Okunma

Tunçmatik 5’i Bi Yerde!


26 Şubat 2008 Salı 22:00
Tunçmatik 5’i Bi Yerde!
Öncelikle bir açıklama yapalım: Bu ürünün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin seyahat biletleriyle bir ilgisi yoktur. Tamam kötü bir espriydi. Konuya dönüyoruz. İyi Elektrik sloganıyla, son kullanıcıya hitap eden ürün portföyünü daha da genişleten Tunçmatik, aslında çıkmasını umduğumuz bir ürünü daha ürün portföyüne yerleştirmiş durumda. Şarj edilebilir piller alanındaki ürünlerin aksine üzerinde ne olduğu Türkçe olarak yazan ürünler ilk bakışta çekici geldi. Galerimizde ürünle ilgili görsel ayrıntıları bulabilirsiniz.

İzleyin

İlk İzlenimler

Tunçmatik, şarj edilebilir piller konusunda etiket değerlerine göre fena olmayan ürünlerle piyasaya giriyor. 2700-2900 mAh (miliamper saat) değerlerine sahip piller, şu sıralarda en üst düzey olarak görünüyor. Tabii diğer taraftan bazı üreticilerin ürünleri, diğer üreticilerin aynı değerlerdeki ürünlerini ezip geçiyor. Bu konuda uzunca bir test süresine ihtiyacımız olduğu kesin.

Tunçmatik’in sunduğu 5’i Bi Yerde adlı pil şarj aleti, aynı anda dört tane pili şarj edebilen, ama genişlik açısından çoklu prizleri öldürmeyen bir tasarıma sahip. Olağan şartlarda, doğrudan çoklu prizlere takılan dörtlü şarj aletlerinde yandaki prizlere "Almanya’dan oğlum gelecek" denilerek takılı fişlerin sökülmesi gerekebiliyor.

Beş mi, Altı mı?

Ürünün adı tahminimizde bir pil şarj aleti ve yanında gelen dört tane 2700 mAh gücündeki AA pilden geliyor. Ürünle birlikte bir tane de AAA pil, yani halk arasında kumanda bili olarak anılan pilden geliyor. Eşantiyon olarak güzel bir hareket olsa da, özellikle bunun gibi pillerin ikişer ikişer ve seri bağlandığı durumlarda, eşiyle birlikte şarj edilmesi daha doğru olacaktır diye düşünüyoruz. sonuçta farklı güçlerdeki piller aynı akımda farklı sürelerde doluyorlar. Bununla ilgili olarak firmadan bilgi alıp performans değerlendirmesi yaptığımız yazımızda yayınlayacağız.

Ürünün şarj hızı çok değil; hatta yavaş bile sayılır. 160 mAh akımla, 2900 mAh pilleri doldurmak isteseniz teorik olarak bir gün beklemeniz gerekiyor. Tunçmatik daha yüksek fiyatlara daha hızlı pil şarj aletleri ve bunlara daha uygun yüksek dolum performansı sergileyen piller sunacak mı, bekleyip göreceğiz.

Tunçmatik 5’i Bi Yerde
Pil şarj aleti

Doldurabildiği piller: iki ayrı haznede ikişerli, AA veya AAA
Şarj akımı:

AA pil için160 mAh (2700 mAh için 17 saat)
AAA pil için 100 mAh (900 mAh için 10 saat)

Tunçmatik Şarj Edilebilir Pil – AA

Gerilim: 1,2 V
Enerji: 2700 mAh

Tunçmatik Şarj Edilebilir Pil – AAA


Gerilim:
1,2 V

Enerji:
900 mAh

Bilgi için: Tunçmatik
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Tunçmatik 5’i Bi Yerde!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bu urun AAA pili de sarj edebiliyor, hemde 1 adet olsa bile.

  Dikkatli incelendiginde urunde 4xAA pil icin ve ayrica bir adet AAA pil icin sarj yuvasi mevcut.

  Urun isminide buradan aliyor.

  Ben aldim ve kullaniyorum, son derece basarili.

  Ayrica pillerin kapasitesi de cok iyi, daha once ayni degerde kullandigim pillere gore daha cok dayaniyor.
  (ancak tam doldurdugunuza emin olun)

  Mehmet Keskin

  – – – –

  Editör: O kadar fotoğrafını çektik, yakından inceledik; fakat o kısmını fark etmemişiz. algıda seçicilik bu olsa gerek.

" Tunçmatik 5’i Bi Yerde! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tunçmatik 5’i Bi Yerde! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tunçmatik 5’i Bi Yerde! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "