Okunma

Tüketici Elektroniği Sektörü Zirve Yaptı


24 Kasım 2011 Perşembe 13:52
Tüketici Elektroniği Sektörü Zirve Yaptı

Türkiye ekonomisindeki olumlu göstergeler devam ediyor. 2009 krizi sonrası hızlı bir toparlanma sürecine giren tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2011 yılının üçüncü çeyreğini rekor büyümeyle tamamladı.

Sektör yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29 oranında büyüme kaydederek 6.1 milyar TL‘lik değere ulaştı.

GfK TEMAX’ın yaptığı araştırma sonuçlarına göre 2011 yılında telekom, büyük beyaz eşya, küçük ev aletleri, görüntüleme, bilgi teknolojileri ve ofis ekipmanları sektörleri büyümesini sürdürdü. Geçen yılın aynı çeyreğine göre en fazla büyüyen sektör ise yüzde 47’lik büyüme ile tüketici elektroniği sektörü oldu.

Teknosa Genel Müdürü, Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Başkanı ve TOBB Perakende Meclis Başkanı Mehmet T.Nane, global kriz nedeniyle 2009’da küçülme kaydeden dünya tüketici elektroniğinin 2010’daki toparlanma ile birlikte yerini yükselişe bıraktığını, 2011’de de rekor büyüme gerçekleştirdiğini söyledi.

Türkiye teknoloji perakendeciliği büyüme rakamlarına baktığımızda dünyada eşine az rastlanır bir ülke. Genç nüfusu ile dinamik bir potansiyele sahip ülkemizde teknolojiye ve bilişime duyulan merak sayesinde teknoloji perakendeciliği hızla büyüyor’ diyen Nane, tüketici teknolojisi sektöründeki olumlu büyümeye paralel olarak Teknosa’nın da büyümesini ve liderliğini sürdürdüğünü belirterek şöyle devam etti:

Teknosa‘nın 2010’da 1.4 milyar TL’lik ciro elde etti, 2011 sonunda hedefimiz yüzde 20 ciro artışıdır. Şu an ulaştığımız rakamlarımız da bu hedeflerimizi destekler nitelikte. GfK TEMAX’ın araştırma verileri de bu olumlu gidişatı desteklemektedir“.

3D TV’ler yükselen trend

GfK TEMAX verilerine göre tüketici elektroniği sektörü 2010 yılının üçüncü çeyreğine kıyasla yüzde 47 büyüdü ve 2011 yılının 3. çeyreğinde 858 milyon TL gelir elde etti.

3D televizyonların satışlarının dikkat çekici şekilde artarak televizyon pazarının içindeki cirosal payı %15’e ulaştı.

Ev Sinema/Ses Sistemleri sektör içinde büyüyen ikinci grup olurken, navigasyon cihazlarının da yükselen trendi devam etti.

:: Tüketici elektroniği pazarındaki büyümeyi nasıl yorumluyorsunuz?
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Tüketici Elektroniği Sektörü Zirve Yaptı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tüketici Elektroniği Sektörü Zirve Yaptı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tüketici Elektroniği Sektörü Zirve Yaptı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "