlantic ve Sequoia Capital gibi yatırım şirketlerini de arkasına alarak TikTok’un Kanada, ABD, Yeni Zelanda ve Avustralya’daki işletme haklarını ciddi şekilde bünyesine katmak istiyor.

TikTok satın alma işlemi için Trump övgüler yağdırdı

Geçen hafta Başkan Trump, TikTok’un ByteDance tarafından Amerikan ulusal güvenliğini ihlal etmeye yönelik amaçlar doğrultusunda kullanıldığına yönelik kanıtları olduğunu ifade etmişti. ByteDance ise söz konusu iddiaları şiddetle reddetmişti. Washington yönetiminin Çinli firmalara yaptığı saldırılar çoğu uzman tarafından Pekin ile devam eden ticaret savaşlarının bir parçası olarak görülüyor.

Öte yandan TikTok satın alma işlemi için görüşen tek firma Oracle değil. Microsoft, bu ayın başlarında ByteDance ile görüşmeler yaptığını kamuoyuyla paylaşmıştı. Twitter ise söz konusu hisseleri almak için hevesli olduğunu açıklamıştı.

Popüler sosyal medya uygulaması TikTok, kısa sürede dünya çapında 2 milyar gibi bir indirmeye ulaşmıştı. Bu arada Başkan Trump, uygulamanın üzerindeki baskıları artırmak için geçtiğimiz günlerde New York merkezli Thriller’e katıldığını açıklamıştı.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Trump, TikTok’un satın alınması için onay verdi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Trump uygulamanın satılması için baskı uyguluyor

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  çin google facebook instagramı yasaklarken iyi abd yasaklarken mi kötü iyi oldu çine

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Oracle ne alaka ya :@

" Trump, TikTok’un satın alınması için onay verdi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Trump, TikTok’un satın alınması için onay verdi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Trump, TikTok’un satın alınması için onay verdi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık! Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık!
 2. 2 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
 3. 3 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
 4. 4 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 5. 5 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 6. 6 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 7. 7 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 8. 8 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 9. 9 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 10. 10 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!