TÜBİTAK Başkanı 2 yerli virüs ilacı için tarih verdi


03 Mayıs 2021 Pazartesi 11:35
ABONE OL
TÜBİTAK Başkanı 2 yerli virüs ilacı için tarih verdi

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal aşı ve ilaç çalışmaları hakkında son gelişmeleri hakkında açıklamalarda bulundu. İki yeni aşı hakkında önemli bilgiler aktaran Başkan Mandal, “Ağustos ayında 2 yerli virüs ilacı kullanıma girecek. Yerli VLP virüs aşısı yıl sonunda kullanıma açılacak” dedi.

CNN Türk canlı yayınında konuşan Mandal ayrıca, yerli CLP koronavirüs aşısında Ağustos ayında Faz-3 çalışmalarına başlanacağını ifade etti. Konuyla alakalı detay veren Başkan, Faz-3 aşamasındayken üretim aşamasına da başlanmasını planlıyoruz. 2021 yılının güz döneminde aşımız kitlesel kullanıma açılacak” dedi.

VLP’nin ilk gönüllüsü Bakan Mustafa Varank olmuştu

VLP aşısı için ülkemizdeki çalışmalar derinleşmeye devam ediyor. Yerli aşı adayının Faz-1 çalışmasında ilk gönüllü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank olmuştu. Bakan Varank, aşı olduktan sonra ciddi bir yan etki yaşamadığını açıklamıştı.

bakan varank yerli aşı

Faz-1’den sonra hızla sürdürülen çalışmalarda yeni detaylar açıklanmaya devam ediyor. Yeni detaylar hakkında bilgi veren TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal‘ın açıklamaları şöyle;

“Biliyorsunuz pandemi ilk başladığı dönemlerinde başlatılmış olan Türkiye’deki aşı ve ilaç geliştirme çalışmalarına yönelik, 436 araştırmacının bir araya geldiği ilaç ve aşı platformu oluşturmuştuk. Bugün yine geldiğimiz aşamalarda 17 projemizin, 7 tanesi aşı projemiz, 3’ü ön planda giden aşılarımız. Bunlardan birincisi olan VLP aşımızla ilgili yakın zamanda sayın Bakanımız da paylaştılar. Ben ve kendileri faz 1’de gönüllü olmuştu. İnşallah bu haftanın sonunda biz de ikinci dozlarımızı olacağız. Bu ay sonunda da faz 2’ye geçmiş olacağız. Sonrasında da Ağustos aylarında faz-3 çalışmalarına başlayabilmeyi ve yıl sonunda da insanlığın kullanımına açmayı planlıyoruz.

VLP aşımızın yenilikçi özelliği var. VLP aşısındaki özellik, virüsü taklit ediyor ama insanlarımızı bu enfeksiyona karşı koruma amaçlı olarak. Bu sürecin diğer aşaması olan ilaç ve diğer tedavi yöntemlerinde de iki yeni molekül, başka hastalıklarda kullanılan molekül, koronavirüs tedavisinde faz-2 çalışmalarına başlıyor. Birisi, Ankara Üniversitesi’nde geliştirilen ilaç tedavisi. Diğeri Bahçeşehir Üniversitesi’nde geliştirilen bir ilaç. Bu ilaçların da mevcut tedavi yöntemlerine göre çok daha etkili olduğunu gözlemledik. Hedef Ağustos ayında iki ilacı da insanlarımızın kullanımına sunulmuş olmasını bekliyoruz.”

 
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

He he 5g de 2020 de çıkıyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

her ay bir tarih veriyorlar zaten. ilaç aşı vs vs.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Tarih çıkmaz ayın son cuması.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Zorunuza gitmesin

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

13. ayın 32 si mi tam tarih

" TÜBİTAK Başkanı 2 yerli virüs ilacı için tarih verdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TÜBİTAK Başkanı 2 yerli virüs ilacı için tarih verdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TÜBİTAK Başkanı 2 yerli virüs ilacı için tarih verdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!