Okunma

Tumblr, Siteye Reklam Almaya Başladı


02 Nisan 2012 Çarşamba 22:47
Tumblr, Siteye Reklam Almaya Başladı

Ücretsiz blog hizmeti veren siteler arasından tarzı ve yapısıyla bir adım öne çıkarak adeta kendine özel bir kategori oluşturan Tumblr, internet dünyasındaki yolculuğuna hızla devam ediyor. Yurt dışında milyonlarca kullanıcısı olan ve ülkemizde de yoğun ilgi gören servis finansal açıdan ek gelir kaynakları aramaya başladı.

Özellikle görsel medya içeriklerinin yayınlandığı 50 milyonu aşkın blog ile büyük bir ağı bünyesinde barındıran platform, reklam karşıtı sıkı bir duruş sergiliyordu. Sitenin kurucu ve sahibi David Karp, daha önce reklamların midesini bulandırdığını dahi söylemişti. Fakat böylesi iddialı bir açıklamanın üzerinden geçen birkaç yıl sonrası Karp adeta geri adım attı.

Zira sitenin iki kritik bölgesi olan “Radar” ve “Spotlight/Öne Çıkanlar” alanlarını reklam merkezine çeviren Tumblr bu sayede yüksek oranda gelir elde etmeyi hedefliyor.

Günün en çok ilgi çeken gönderileri “Radar”da ortalama 120 milyon kişiye ulaşıyor. “Spotlight” alanında ise öne çıkan blog’lar özel bir sayfada manşet olarak yayınlanıyor ve ilgili blog’lar kısa süre içerisinde kolaylıkla binlerce takipçi alabiliyor.

Online reklamlara olan karşıtlığı ile tanınan David Karp ise eleştirilerin 1 numaralı ismi oldu. Zamanında reklam konusunda yaptığı açıklamaların “aptalca” olduğunu sözlerine ekleyen Karp böylelikle Tumblr’da maddiyatı da düşünür oldu.

:: Tumblr blog’unuz var mı? Sitenin reklam yayınlamaya başlaması hakkında ne düşünüyorsunuz?

{AUTHOR}
{ARTICLE_LINK} 


yazarCihan PEHLİVAN

‘Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci’ olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

4 yorum - “Tumblr, Siteye Reklam Almaya Başladı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bence çok hoş bir durum reklam eklenmesi fakat hoş bir şekilde kalırsa. Açıkcası reklamlar üzerinden de birşeyler edindiğimi ***** reklamların eklenmesi ve filtre sistemi olmasını düşünenlerin yanındayım.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  1-2 hafta önce bir yazı yayınlanmıştı yok biz reklam almayız falan diyorlardı yenik düştüler sanırım

 3. Ghost34 dedi ki:

  bloglarımızın içine koymasında reklamları dashboard ta koyabilirler

 4. TEGİN dedi ki:

  Kullanıcıları rahatsız etmeyecek şekilde belki kullanılabilir ama yine de reklamsız bir Tumblr daha güzel..

Yorum yazın

Geri bildirim