TÜBİTAK Lider Araştırmacılar Programı sonuçları açıklandı


18 Temmuz 2019 Perşembe 19:52
TÜBİTAK Lider Araştırmacılar Programı sonuçları açıklandı

Aralık 2018 tarihindeSanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından başlatılan TÜBİTAK Lider Araştırmacılar Programı sonuçları açıklandı. Yurt dışında çalışan 98’i Türk, 29’u yabancı toplam 127 bilim insanı Türkiye’yi tercih etti. Bilim insanları MIT, Stanford, Harvard, Oxford ve Yale gibi dünyaca ünlü üniversitelerde görev yapıyor. Buradaki bilim insanları araştırmalarını Türkiye‘ye taşımaya karar verdi. Programın sonuçlarını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıkladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, kazanan isimlere bakıldığında Türkiye’nin geleceğine olan inancın görüldüğünü söyledi.

TÜBİTAK Lider Araştırmacılar Programı’nın sonuçları belli oldu

TechInside’ın haberine göre, TÜBİTAK Lider Araştırmacılar Programı’nın sonuçları Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıklandı. Varank açıklamasında program ile küresel rekabette Türkiye’nin gücünü artıracak uzman araştırmacıları Türkiye’ye davet ettiklerini açıkladı. Varank sözlerine şu şekilde devam etti “Yaptığımız davete dünyanın önde gelen üniversitelerinden ve özel sektör kuruluşlarından toplamda 242 başvuru aldık”. Varank, programla ilgili beklentilerinin fazlasıyla karşılandığını ifade ederek, “Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı kapsamında, 98’i Türk, 29’u yabancı olmak üzere toplam 127 araştırmacı Türkiye’nin yazacağı başarı hikâyesinin bir parçası olmaya hak kazandı” şeklinde görüşlerini paylaştı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın verdiği bilgiye göre, destek kazanan araştırmacılardan 58’i ABD, 16’sı İngiltere, 9’u Almanya ve 8’i de Hollanda’dan başvuru yaptı. Bilim insanları, daha önce kendilerine verilen şifre ile programa kabul edilip edilmediklerini TÜBİTAK’ın internet sitesinden öğrenebilecek. Kazananların tam listesi de 24 Temmuz’da düzenlenecek TÜBİTAK’ın 56’ncı kuruluş yıl dönümünde açıklanacak.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

KESİN YAŞANMIŞTIR BU OLAY. HİÇBİR ŞEY OLMASA BİLE MUTLAKA BİR ŞEYLER OLMUŞTUR. İNANDIK KANKA…

" TÜBİTAK Lider Araştırmacılar Programı sonuçları açıklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TÜBİTAK Lider Araştırmacılar Programı sonuçları açıklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TÜBİTAK Lider Araştırmacılar Programı sonuçları açıklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2