Okunma

TTNet’e 30 Milyon TL Ceza


08 Eylül 2014 Pazartesi 11:00
TTNet’e 30 Milyon TL Ceza

Şirketlerin kanun ve yönetmelikler gereği uymaları gereken “Şeffaflık ve Bilgilendirme” kuralları sadece ABD ve Avrupa’da değil, Türkiye’de de özellikle telekomünikasyon sektöründe önem taşıyor. Abonelere yanlış bilgilendirme yapan, sözleşme gereği abonelikleri iptal etmesi gerekirken, fatura kesmeye devam eden şirketler BTK‘nın takibiyle cezaya maruz kalıyor.

Bunun son örneği olarak TTNet, sözleşmelerde belirttiği abonelik iptal kurallarına uymadığı gerekçesiyle 30 milyon TL’yi aşkın rekor bir cezaya çarptırıldı. BTK tarafından yayınlanan kurul kararına göre, TTNet’in ceza almasına neden olan şey sözleşmelerde yer alan ödenmeyen faturaları takiben gerçekleşmesi gereken abonelik iptalinin yapılmamış olması.

Buna göre Mayıs 2006 ile Nisan 2009 arasında geçerli olan sözleşmeler uyarınca, son ödeme tarihi geçmiş toplam borç tutarı 55 TL ve üstü olan aboneliklerde 45 gün sonra ilgili hattın erişime kısıtlanması, durumun devamı halinde ise 75 gün sonra aboneliğin iptal edilmesi gerekiyordu.

TTNet ne yaptı?

TTNet ise 75 günün ardından iptal işlemini yapmak yerine, borcunu ödemeyen abonelere fatura kesmeye devam etti. Mayıs 2006 – Mart 2009 döneminde internet erişimi kısıtlamasını takip eden 75. gün sonunda tam 473 bin 516 aboneye fatura kesildi.

Sözleşme gereğince iptal edilmesi gereken bu aboneliklere fatura kesilmesi BTK kurul kararında “fazladan faturalandırılma” olarak ifade ediliyor. Bu yolla kesilen fatura toplam tutarı 22.042.554,47 TL yani 22 milyon TL olarak kayıtlara geçmiş bulunuyor.

Hata tekrar etti

Aynı rapora göre TTNet, abonelik sözleşmelerinin yenilendiği Nisan 2009-Nisan 2013 ve Mayıs 2013-Aralık 2013 dönemlerinde de benzer şekilde iptal etmesi gereken abonelikler için fatura kesmeye devam etti. 

2009-2013 döneminde borcunu ödemeyen abonelerin internet erişiminin kısıtlanmasını takip eden 60. günde gönderilen “7 gün içinde borcunuzu ödemezseniz aboneliğiniz iptal edilecektir” bilgilendirme mektubunun sonrasında 1.147.963 aboneye toplam 76 milyon TL’den fazla tutarda fatura kesildi. 221 bin aboneye ise bu bilgilendirme de yapılmadı ve bu kitleye de 12 milyon 345 bin TL fazladan fatura kesildi.

Son olarak Mayıs-Aralık 2013 döneminde internet erişimi hizmetinin kısıtlanmasını takip eden 45’inci günün sonrasında çağrı merkezinden aranarak “Borcunuzu şu tarihe kadar ödememeniz durumunda, TTNET internet aboneliğiniz iptal sürecine girecektir” ifadesi ile bilgilendirilen 10.110 aboneye de bildirilen tarihten sonra 474 bin 812 TL, bu bildirimin yapılmadığı 19 bini aşkın aboneye 598 bin TL fazladan fatura kesildi.

İşte BTK Kurul Kararı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yapılan incelemeler sonucunda ilgili yasa ve kendi yönetmelikleri kapsamında TTNet’e 2012 yılı net satışlarının yüzde 0,98’i oranında para cezası uygulanmasına karar verdi. Aynı açıklamaya göre TTNet’in 2012 yılında 3.102.451.773,44 TL net satışı bulunuyor. Bunun yüzde 0,98’i ise yaklaşık olarak 30 milyon TL ediyor. Kurul tarafından açıklanan resmi kararın tamamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

TTNET yanlış Bilgilendirme mi yaptı?

Raporda TTNet’in aldığı bir başka ceza daha açıklandı. Buna göre, belirlenen cezayla ilgili olarak TTNet’ten alınan savunmada “abonelere iade edilmesi gereken rakam 16 milyon TL olarak tespit edilmiştir” ifadesi yer alıyordu. Ancak tabloyu inceleyen BTK, toplam geri ödenmesi gereken tutarın 43 milyon TL olduğunu ve TTNet’in kuruma yanlış bilgi verdiğini tespit etti.
 
Süreç dışı faturalandırma tutarının yanlış verilmesi sebebiyle TTNet hakkında BTK İdari Yaptırımlar Yönetmeliği’nde yer alan ilgili maddeye göre 2012 yılı net satışlarının yüzde 0,002’si oranında bir para cezası daha uygulandı. 
 
