TÜBİTAK atık pillerden araç bataryası üretecek


05 Ekim 2020 Pazartesi 14:32
TÜBİTAK atık pillerden araç bataryası üretecek

TÜBİTAK MAM önderliğinde Kocaeli’de kurulan ilk ”Atık Pil Geri Kazanım Tesisi” ile atık piller geri dönüştürülerek, elektrikli araçların batarya üretimine katkı sağlanacak. İşte yeni tesise dair detaylar…

Elektrikli araç bataryası üretimine katkı sağlanacak

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) Avrupa Birliği projeleri desteğiyle hayata geçirdiği Pil Geri Kazanım Tesisi ile elde edilen lityum ve kobalt sülfat, elektrikli araçların bataryalarının ham maddesini oluşturacak. Bu adım ekolojik ve ekonomik olarak önemli bir kazanım oluşturacak.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Kimyasal Teknoloji Enstitüsü tarafınca Kartepe’deki 3 bin metrekaresi kapalı, 8 bin metrekarelik Exitcom Recycling tesisinde, ömrünü tamamlamış elektronik ürünlerinin bataryaları Avrupa Birliği standartlarına uygun şekilde dönüştürülecek.

İlk hedef: Yılda 3 bin ton

Türkiye’de yaklaşık 5 bine yakın elektrikli aracın olduğunu, 2035’li yıllarda Avrupa’nın birçok ülkesinde ve dünyada elektrikli araçlara geçileceğini aktaran Exitcom Recyling Genel Müdürü Murat Ilgar, şöyle dedi:

“Bu araçların batarlarının ham maddesi çok önemli. Bunlar Türkiye’ye yurt dışından geliyor. Ülkemizde de bazı önemli kuruluşlar pil imalatı için start verdi. İleriki dönemlerde bu ham maddeye Türkiye’nin ihtiyacı olacağını düşündük. Şu anda konuyla ilgili 2 AB projesi aldık. Konuyla ilgili Çevre Bakanlığında gerekli izinleri alarak, pilot tesisimizi de kurduk. Yakın zamanda ana tesisimizde faaliyete geçireceğiz. Yılda yaklaşık 3 bin ton elektrikli araçların lityum pilinin geri dönüşümünü yapacağız ve buradan çıkan ham maddeyle de pil üretimi yapılacak. Lityum kobalt sülfat bu ham maddeleri ülkemizde üreteceğiz ve ekonomiye kazandıracağız.” 
Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Çok güzel bir fikir. Avrupa’da kuruluyor yavaştan bu tür tesisler. Ülkemizde de kurulsa keşke diyordum içimden. Ham madde ithalatını azaltacak ilerde. Çok sevindim. Allah başarılarının devamını nasip etsin.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Allah devletimizden razı olsun

" TÜBİTAK atık pillerden araç bataryası üretecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TÜBİTAK atık pillerden araç bataryası üretecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TÜBİTAK atık pillerden araç bataryası üretecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2