Okunma

Tüketiciler FM Radyo İstiyor!


17 Mayıs 2016 Salı 09:30
Tüketiciler FM Radyo İstiyor!

Akıllı telefonların birçoğunda FM radyo çipi yer almasına rağmen bu özellik kapalı olduğu için kullanılamayabiliyor. 

Bu durumdan hoşnut olmayan insan sayısı bir hayli fazla olacak ki, Kanada’da “Telefonuma bedava radyo!” isminde bir kampanya başlattı.

Bedava FM radyo haktır!

Wi-Fi veya mobil veri gerektirmeden radyo istasyonlarını dinleme imkânı verdiği için hâlâ birçok insan FM radyo kullanmak istiyor. Ancak birçok operatör ve akıllı telefon üreticisi bu özelliğin kullanılmasına imkân tanımıyor.

Kampanyayı yürüten insanların isteği çoğu Android telefonda yer alan ancak açık durumda olmayan FM radyo çipinin kullanılabilir hâle gelmesi.

16-05/17/fm.jpg

Kampanyanın organizatörü Barry Rooke, “Operatörler stream yolu ile dinlenen radyodan ve diğer kaynakları harcadığı mobil veriden çok para kazanıyor” diyor. 

Şu anda CBC gibi önemli yayıncıların da desteğini alan kampanya, akıllı telefon üreticilerine ve operatörlere baskı yapıyor.

Türkiye’de durum ne?

Türkiye’de de birçok akıllı telefonda FM radyo çipi olmasına rağmen bu özelliğin kullanılamadığını görüyoruz. Çünkü Türkiye’de FM radyosu aktif bir akıllı telefon satmak istediğinizde ekstra vergi ödemeniz gerekiyor.

Bu da, birçok üreticinin FM radyo seçeneğinin çip olmasına rağmen kullanmamasıyla sonuçlanıyor.

:: Sizce FM radyo bir hak mıdır?
yazarKerem Enginar

Özellikle akıllı telefonlar olmak üzere uzun süredir en yeni mobil ürünleri inceleyen Kerem, bunun yanı sıra donanım ürünleriyle de ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

49 yorum - “Tüketiciler FM Radyo İstiyor!”

 1. İlyas AKSOY dedi ki:

  Farkını verelim FM cipini kullanalım

  1. Refik dedi ki:

   FM radyosu olmayan telefonlara asla bakmam,incelemem ve alıp kullanmakta istemem.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bir telefon alırken ekran boyutu ve pil gibi özelliklere once dikkat ediyorum şuan kullandığım lg cihazımda fm radyo yok ve çok can sıkıyor bu yüzden soğudukça soğudum şimdi telefon alırken radyo özelliğine bakıyorum ve fm radyo yok diye note ve s serisi cihaz almaktan vazgeçtim şimdi g5 veya galaxy A510 düşünüyorum RADYO=moral,bilgi,mutluluk

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Anlamadigim 180 tl maliyet nasıl oluyor. Mp3 player 40 tl ye radyolu satılıyor. Ondaki radyo değilde tren istasyonumu. Akilli telefon olunca mi bu kadar pahali. Note2 ye devam. Radyonun yerini hiçbirşey tutmaz. Dinledigim prg. Var. Mac dinliyorum. Hangi tarz muzigi istersem internet kotasi gitmeden fm radyo dinliyorum. Fm Radyo candır. Fm Radyo özgürlüktür.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Radyo benim için olmazsa ***** paketimi yemeden müzik dinlemek,yeni şarkılar keşfetmek güzel. Şu an türkiyede radyo özellikli telefon satan sadece üç marka ***** samsung htc. Sonyler çok pahalı. Htc nin radyolu modelleri çok az. Ayrıca arayüzü ve tasarımlarını da sevmem. En iyisi ***** daha makul. Giriş ve orta seviye tüm modellerinde radyo var.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Acil durumlarda fm radyo haber alma özgürlüğünü sağ***** konusunda sıkıntısı olmayan bir ***** kadar nostaljik olsada hayat kurtarıcı ***** bu radyo bantlarının hastaları çok meraklısı ***** radyo bilgiye ulaşmada en ucuz ***** yaşamıyoruz ama telefonda var olması daha faydalıdır.hiç olmamasından iyidir.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bwncede olması lazım

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Telefon alırken ilk radyo var mı diye bakarım sony Xperia tercih ettim memnunum

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Önceki yazımda FM radyolar zaten kalkacak demiştim, onun yerine DAB radyo gelecek ve bu radyoların fiyatı ilk etapta en ucuzu 50-60 dolar olacak, Norveç DAB sistemine geçti, bu ülkede şu an elinde FM radyosu olan telefonlardan Radyo dinlenemiyor, aynı sisteme biz de geçeceğiz, burada da FM kalmayacak.

  DAB sistemin olumlu yanları :
  Ses kalitesi 20 kat artacak.
  4G sayesinde daha az veri ile daha kaliteli ses dinlenecek . Ses kalitesi cd kalitesinden daha yüksek olacak ve 5.1 desteklenecek.
  Eskiden kullanılan 64Mb ve 128Mb yayın 4G ile daha az veri kullanarak internetten tasarruf etmemiz sağlanacak.
  Yol , köprü , viyadük , tünel ve bildirim yapılması gereken hallerde radyolar daha etkin kullanılacak,
  Navigasyon ile entegrasyon sağlanacak
  İnternetten korsan indirmeler azaltılacak
  Dijital Radyoculuk diye bir sektör doğacak , yeni bir pazar açılacak.

  Olumsuz yanları:
  Şu an kullanılan anolog radyolar hurda olacak
  Savaş durumunda haberleşmenin sağlanabilmesi için dijital bir kaynağı zorunlu görmeyen ve her ortamda iletişim için kullanılabilen bir imkan körlenmiş , yada etkinliğini (kısmen/tamamen) yitirmiş olacak.
  Radyoların değiştirilmesi halkın cebinden en az 40 – 60 dolar çıkmasına sebep olacak
  Anolog radylar gibi dağlar, ovalar, vadilerin internet ile buluşması yıllar alacak . Bu zaman aralığında radyo dinlemek hayal olacak.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  FM Radyolar zaten yakında iptal olacak onun yerini başka bir sistem alacak,O sistem şu anda hiç bir telefonda yok, üstelik Avrupada bir ülke FM sistemi iptal edip o sisteme geçmişti, yani o ülkede telefonunda FM radyo olanlar bile radyo dinleyemiyor, yakında Türkiyede de dinlenmeyecek boşuna kampanya uydurmayın.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  microsoft lumia 640 XL cayır cayır çalışıyor 🙂 ama kullanan birisi değilim

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Sırf bu yuzden halaa note 2 kullaniyorum

 12. SDN Okuru dedi ki:

  düşük profiller üzerinden yapılmış bir araştırma. en son ne zaman hususi olarak açıp radyo dinlediğimi hatırlamıyorum. arabada dinlenebilir haber falan yoksa kim ne yapsın.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Sony müşterisini biliyor kardeşim

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Htc'de uyuyabilmek için aktif olarak kullanıyorum, hatta sevdiğim bir şarkı olursa direk kaydediyorum. Tabi yetişemediğim, geç kaydettiğim hatta üşenip'de kaydetmediğimde çok oluyor.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  fm radyo istiyorlar da bilmiyorlar ki fm radyo alıcısı olan bir cihazdan ekstra 180 lira vergi alınıyor. hatta geçen yıl 180 liraydı yılbaşından sonra illa ki artmıştır.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  2,3 bin liralık telefonlarda radyo yok saçma

 17. SDN Okuru dedi ki:

  trt gibi soygunvular olmasa turkiyede satılan telefonlarda fm radyo olurdu

 18. SDN Okuru dedi ki:

  SONY lerin tamamında mevcut ve aktif

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Htc one m8s Android 6.0.1 sense 7 geldi

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Aldığımız havadan almıyorlar vergi buna dua edin

 21. SDN Okuru dedi ki:

  sony i bu yüzden seviyorum saatlerce fm radyo dinlesemde yok denecek kadar az şarj harcıyor ve radyo uygulaması çok kaliteli şebekeside iyi.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Adam zaten BAŞKAN kardeşim. Ayrıca FM radyo kullanmak isteyen apk sını kursun. Büyütmeyin bu kadar.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Zamanında HTC m7 kullanıyordum ve FM radyo olmasına rağmen internet radyosu kullanıyordum çünkü bir arkadaşın dediği gibi ya çekmiyor yada internet radyosuna göre ses kalitesi düşük oluyor. Ah ah Nokia 5800xm radyo deneyimi kadar güzel bir FM deneyimi yaşamadım yıllardır…

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Aynen abi. Heryerde bedava ulasilabilecek birseyin ucretli olarak (internetten yeme) sunulmasi yanlis ve ayip.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Aynen abi. Heryerde bedava ulasilabilecek birseyin ucretli olarak (internetten yeme) sunulmasi yanlis ve ayip.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  ANDROTÜRK CANDIR. FM RADYO CAĞDIŞIDIR. 2016 DAYIZ 80 LERDE DEGIL

 27. SDN Okuru dedi ki:

  TRT bandrol haraç parasını kaldırsın, herkes fm radyosunu dinlesin. TRT herşeyden karaç kesiyor. Miletin değil hükümetin kanalı oluyor. Oh ne ala. Zehir zıkkım…

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Şiddetle katılıyorum

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Teknoloji ilerleyecegine geriliyor işlemciye ve ekrana abaniyorlar ama su andaki telefonların hepsinde fm radyo ve entegre antenli televizyon olması gerekiyordu malesef…

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Aktif FM radyolu bir telefonun vergi maliyeti son satıcıya +150 TL yansımaktadır.
  İnternetten radyo dinlese 150 TL lik harcamayı çok daha uzun sürede yapacak belki de hiç yapmayacaktır..
  Bence bu talebi artırıp bu özelliğin konulmasını dsteklemeyin, otomatikman Telf. fiyatları artar.. Kaşınmayın 🙂

 31. SDN Okuru dedi ki:

  adam başkanlık derdinde sesinizi kime duyurucaksınız

 32. SDN Okuru dedi ki:

  radyo bile çekmiyor la çoğu yerde

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Tabiki hak

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Bazı programların apk dosyası sistemde olduğu halde otomatik yüklenmiyor. Sistemde görünüyorsa siz kendiniz yükleyebilirsiniz. Benim telefon lite hali ve donanım olarak FM devresi olmadı için çalışmıyor. Yinede bilmeden de denense bi sıkıntı çıkmaz. ASUS ZENFONE 5 LİTE MEHMET CAN.

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında isteyenler için koyulabilir, ben kullanmadığım için gereği yok.

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Yeni yılla birlikte mevcut kullanılan FM analog radyolar tarihe karışacak. Türkiye’de 24 bin 750 radyo istasyonunu kullanarak yayın yapan bin 57 radyo kanalı 2016’dan itibaren dijital sisteme geçmek zorunda kalacak.

  Durum böyleyken FM olsa nolur?

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Geç htc ye radyo senle olsun adamlarım radyosuz teli yok yahu…

 38. SDN Okuru dedi ki:

  20-30 Lira vergisi neyse verelim internetten müzik dinlemek pahalı hadi ucuza getirdik mesela ben Radyo Voyage dinliyorum bu harika radyonun içeriğini nette bulamam, dinlemeye kalksam kota kalmaz. Radyo şart.

 39. SDN Okuru dedi ki:

  telefon gelince bilgisayar, kamera, foto makinası, radyo bitti. VR gelince ile tv ve sinema bitecek. şöförsüz elektrikli taksiler gelince kimse araba almayacak

 40. SDN Okuru dedi ki:

  Haklı bir serzeniş ancak bildiğim kadarıyla seneye bu FM Radyo olayı tarih olacak. Ama telefonumda severek kullanıyorum orası ayrı. 1 saat dinlesem %1-2 anca şarj götürüyor.

 41. SDN Okuru dedi ki:

  NOTE 2 yi bu yüzden satmıyorum.

 42. SDN Okuru dedi ki:

  doğru bir noktaya parmak koyulmuş en doğal hakkımız

 43. SDN Okuru dedi ki:

  FM radyo Sony modellerinin hepsinde mevcut, ekstra vergiyi de ödüyorlar ve taş gibi telefon yapıyorlar. İsteyen Sony alsın

" Tüketiciler FM Radyo İstiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tüketiciler FM Radyo İstiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tüketiciler FM Radyo İstiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "