Tüm zamanların en çok kazanç sağlayan korku filmi


13 Eylül 2020 Pazar 21:30
Tüm zamanların en çok kazanç sağlayan korku filmi

Korku filmleri pek çok kişinin sinemada izlemeyi tercih ettiği türler arasında yer alıyor. Bazılarının klişe olarak değerlendirdiği konuları işlemesiyle korku filmleri popüler aksiyon ya da süper kahraman filmleri kadar kâr sağlamıyor olsa da yine de bir yapım var ki korku filmleri tarihinin şimdiye kadarki en çok kazanç sağlayan korku filmi oluyor.

Dünyanın en çok kazanç sağlayan korku filmi

Akıllara popüler korku filmleri geliyor olabilir. Bunlar arasında şüphesiz Şeytan (The Exorcist), Denizin Dişleri (Jaws), Cadılar Bayramı (Halloween), Yaratık (Alien) ve Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs) gibi yapımlar yer alıyor. Bu saydığımız filmlerin korku filmleri kategorisinde hem yayımlandığı dönemde hem de daha sonrasında dikkat çektiğini söylemek mümkün.

Puanları korku filmlerine oranla yüksek olan bu yapımlara 2017 yılında gişeleri altüst eden Stephen King’in aynı adlı eserinden uyarlanan O (IT) filmi oldukça iyi bir kazanç sağlamıştı. Film 700 milyon doları aşan hasılatı ile en kârlı korku filmi gibi dursa da işin aslı pek de öyle değil. Zira en çok kâr getiren korku filmi belirlerken tek kıstas gişe hasılatı değil. Aynı zamanda maliyet hesabı da yapılıyor. Hâl böyle olunca O (IT) filmi eleniyor.

en-cok-kazanc- saglayan-korku- filmi-en-cok-kâr- getiren-korku- filmi-00

Biraz önce bahsettiğimiz kıstaslar değerlendirildiğinde ise aklımıza düşük bütçesine rağmen (60 bin dolar) dünya çapında 248,6 milyon dolar hasılat yapan Blair Cadısı (Blair Witch Project) gelse de dünyanın en kârlı korku filmi Paranormal Aktivite (Paranormal Activity) oluyor. Farklı bir perspektif kazandıran bu film serisi 2009 yılında Blair Cadısını tahtından etmişti ve hâlâ bu filmin rekoru geçilebilmiş de değil.

Paranormal Aktivite 2007 yılında Oren Peli imzalı olarak gösterime girmişti. Film 15 bin dolara çekilmiş ve toplamda dünya çapında 193,4 milyon dolarlık hasılata ulaşmıştı. Film serisi bütün yapımları dahil edildiğinde 900 milyon dolarlık bir kâr karşımıza çıkıyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

dabbe

" Tüm zamanların en çok kazanç sağlayan korku filmi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tüm zamanların en çok kazanç sağlayan korku filmi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tüm zamanların en çok kazanç sağlayan korku filmi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD YASAĞINA XİAOMİ'DEN İLK AÇIKLAMA! ABD YASAĞINA XİAOMİ'DEN İLK AÇIKLAMA!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)