Okunma

Tumblr Kullanıcılarını Uyarıyor!


12 Nisan 2014 Cumartesi 19:45
Tumblr Kullanıcılarını Uyarıyor!

Ünlü blog sistemi Tumblr, kullanıcılarına bugün gönderdiği bir e-postada Heartbleed kod adlı OpenSSL sistemindeki açığın kendilerini etkilediğini ve kullanıcı parolalarını değiştirilmesini önerdiğini belirtti.

Tumblr’dan gelen açıklama

Open SSL nedir?

OpenSSL, https gibi karşılıklı şifreleme işlemlerinde kullanılan SSL ve TLS protokollerinin özgür yazılım hali ve dünya üzerindeki neredeyse bütün açık kaynak kodlu ve özgür yazılım temelli sunucu sistemlerinde kullanılıyor. OpenSSL’in her sürümü ve uyarlaması ise bu açıktan etkilenmiyor.

Heartbleed nedir?

Heartbleed kod isimli açık OpenSSL kullanan sunucuların uzaktan ayakta olup olmadıklarını denetleyen sistemin belleğinde erişim hakkı olmayan yerlerdeki 64 kb’a kadar veriyi de cevapla birlikte göndermesine sebep olan bir açık. Bu işlem defalarca tekrarlanarak sistemin belleğinden, kriptosu açılmış şekilde hafızada tutulan SSL “özel anahtarı” (private key) dahil birçok şey elde edilebiliyor.

:: İki aşamalı güvenlik sistemlerini kullanıyor musunuz?

 
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Tumblr Kullanıcılarını Uyarıyor!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Tumblr candır.

" Tumblr Kullanıcılarını Uyarıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tumblr Kullanıcılarını Uyarıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tumblr Kullanıcılarını Uyarıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "