Okunma

TSMC’den mobil cihazlar için işlemci müjdesi!


11 Ekim 2017 Çarşamba 10:45
TSMC’den mobil cihazlar için işlemci müjdesi!

TSMC, akıllı telefon pazarında son kullanıcı tarafından pek duyulmayan bir marka olsa da, günümüzde mobil cihaz sektörü için büyük bir rol üstleniyor.

Akıllı telefon bileşenlerinin üretiminde rol alan en büyük oyunculardan birisi olan şirket, Qualcomm, MediaTek ve Apple gibi teknoloji devleri tarafından tasarlanan yonga setlerinin üretimini gerçekleştiriyor.

Son yıllarda yonga seti üretimi alanında Samsung ve Intel gibi önemli üreticilerinde oldukça aktif bir rol üstlenmeye başlaması, rekabet koşullarını zorlaştırarak TSMC’yi harekete geçmek zorunda bıraktı.

Bu kapsamda Apple başta olmak üzere Qualcomm ve Mediatek gibi büyük müşterilerini Samsung ve Intel gibi rakiplerine kaptırmak istemeyen TSMC, 5 yıllık yol haritasını kamuoyu ile paylaştı.

TSMC, 3 nm üretim için 20 milyar dolar harcayacak!

Amiral gemisi cihazlarda karşımıza çıkan üst seviye işlemciler için hali hazırda 10 nm üretim teknolojisini kullanan şirketin en büyük hedefi, 2022 yılı itibarıyla 3 nm fabrikasyon sürecine geçiş yapabilmek.

Apple’ın yeni A11 Bionic işlemcisi tamamen TSMC tarafından üretildi.

3 nm fabrikasyon sürecine geçiş yapılması yarı iletken boyutlarının üç kat küçülmesi ve buna bağlı olarak günümüz koşullarına göre onlarca kat daha güçlü ve daha az enerji tüketen işlemciler anlamına geliyor.

TSMC’nin akıllı telefon dünyası için oldukça heyecan verici olan bu hedefini gerçekleştirebilmesi için yeni bir tesis kurması gerekiyor. Tayvan’da inşa edilmesi beklenilen tesis için harcanacak para ise dudak uçuklatır cinsten.

TSMC’nin kurucusu ve başkanı olan Morris Chang, Bloomberg ile yaptığı bir röportajda bu tesis için ortaya çıkan maliyetin yaklaşık 20 milyar dolar seviyesinde olduğunu ifade ediyor.

:: Şirket tarafından yapılan bu açıklama hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" TSMC’den mobil cihazlar için işlemci müjdesi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TSMC’den mobil cihazlar için işlemci müjdesi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TSMC’den mobil cihazlar için işlemci müjdesi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "