Trump yargıya karşı Qualcomm’u destekledi


24 Kasım 2019 Pazar 11:08
Trump yargıya karşı Qualcomm’u destekledi

Geçtiğimiz Mayıs ayında Samsung ve Apple davaları ile ünlenen yargıç Lucy Koh, Qualcomm aleyhine karar vermişti. Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ile oluşan sorunun çözülmesi için Başkan Trump ve ekibi aracılık edecek. Qualcomm haksız rekabet davası ile gündemde.

Qualcomm haksız rekabet davasına Trump desteği

Geçtiğimiz yıl bazı şirketler arasında rekabet yasasından dolayı dava söz konusu olmuştu. FTC, Qualcomm şirketinin “Lisans yok, yonga yok” politikasını yanlış bulduğunu ve bunun düzeltilmesi gerektiğini savunmuştu.

Trump yönetimi haksız rekabet davasında qualcomm şirketini destekledi

Şirketin fiyatlandırma politikası bir diğer şikayet nedeni. Qualcomm haksız rekabet olarak düşünmese de lisans bedelini satılan yonga türü yerine kullanılan akıllı cihazın fiyatı üzerinden değerlendirilmesi birçok firmanın maddi sorun yaşamasına yol açıyor.

Ayrıca şirket temel patent (SEP) adı altında bir standart politikası izliyor. Yasalara göre lisansların rakip firmalar tarafından verilmesi gerekiyor. Adil, makul ve ayrımcılık içermeyen (FRAND) lisans barındırmaması da şikayet nedenlerinin arasında yer alıyordu.

Firma savunmasında telif hakları argümanının güven karşıtı bir davaya dahil olmaması gerektiğini savundu. Ayrıca Ar-Ge için harcanan paranın tazminat olarak alınmasının da yanlış olmadığının altını çizdi.

Yargıç Koh, şirketin telefon üreticileri ile yeniden sözleşme yapması gerektğine karar verdi. Şirket ise bu karara karşın temyiz mahkemesine başvuruda bulundu. Bu sayede Qualcomm, yargıç kararına karşı tüm yasal haklarını kullanacağının sinyallerini vermiş oldu.

Yargıç kararını açıklamadan önce Trump ve ekibi verilecek cezaların sınırlandırılması için yargıç ile görüşme yaptı. Davanın temyiz mahkemesine taşınması ile birlikte ABD yönetimi şirket kaybının küresel liderliği olumsuz etkileyeceğini düşünüyor.

Adalet Bakanlığı, ABD Başsavcısı William Barr ile birlikte şirketin rekabeti zedeleyecek herhangi bir hamlesi olmadığını açıkladı. Trump yönetiminin bu çıkışı FTC açıklamaları ile çelişti. Ayrıca açıklamalara katılan Savunma Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı mahkeme sonucunun Qualcomm aleyhine sonuçlanması ile ülkenin askeri, enerji ve nükleer alt yapısının etkileneceğini belirtti.
yazarYiğit Ali Demir

Siber güvenlik ve yazılım alanlarına ilgi duyan Yiğit Ali, geçtiğimiz yıl SDN ailesine katılarak okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Trump yargıya karşı Qualcomm’u destekledi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkiye’de olsa başta iç hainlerimiz olmak üzere tüm dünya cumhurbaşkanı adalete müdahale etti diye ayağa kalkmıştı. Hadi buna da bir şey desenize. İki yüzlüsünüz, iki yüzlü. Yakında gizlenecek o maskeniz kalmayacak!!

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Sokayım ABD lisanslarina diyen iran gibi olacaksın lakin molla olmayacaksın.

" Trump yargıya karşı Qualcomm’u destekledi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Trump yargıya karşı Qualcomm’u destekledi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Trump yargıya karşı Qualcomm’u destekledi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xbox Series S kutusundan çıkıyor! Xbox Series S kutusundan çıkıyor!
 2. 2 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 3. 3 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 4. 4 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 5. 5 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 6. 6 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 7. 7 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 8. 8 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 9. 9 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 10. 10 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!