TÜBİTAK atık pillerden araç bataryası üretecek


05 Ekim 2020 Pazartesi 14:32
TÜBİTAK atık pillerden araç bataryası üretecek

TÜBİTAK MAM önderliğinde Kocaeli’de kurulan ilk ”Atık Pil Geri Kazanım Tesisi” ile atık piller geri dönüştürülerek, elektrikli araçların batarya üretimine katkı sağlanacak. İşte yeni tesise dair detaylar…

Elektrikli araç bataryası üretimine katkı sağlanacak

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) Avrupa Birliği projeleri desteğiyle hayata geçirdiği Pil Geri Kazanım Tesisi ile elde edilen lityum ve kobalt sülfat, elektrikli araçların bataryalarının ham maddesini oluşturacak. Bu adım ekolojik ve ekonomik olarak önemli bir kazanım oluşturacak.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Kimyasal Teknoloji Enstitüsü tarafınca Kartepe’deki 3 bin metrekaresi kapalı, 8 bin metrekarelik Exitcom Recycling tesisinde, ömrünü tamamlamış elektronik ürünlerinin bataryaları Avrupa Birliği standartlarına uygun şekilde dönüştürülecek.

İlk hedef: Yılda 3 bin ton

Türkiye’de yaklaşık 5 bine yakın elektrikli aracın olduğunu, 2035’li yıllarda Avrupa’nın birçok ülkesinde ve dünyada elektrikli araçlara geçileceğini aktaran Exitcom Recyling Genel Müdürü Murat Ilgar, şöyle dedi:

“Bu araçların batarlarının ham maddesi çok önemli. Bunlar Türkiye’ye yurt dışından geliyor. Ülkemizde de bazı önemli kuruluşlar pil imalatı için start verdi. İleriki dönemlerde bu ham maddeye Türkiye’nin ihtiyacı olacağını düşündük. Şu anda konuyla ilgili 2 AB projesi aldık. Konuyla ilgili Çevre Bakanlığında gerekli izinleri alarak, pilot tesisimizi de kurduk. Yakın zamanda ana tesisimizde faaliyete geçireceğiz. Yılda yaklaşık 3 bin ton elektrikli araçların lityum pilinin geri dönüşümünü yapacağız ve buradan çıkan ham maddeyle de pil üretimi yapılacak. Lityum kobalt sülfat bu ham maddeleri ülkemizde üreteceğiz ve ekonomiye kazandıracağız.” 
yazarFerit Celik

Ferit, henüz MIS öğrencisi ziyadesiyle editör. Elimden her iş gelir kalıbının sonuna specialist eklemiş bir meraklı olan Ferit, eski Apple teknisyeni ve IBM stajyeri.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “TÜBİTAK atık pillerden araç bataryası üretecek”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok güzel bir fikir. Avrupa’da kuruluyor yavaştan bu tür tesisler. Ülkemizde de kurulsa keşke diyordum içimden. Ham madde ithalatını azaltacak ilerde. Çok sevindim. Allah başarılarının devamını nasip etsin.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Allah devletimizden razı olsun

" TÜBİTAK atık pillerden araç bataryası üretecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TÜBİTAK atık pillerden araç bataryası üretecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TÜBİTAK atık pillerden araç bataryası üretecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)