Kurul kararının son maddesinde ise belirlenen bu ihlaller nedeniyle iade edilmesi gereken tutarlara ait işlemlerin altı ay içerisinde tamamlanması ve bunun Tüketici Hakları Dairesi Başkanlığı tarafından takip edilmesi yer alıyor. TTNet yaptırımı uyguladığında, yüz binlerce aboneye süreç dışı faturalandırma sonucu ödenen 43 milyon TL geri ödenecek.
 
 
 yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

81 yorum - “TTNet’e 30 Milyon TL Ceza”

 1. Fatih dedi ki:

  Ttnet 2 3 ay kaldı sözleşmesi zulüm gibi geliyor gidin kablonete geçin daha iyi arkadaşlar

 2. SDN Okuru dedi ki:

  az bile vermişler!!!! milletin durduk yere internetini kesmenin kota aşmadığı halde mesela 30 tl lik tarifeye 60 tl istemenin vesayre yediği haltların cezası 30 milyon olamaz!!! olmamalı onlara 100 milyon dolar kesseler yine yeridir çünkü hak ediolar Allah hepsinin belalarını versin tez vakitte

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bende iptal ettim 800 küsür ceza geldi iptal ettim diye ne yapmam gerekiyo lutfen bi bilgi verin

 4. SDN Okuru dedi ki:

  O Mağdurlardan Biride Benim İnterneti Kapattırdım Ama 7 Ay Boyunca Fatura Kesmişlerdi Baya Bi Para Ödedim Peki Bu Paraları Geri Alabiliyormuyuz ?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Hava civa gibi gelmiştir o ceza ttnete :))

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ohh bee o kadar sevindim ki 6 ay sonra sozlesmem biter hitmez hem ev telefonumu hemde adsl yi kapatiyorum kontrat suresince yap zammi yap zammi ayip ya kontrat bitene kadar bari sabit fiyat olsun 15 gb vinn aliyorum misssss

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Beter olsunlar,tekel oldukları için diledikleri gibi haraket ediyorlar. 8 mb/s sözleşme imzalayıp,2mb/s down load verip,14 defa arıza ve şikayet bildirilmesine rağmen konuyu çözmeyip,kota aşımı faturası gönderen hırsız bir müessese

 8. SDN Okuru dedi ki:

  bu ttnet den başka firma yok mu

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bende duymuştum epey bi müşteri mağ***** bi denetleme sonuç vermiş.7 yıl gecikmeli..(2006-2013)

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Ohh nasil sevindim anlataman. Ilk iki faturadan sonra interneti kesiyor hat iptal olana kadar 7 tane fatura gonderiyor ayni zamandada avukata veriyorlar ne ala bunu yasayan varsa benim gibi sakin odemesin ben odemiyorum umrumda degil. Benden avanta alacak adamin kurumun anlini karislarim sıkıyorsa gelsin alsin.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Ohh yarasın sırf bu haberi bile duymam beni mutlu etti. İnterneti kapattığımda halde kaç tane fatura kestiler üniversiteyi hayatımı para ödeyerek geçirdim beter olursun inşallahhhh

 12. SDN Okuru dedi ki:

  beter olsun ttneti alsın artık bşka bir firma yeter onlardan çektiğimiz

 13. Shizo dedi ki:

  Fazladan aldýðý parayý geri verecekse ***** 100 milyondan fazla para almýþ 30 mülyonu cezaya gitse ne olur

 14. SDN Okuru dedi ki:

  ttnet oyle berbat oyle rezalet bi kurum ki..
  3-4 fazla fatura kesmislerdi kac defa basvurdum tamam silecez dedikleri halde faturalarim silinmedi. en son odeyip kurtuldum..
  bu ceza neki az bile bu ustu kapali dolandiricilara

 15. SDN Okuru dedi ki:

  TTNET bu tarz nitelikli büyük çaplı işleri fena halde alışkanlık edinmiş kuruluştur. Burada önemli olan Türk Devletinin uyanık olması ve bu tarz firmalara gereken önlemleri almasıdır.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Acımayacaksın TTNETE acırsan yetime döner koyar gözünün önüne…..

 17. SDN Okuru dedi ki:

  vurun kahpeye 😀

 18. SDN Okuru dedi ki:

  çok iyi olmuş.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  iyi olmuş 3 aydır akn’sını geçtiğim hızda düzelme ***** in her foyası böyle ortaya çıksa keşke…

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Beter olsunlar nasıl mutlu oldum anlatılmaz yaşanır

 21. SDN Okuru dedi ki:

  iyi olmuş verdiğin internet kötü aldığın para desen uçuyo avrupada böylemi acaba bizim kullandığımız internet gibimi…

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Abonelerden alınan paraları yasal faiziyle geri ödemeli, ancak o zaman adalet sağlanmış olur…

 23. SDN Okuru dedi ki:

  1999 da kapattırdığım hattıma 2012 de icra takibinden borç geldi. 2002 ye kadar fatura kesmeye devam etmişler. TTNET ve Turktelekom bu ülkedeki en büyük nitleikli dolandırıcılık şebekesidir.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  ttnet herþey mümkün

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Aslinda az bile ***** nitelikli ***** mata demesinler alacagi olan her kurusu takip ediyorlar. Bende tam 3 sene taahhutlu kullandim kotasiz nete her ay farkli kesiyorlardi aciklayin deyince kimse nedenini soylemiyordu. Devlet cebine para girmeyecek olsa zerre kadar halkmis vatandasmis umrunda bile olmazdi.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  btk ALLAH RAZI OLSUN. TTNET’E fena girdi

" TTNet’e 30 Milyon TL Ceza konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TTNet’e 30 Milyon TL Ceza ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TTNet’e 30 Milyon TL Ceza ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "