Okunma

TÜBİTAK, Evrim Teorisi’ni Kaldırdı!


28 Kasım 2015 Cumartesi 01:00
TÜBİTAK, Evrim Teorisi’ni Kaldırdı!

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu yani TÜBİTAK, bilindiği gibi TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları çatısı altında, Popüler Bilim kitapları dağıtımı da yapmaktaydı.

Bu kitaplar arasında yer alan Evrim Teorisi ile ilgili yayınlar ise, son bir gelişme ile yayından kaldırıldı.

TÜBİTAK, Evrim Teorisi kitaplarının yayınını durdurdu!

15-11/28/news_1-evrim-teorisi-populer-bilim-2015.png

Her ne kadar TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları çatısı altında, Linda Gamlin’in Evrim isimli kitabı hala satışına devam etse de, diğer birçok Evrim Teorisi ile ilgili kitap, Tübitak tarafından yayınına son verilenlerden oldu.

Yayını durdurulan Evrim Teorisi kitapları arasında ise; Kör Saatçi, Gen Bencildir, Darwin ve Beagle Serüveni, Darwin ve Sonrası, Hayatın Kökleri, İkili Sarmal, Biyoloji Budur ve Göl İnsanları isimli, Evrim Teorisi konulu kitaplar yer alıyor.

Şu an için söz konusu bu Evrim Teorisi ile ilgili kitapların yayınına neden son verildiği, TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları tarafından açıklanmış değil.

:: TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları altından kaldırılan bu Evrim Teorisi ile ilgili kitaplar hakkında, siz ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

227 yorum - “TÜBİTAK, Evrim Teorisi’ni Kaldırdı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yıllardır bilim ithal etmek ve kitap çevirip basmaktan başka bi hünerini göremediğimiz kurumun başına alakasız kişiler getirilince başka ne beklenecekti ki…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Evrim için sayısız kanıt var. Size ilginç bulduğum bir tanesinden bahsedeyim. Naylon 1930'lu yıllarda icat edilen ve doğada bulunmayan bir maddedir. 1970'li yıllarda bir grup Japon bilim insanı, bir naylon fabrikasının atık sularında yaşayan ve naylon 6'nın bazı yan ürünlerini parçalayabilen bir flavobakteri türü keşfettiler. Daha detaylı araştırmalar bu enzime başka hiçbir flavobakteri türünde (hatta hiçbir bakteri türünde) rastlanmadığını, bu enzimin de başka hiçbir madde üzerinde etkili olmadığını da göstermiştir. Dolayısıyla naylon olmasa bu bakteri türü olmazdı. Bu bakteri türü açık bir şekilde naylonla beslenmek için evrim geçirmiştir. Bu evrimin sayısız kanıtlarından yalnızca birisidir, benim okuduklarım içinde ise en ilginç olanıdır 🙂

  1. Anonim dedi ki:

   Yep.

  2. Anonim dedi ki:

   Yeğ.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  18:22 de yazan arkadaşım, yazdıklarımın ispatı gibi yorum yazmışsın, sağol.. Senin gibi kişiler evrim konusunda delil getirme yerine, artık bir tür "bilim dini" ve sorgulanamaz bir "dogma" haline getirdiğiniz için karşı çıkanları hemen "sıradan halk", "cahil veya kötü niyetli kişiler" gibi şeylerle suçlamaya başlarsınız. Benim umurumda olmaz ama bu konuyu inceleyenlerin ne tür insanlarla karşı karşıya olduklarını bilmeleri açısından önemli. Ayrıca evrim, iki kere iki dört ettiği kadar kesindir derken bu konularla ne kadarda ilgili olduğun belli etmeseydin keşke. Oysa 2014 yapımı interstellar filminde, bilim kadını bile itiraf ediyor ki "tamam, hayatın oluşumunun ilk aşamasında tesadüflere ihtiyacımız var ama…" Modern tıp, aynen mühendislik ve astronomi gibi bir insanlık tarihi boyunca gelişmiş bir bilimdir. Evrimin, tıp bilimine ve modern bilimlere bir teori olması dışında hiç bir katkısı ve ilgisi yoktur. Kavramları birbirleriyle karıştırmayın. Ayrıca yapılan binlerce deneyde evrimin kanıtlandığında bahsetmişsin, benimle dalga mı geçiyorsun anlamadım? Öyle bir şey yok. Benim bildiğim evrimcilerin evrimi kanıtlamak için geçmişte bir çok sahtekarlıklara başvurduklarıdır. Bu kadar kesinliği ispatlanmış bir teori olduğunu iddia etmelerine rağmen bu tür sahte deney ve fosillere ihtiyaç duymaları, evrim konusunu ve taraftarlarının ne kadar modern ve bilimsel olduklarını gösteriyor. İşte yine başta söylediğimi dönüyoruz. Evrim konusu bir "dogma" haline getirilmiştir, evrimcilerde mürit ve fanatikleridir…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Tübitak çoktan tübit-ak duruma gelmişti zaten. Asıl üzüldüğüm şey ülke kaynaklarının bu kurumlarca kullanılması. Biyolojiyle hiç alakası olmayan insanların "islama aykırı olduğu için" bu teoriye karşı çıkması normal bir durum. Bu da bilime nasıl bu kadar kolay saldırdıklarını açıklıyor. Halkın da desteğiyle tüm kurumlar yüzeyselleştirilip içleri boşaltılıyor. Evrim dünyaca kabul gören bütün bilim kuruluşları tarafından onaylanan ve aksine delil bulunmayan bir teori. İşin komik kısmı evrimi hikaye olarak nitelendirenlerin kendi kutsal kitaplarındaki saçmalıklardan bihaber olmaları.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  evrim teorisinde temel ihtilaf evrimin kanıtlanamazlığından çıkıyor. sonuçta illa ki kişinin ideolojisi işin içine giriyor. iş bi yerde kanaate dayanıyor. bi taraf DNA dizilimi dış etmenlerle değişemez derken bi taraf değişebileceğini iddaa ediyor. bu değişimin mesela insan için sondan bir önceki formdan son forma dönüşmesi için 2 milyon yılın geçtiğini savunuyorlar. dayandıkları temel de faklı coğrafyalarda yaşayan insanların sahip oldukları farklılıklar (mesela ten rengi). evrimi savunanlar bunun evrimsel sürecin bir sonucu olduğu iddaa ederken bu konuda evrime inanmayanların sorularına maalesef cevap ***** doğal seleksiyon mantığına göre dünyanın farklı coğrafyalarında evrilen insan formlarının son halinin temel farklılıklarının açıklanamayacak kadar az olması).
  bunlarla birlikte evrimi kabul etmeyenlerin mesela insan için bir önceki formdan evrildiği düşünülen günümüz insanına ulaşılması için değişmesi gereken DNA daki nükleotit sayısı 10 üzeri yüzbinlerle ifade edildiği için bu değişiklik için 2 milyon yıl değil yüzlerce milyon yılın bile geçmesi matematiksel olarak olası görünmüyor.

  sonuç olarak bir teorinin kabul görerek bilim sahasında, diğer bilim dalları ile sağlamasının yapılabilirliği sağlandıktan ve bilimsel sorulara bilimsel cevaplarverilebildikten sonra yer alması kuralına uymak adına evrimin dikta edilmemesi, bilimin tarafsızlığı için gereklidir.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Evrim konusunu artık bilim konusu olmaktan çıkmış bir tür din ve tabu haline dönüştürülmüştür. Bilim çevrelerinde var olabilmek için kayıtsız şartsız evrim saçmalığını kabul etmek zorundasınızdır. Yoksa dışlanırsınız ve kabul gömezsiniz. Teori olmasına rağmen kanıtlanmış bir gerçekmiş gibi insanlara sunulmaktadır. Ayrıca geçmişten günümüze evrimi kanıtlamak adına evrimcilerin yaptığı bir çok sahte fosil olayı kayıtlarda vardır. Ara geçiş formlarından çok sayıda olduğunu iddia etmelerine rağmen bu tür sahtekarlıklara kendilerini mecbur hissetmeleri, kendilerinin ne kadar bilimle alakaları olduğunu ispat etmektedir. Dediğim gibi evrim konusu artık bir tür din ve inanç haline getilmiştir. Günümüzün modern imkanlarıyla bakıldığında bilimsel bir temeli yoktur.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Evrim'i kanıtlamayı bırakın şuan atomlardan hayatın oluşabileceği üzerine Massachusetts Institute of Technology'de bilimsel çalışmalar yapılıyor. Yani eşyalar canlı olabilir. Ah be güzel kardeşlerim yüzlerce yıl sürecek bir karanlığa girdiğinizin farkına varın. Bu ülkeden beyin göçü tabii olur. Bilimi, dini inançlarınıza göre değil aklınızla, araştırarak kaynaaklarıyla öğrenin.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  online alem bile çürümüş 😀

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar evlerinin garajında icatlar yaparken bizde bilimin düştüğü hale bak. Akıllı telefondan internete bağlanıp bilim kitaplarının imha edilmesine göbek atıp seviniyor. Geleceği kararıyor fakat bunun bilincinde bile değil. Cehalet mutluluğu saçıyor. Bu kafalar yüzünden bilgi üretmek bu ülkede mümkün değil.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  abi 3.5 milyon nükleotitin oluşturduğu DNA nın insan modeline ulaşması için ilk canlının oluşumundan itibaren katrilyonlarca yıl geçse de matematiksel olarak uygun bir olasılığa ulaşılamıyor. yani yıllarca piyangonun aynı adama çıkma ihtimalinden bile düşük ihtimalmiş. evrim meselesi bilimsel değil ideolojik bi mesele yani.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Burada okuduğum yorumlarda evrim teorisinin bir dini inanç zannedildiğini görüyorum. Oysa evrim teorisi bilimsel bir teoridir ve tamamen kanıtlara dayalıdır. Bilim 'dinlerin aksine' kanıtla çalışır ve bilim insanları (genellikle) bir şeye kanıt olmadan inanmazlar.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  yazık valla tübitağıda ne hale ***** zihniyette hala daha evrim teorisinin bitek maymundan insana dönüşmek olduğunu sanıyor 😀
  Her görüşe saygı duyuyorum faka hepimiz şunu kabulleneli Tübitak artık tübitak değil bilime ilime hizmet etmiyor malesef eskidendi o meşhur tübitak.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  O değilde tübitak darwine ayıp etti şimdi!!!

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Dünya dönüyor mu peki müslüman ilmine göre

 15. SDN Okuru dedi ki:

  tubitak başkanının hayvanat bahçesi müdüründen gelmesi sonucu olmuştur… akp ve bilim alakasız iki kelime olması tesadüf mü acaba?

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Yorumlara bak ***** cahil yobazlar toplanmış.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  ben böyle şeylere inananlara mal derim geçerim kuran ı kerim zaten insanın nereden ve nasıl geldiğini söylüyor mal olanlar da kuran ı kerimi okumak yerine böyle şeylerle uğraşıyor

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Evrim teorisi yüzyıllar önceki cahil toplumlarda bir mana bulmuş ancak günümüzde en ufak bir mantığı ve geçerliliği kalmamış bir hayal ürünüdür. Evrim teorisini savunanlara sadece şunu sorun, madem canlılar milyonlarca yıl içinde başka bir canlıya evriliyor, neden canlılar arasında farklı türler görmüyoruz, neden boynuzu olan bir kartal yok, neden 3 bacağı olan balık yok v.s. v.s. neden şu anda evrim geçiren bir tane canlı göremiyoruz.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Her şeyin tek doğrusu olan dinde evrime yer yoktur zaten. Kararı oldukça olumlu buldum. İnşallah evrime inanan insanlar da hurafelere inanmayı bırakıp gerçeğe yönelirler. Sevgiler

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Insanların arasını bozuyorsunuz çok saçma ve gereksiz bir haber hem teknoloji ile alakası ne diyorum yayınlamaya korkuyorlar.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Shiftdelete net insanların arasına nifak tohumu saçmakla başarılı bir habere imza atmış.haberin yazarı herkesten önce güvenilir değil kusura bakmayın da ben bu sırıtışa gü***** bu yorumu oku zaten yayınlamıcan ama bil istedim

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Evrim'i "Maymundan Gelmek" zannedip kendinizle dalga geçilmesini engellemek için Google'a "İçimizdeki Balık" yazın belgeseli izleyin. Kitaptan belgeselleştirilmiş eğlenceli bir yapım. Pek çok bilimsel kanıt olmasına rağmen bilinçli olarak yalan üretiliyor.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Avrupa Amerika uçtu gitti, biz 2000 yıldır aynı yerdeyiz, Çevremizdeki herşey Beğenmediğin Gavurun icadı, Neyse ne Dersen de Doğu toplumları bitmiş burdaki Tiplerde öyle…

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Birkere mantık diye birşey var, dini olarak yaklaşmasak. Şöyle demek lazım hadi maymundan geldi bir ara geçiş evresi var. neden o ara geçiş evresine dair bir kanıt yok neden şimdi maymunlar vb. ne ise onlar devam etmiyor. ara devre varsa kanıt yok. bir gece maymundan insana geçiş mi olmuş eee o da yok. hiç bir evrimist buna mantiki cevap veremez geveleyip dururlar. en azından beynimi peynir ekmekle yemedim. evrim varsa neden durmuş, veya burdan sonra neden devam etmiyor. bugün insanlık çok daha iyi yerlere gelmiş mesela yetenekli arkadaş duvar tırmana tırmana neden örümcek gibi olamıyor. Evrim teorisyenleri tam bir aptal. meşhur belgeselci ingiliz birisi var adamın tüm belgesellerini izledim kutuplardaki bir canlının ölüp baharda dirilmesini anlatıyor önce bunun bilim açıklayamıyor hayretler içindeyiz diyor ilerleyen dakikalarda öyle saçma bir evrim varsayımı yapıyor ki en komik filimlerden daha komik. yahu bu adam nasıl sir ve prof uvanı almış diyorsun. insanlar neye inanmak istiyorlarsa onu doğru görüyorlar. Aptallık ise doğruları birakıp kendi doğrularını kabul etmekle başlıyor. …Çok su kaldırır

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Evrim teorisini akılcılık bilim diye yutturmaya çalışıyorlar ve hala buna inanan insanlar ve bilim adamları var yazık coğrafyanın canlılar üzerindeki etkileri başkadır insanların maymundan geldiğini iddia etmek başka bunları karıştırmayalım

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Elhamdürillah müslümanız evrim falan duymuyum bidaha

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Kimileri çıkıp dincilik, kimileri de bilimcilik yapmış. Sorsan her birine diğerlerini cahillikle suçlarlar. Akla dair bir parıltı varsa kafanızda kullanın derim aksi takdirde birbirimizi parçalayıp bölmeye devam edeceğiz.

  Evrim teorisi aksi tam olarak kanıtlanamamış bir teoridir. Dolayısı ile ne tam olarak doğru nede tam olarak yanlış denilebilir. Bilim kafalı ( Google Bilimci ) arkadaşlarımız ülkenin gidişatının iyi olmadığını öne sürüyorlar. Her seferinde bir başkasını suçlamaktan bir defa olsun geri kalmıyor aynı zamanda dönüp aynaya baktığında kendisini değil arkasında kileri görüyorlar. Sabahtan akşama kadar birlik nidaları atıp yine sabahtan akşama kadar ayrılığın tohumlarını ekiyorlar. Dincilerde aynı kafada. Hani İslam Hani Kuran, okumadan konuşmak bu olsa gerek. Yarardan çok zarar veriyor ve farkında bile olmuyorsunuz.
  Kuran Evrim Yok demiyor. Aksine herşeyin Nizami ve Kademe kademe yaratıldığından bahsediyor. Evrim siz Maymundan geldiniz demek te değil. Siz evrimleşerek oluştunuz demektir. Hiç okumadan hiç bilmeye çalışmadan, hakkında fikir sahibi olmadan gelip burada bu yanlıştır demek yerine tam tersini icra etseydiniz belki de daha ileride olurduk. Ama bizi Sadece Bilim zihniyetli kafa yapısı da kurtaramaz. O yüzden sizi insanlığa davet ediyorum. Müslüman sanız öyle davranmaya gayret gösterin. Eğer Hümanist-Ateist kafada iseniz de rica ediyorum insan gibi davranın ve fikirlere saygı gösterin. Yukarıda değilken bile yukarıdaymış gibi davranmayın. Otun üzerindeki karıncada da çok yukardayım hissi vardır. Gökteki kuşta da…

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Çok olumlu bir karar

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Allah'a şükür müslümanız ama bu düşünce özgürlüğüne vurulan bir darbedir!

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Gördüğümüz maddi alem tamamen hadron baryon foton gibi varlığı kanıtlanmış atomaltı parçacıklardan oluşuyor evrim yasam başladıktan sonra konuşmaya başlar ilk madde ile konuşmaktan kaçınır evrimin başlaması için atoma elektrona gluona çekirdeğe kuarka fotonlara ihtiyaç vardır bu evrene 10üzeri eksi40 madde nasıl salınıyor ilk madde nasıl oluştu bunu düşünelim yoksa primattan evrimlestik falan boş muhabbet

" TÜBİTAK, Evrim Teorisi’ni Kaldırdı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TÜBİTAK, Evrim Teorisi’ni Kaldırdı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TÜBİTAK, Evrim Teorisi’ni Kaldırdı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "