Okunma

Çin’de Bir Sosyal Medya Yasağı Daha!


02 Haziran 2016 Perşembe 05:00
Çin’de Bir Sosyal Medya Yasağı Daha!

Çin, sosyal medya uygulamalarına yönelik olarak uyguladığı yasaklara devam ediyor. Daha önceki süreçte Twitter, Facebook gibi sosyal medya uygulamalarını ülke genelinde yasaklayan Çin, şimdi de Tumblr’ı yasaklama yoluna gitti.

Tumblr Çin’de Yasaklandı

Çin Hükümeti, GreatFire.org adlı kâr gütmeyen sansür izleme programında ifade edildiği üzere Tumblr’ı ülke genelinde yasakladı.

Çin’in sahip olduğu, dünyanın en güvenli bilişim ağlarından biri olan The Great Wall’a yönelik olarak gerçekleştirileceği iddia edilen tehditler, Tumblr’ın ülkede yasaklanmasının başlıca sebeplerinden biri olarak nitelendirildi.

Facebook ve Twitter‘ın aksine, Çin’in sansürlerinden ve yasaklarından şu ana kadar kurtulan Tumblr, söz konusu olayla da ülke tarafından ilk kez yasağa uğradı.

16-06/02/china-money.jpg

Tumblr’a Erişim Engelleniyordu

GreatFire.org, The Great Wall’in, Çin genelinde 25 Mayıs 2016 tarihinden bu yana, kullanıcı erişimlerinde sıkıntılar yaşadığını ifade ediyordu.

Tumblr ise, 26 Mayıs, 30 Mayıs ve 2 Haziran(bugün) itibariyle tamamen erişime kapatılarak, kullanıcılara engellendi.

Sansür Neden Gerçekleşti?

Çin Hükümeti tarafından öne sürülen, The Great Wall’a yönelik olarak gerçekleşecek tehditlerin ardında, farklı gerekçeler Tumblr’ın Çin’de yasaklanmasına neden oldu.

Çin’de bugüne kadar gerçekleştirilen sansürlerin tam nedeni halihazırda bilinemese de, bu seferki sansürün 4 Haziran 1989 yılında Çin’deki Tiananmen Meydanı’nda gerçekleşen katliamla doğru orantılı olduğu ifade ediliyor.

16-06/02/527413ad0506681e90462a8a.jpg

15 Nisan-4 Haziran 1989 tarihleri arasında, öğrencilerin, aydınların, işçilerin önderliğinde Tiananmen Meydanı’nda gerçekleştilen gösterilerde 2500’den fazla sivil hayatını kaybetmişti.

Nitekim, Çin günümüze dek, ülke içerisinde gerçekleştirdiği sansürlerin büyük bir çoğunluğunu Haziran ayında uygulamış durumda.

16-06/02/screen-shot-2016-06-02-at-10-51-56-am-1464841206.png

Bu yılda Hong Kong merkezli olmak üzere, büyük protestoların meydana gelmesi bekleniyor. Çin halkı ise diğer sosyal medya platformları üzerinden, hükümetin demokrasi yanlısı olmayan tutumlarını protesto etmeye devam ediyorlar.

:: Çin’in sosyal medya uygulamalarına yönelik olarak gerçekleştirdiği sansürler hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Çin’de Bir Sosyal Medya Yasağı Daha!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  nerde chpkklılar hemen taksime haydi

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Cin her firma ve sirketi devlete bağli sekilde oluyor helal olsun

 3. SDN Okuru dedi ki:

  anlamadım ama mantıklı da bulmadım.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  çin devleti çinli firmaları destekliyor. helal olsun

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Keşke Türkiye'de de kapansa. Bir tanıdığımın kızı sayfa açmış hep porno paylaşıyor. Kız 15 yok. Böyle rezil bir sosyal medya aracı olmaz olsun…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ateistler hadi bunu da açıklayın.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Helal olsun çin e

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Sosyal medyalarin yasaklanmasi bazen güvenlik gerekcesiyle olabiliyor. Söyleki. Sosyal medya dedigimiz sey bizden para kazaniyor. Dolayisiyla bir ülkede yasaklaninca cok büyük yaygara kopartiliyor. Neden mi Cünkü sosyal medya investor leri para kazanamayak o ülkeden diye. Bazen isler özgürlükle ilgili olmayabiliyor. Istedigimizi yapabilecegimiz milyonlarca site var.

" Çin’de Bir Sosyal Medya Yasağı Daha! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’de Bir Sosyal Medya Yasağı Daha! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’de Bir Sosyal Medya Yasağı Daha! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "