Okunma

TÜBİTAK Bilim Merkezi Kuruyor


16 Mayıs 2012 Çarşamba 11:17
TÜBİTAK Bilim Merkezi Kuruyor

Büyükşehirlere bilim merkezleri açılması için 11 Nisan’da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün başkanlığında büyükşehir belediye başkanları ile düzenlenen toplantının ardından ilk adım Kocaeli ve Kayseri’den geldi.

TÜBİTAK tarafından “Bilim Merkezi Kurulması Destek Programı” kapsamında Kocaeli ve Kayseri’de bilim merkezi kurulacak. Gerçekleştirilecek projenin protokolü TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak ile Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki arasında imzalandı.

TÜBİTAK Başkanlık Binasında düzenlenen imza töreninde konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, bilim merkezlerinin çok önemli olduğunu açıklayarak, öğrencilerin bu merkezlerde bilimi yaşayarak ve tecrübe ederek öğreneceklerini söyledi. Bilim merkezlerinin herkese hitap edeceğini vurgulayan Altunbaşak, toplumun her kesiminin dikkatini bilime çekeceklerini kaydetti.

Bilim merkezini sanayi şehri Kocaeli’ne biran önce kazandırmak istediklerini söyleyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Belediye olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını belirtti.

“Bilenle bilmeyen bir olmaz” diyen Karaosmanoğlu, “Genç nesillerimizin bilimi yaşayarak öğrenmesi ve bilime dokunabilmeleri için bu merkezler ülkemiz için çok önemli. Buralar müze gibi olmayacak, çocuklarımız burada bilime yaklaşacak. Geleceğin araştırmacıları burada yetişecek. Yeni buluşları burada görecekler.” dedi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise, teknoloji çağında yaşadığımızı söyleyerek, yeni gelişmelerin takip edilmesi ve bizzat içinde olunması için bilimin öneminin büyük olduğuna dikkat çekti.

50 yıl önceki ile şimdiki yaşam standartları arasında çok büyük farklar olduğuna değinen Özhaseki, şunları söyledi: “Teknoloji son 20 yılda büyük bir hızla gelişti. Artık her şey küçük bir telefona sığdırılmış durumda.

Bu hızlı değişime ayak uydurabilmemiz için çocuklarımızı çok iyi ve donanımlı bir şekilde yetiştirmemiz gerekiyor. Bunun için bilim merkezleri şehirlerimiz için önemli bir dönüm noktası olacak. Kayseri’de de kısa zamanda yapılması için belediye olarak gerekli çalışmaları yapacağız. TÜBİTAK’ın da desteğiyle bilim merkezimizi şehrimize kazandıracağız”

81 ilde bilim merkezi açılacak

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) kararı doğrultusunda 2016’ya kadar tüm büyükşehirlerde, 2023’e kadar ise 81 ilde bilim merkezi kurulacak.

Bilim merkezi projeleri için 1 milyar liranın üzerinde kaynak ayrılması planlanıyor. TÜBİTAK bu kaynak ile bilim merkezlerinin sergileri ve eğitim programlarının tedariği, organizasyonel eğitimi gibi konularda destek verecek.
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “TÜBİTAK Bilim Merkezi Kuruyor”

 1. ennteresan dedi ki:

  Fen ve Teknoloji, Fizik, Kimya, Biyoloji öğretmenlerini koyun işte oralara madem okullara atamıyorsunuz. Aslında her okulun bilim merkezi sıfatına sahip olması lazım ya neyse…
  Bir anı! :
  feza gürsey bilim merkezine gittik. Orada hologramla alakalı bir materyal vardı. Görevliye sordum nasıl çalıştığını (bu arada ben biliyordum test etme amaçlı) görevli başkasını çağırdı. Gelen kişi : "hologram işte, zaten üzerinde yazıyor nasıl olduğu " deyip döndü arkasını gitti.

  Aha işte böyle olacaksa bilim merkezleri baştan hiç para harcanmasın.

 2. ennteresan dedi ki:

  Fen ve Teknoloji, Fizik, Kimya, Biyoloji öğretmenlerini koyun işte oralara madem okullara atamıyorsunuz. Aslında her okulun bilim merkezi sıfatına sahip olması lazım ya neyse…

 3. masterbaba dedi ki:

  günaydın arkadaşlar.

" TÜBİTAK Bilim Merkezi Kuruyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TÜBİTAK Bilim Merkezi Kuruyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TÜBİTAK Bilim Merkezi Kuruyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "