Okunma

TÜBİTAK Lider Araştırmacılar Programı sonuçları açıklandı


18 Temmuz 2019 Perşembe 19:52
TÜBİTAK Lider Araştırmacılar Programı sonuçları açıklandı

Aralık 2018 tarihindeSanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından başlatılan TÜBİTAK Lider Araştırmacılar Programı sonuçları açıklandı. Yurt dışında çalışan 98’i Türk, 29’u yabancı toplam 127 bilim insanı Türkiye’yi tercih etti. Bilim insanları MIT, Stanford, Harvard, Oxford ve Yale gibi dünyaca ünlü üniversitelerde görev yapıyor. Buradaki bilim insanları araştırmalarını Türkiye‘ye taşımaya karar verdi. Programın sonuçlarını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıkladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, kazanan isimlere bakıldığında Türkiye’nin geleceğine olan inancın görüldüğünü söyledi.

TÜBİTAK Lider Araştırmacılar Programı’nın sonuçları belli oldu

TechInside’ın haberine göre, TÜBİTAK Lider Araştırmacılar Programı’nın sonuçları Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıklandı. Varank açıklamasında program ile küresel rekabette Türkiye’nin gücünü artıracak uzman araştırmacıları Türkiye’ye davet ettiklerini açıkladı. Varank sözlerine şu şekilde devam etti “Yaptığımız davete dünyanın önde gelen üniversitelerinden ve özel sektör kuruluşlarından toplamda 242 başvuru aldık”. Varank, programla ilgili beklentilerinin fazlasıyla karşılandığını ifade ederek, “Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı kapsamında, 98’i Türk, 29’u yabancı olmak üzere toplam 127 araştırmacı Türkiye’nin yazacağı başarı hikâyesinin bir parçası olmaya hak kazandı” şeklinde görüşlerini paylaştı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın verdiği bilgiye göre, destek kazanan araştırmacılardan 58’i ABD, 16’sı İngiltere, 9’u Almanya ve 8’i de Hollanda’dan başvuru yaptı. Bilim insanları, daha önce kendilerine verilen şifre ile programa kabul edilip edilmediklerini TÜBİTAK’ın internet sitesinden öğrenebilecek. Kazananların tam listesi de 24 Temmuz’da düzenlenecek TÜBİTAK’ın 56’ncı kuruluş yıl dönümünde açıklanacak.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" TÜBİTAK Lider Araştırmacılar Programı sonuçları açıklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TÜBİTAK Lider Araştırmacılar Programı sonuçları açıklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TÜBİTAK Lider Araştırmacılar Programı sonuçları açıklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "