Tüm zamanların en çok kazanç sağlayan korku filmi


13 Eylül 2020 Pazar 21:30
Tüm zamanların en çok kazanç sağlayan korku filmi

Korku filmleri pek çok kişinin sinemada izlemeyi tercih ettiği türler arasında yer alıyor. Bazılarının klişe olarak değerlendirdiği konuları işlemesiyle korku filmleri popüler aksiyon ya da süper kahraman filmleri kadar kâr sağlamıyor olsa da yine de bir yapım var ki korku filmleri tarihinin şimdiye kadarki en çok kazanç sağlayan korku filmi oluyor.

Dünyanın en çok kazanç sağlayan korku filmi

Akıllara popüler korku filmleri geliyor olabilir. Bunlar arasında şüphesiz Şeytan (The Exorcist), Denizin Dişleri (Jaws), Cadılar Bayramı (Halloween), Yaratık (Alien) ve Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs) gibi yapımlar yer alıyor. Bu saydığımız filmlerin korku filmleri kategorisinde hem yayımlandığı dönemde hem de daha sonrasında dikkat çektiğini söylemek mümkün.

Puanları korku filmlerine oranla yüksek olan bu yapımlara 2017 yılında gişeleri altüst eden Stephen King’in aynı adlı eserinden uyarlanan O (IT) filmi oldukça iyi bir kazanç sağlamıştı. Film 700 milyon doları aşan hasılatı ile en kârlı korku filmi gibi dursa da işin aslı pek de öyle değil. Zira en çok kâr getiren korku filmi belirlerken tek kıstas gişe hasılatı değil. Aynı zamanda maliyet hesabı da yapılıyor. Hâl böyle olunca O (IT) filmi eleniyor.

en-cok-kazanc- saglayan-korku- filmi-en-cok-kâr- getiren-korku- filmi-00

Biraz önce bahsettiğimiz kıstaslar değerlendirildiğinde ise aklımıza düşük bütçesine rağmen (60 bin dolar) dünya çapında 248,6 milyon dolar hasılat yapan Blair Cadısı (Blair Witch Project) gelse de dünyanın en kârlı korku filmi Paranormal Aktivite (Paranormal Activity) oluyor. Farklı bir perspektif kazandıran bu film serisi 2009 yılında Blair Cadısını tahtından etmişti ve hâlâ bu filmin rekoru geçilebilmiş de değil.

Paranormal Aktivite 2007 yılında Oren Peli imzalı olarak gösterime girmişti. Film 15 bin dolara çekilmiş ve toplamda dünya çapında 193,4 milyon dolarlık hasılata ulaşmıştı. Film serisi bütün yapımları dahil edildiğinde 900 milyon dolarlık bir kâr karşımıza çıkıyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Tüm zamanların en çok kazanç sağlayan korku filmi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  dabbe

" Tüm zamanların en çok kazanç sağlayan korku filmi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tüm zamanların en çok kazanç sağlayan korku filmi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tüm zamanların en çok kazanç sağlayan korku filmi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video) Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video)
 2. 2 Asus ROG Strix Scar 17 inceleme! Asus ROG Strix Scar 17 inceleme!
 3. 3 SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası! SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası!
 4. 4 Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır? Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır?
 5. 5 Apple için özel olarak üretilen kol inceleme! Apple için özel olarak üretilen kol inceleme!
 6. 6 İndirimleri nasıl kazanıyoruz? Ofis içi video! İndirimleri nasıl kazanıyoruz? Ofis içi video!
 7. 7 Instagram gizli hesaplarını nasıl görebiliriz? Instagram gizli hesaplarını nasıl görebiliriz?
 8. 8 39 TL'ye kablosuz hoparlör aldık, ne oldu? 39 TL'ye kablosuz hoparlör aldık, ne oldu?
 9. 9 PlayStation 5 çıkış tarihi! Bizi neler bekliyor? PlayStation 5 çıkış tarihi! Bizi neler bekliyor?
 10. 10 Sadece 8 dakikada Apple etkinliği özeti! Sadece 8 dakikada Apple etkinliği özeti!