Okunma

Tünel açabilen robotlar geliyor!


22 Haziran 2017 Perşembe 07:00
Tünel açabilen robotlar geliyor!

Yer altı su, gaz boruları veya telekomünikasyon kabloları kurulumu oldukça yıkıcı bir süreç gerektiriyor. Genel olarak önce bir kazı işlemi yapılmalı, borular/kablolar döşenmeli ve üstüne tekrar toprak atılmalı. Ancak bunun çok daha kolay ve kısa bir yolu var.

Özerk robot: BADGER

Araştırmacılar, özellikle şehirlerde küçük çaplı yer altı tünelleri kazabilmek için yeni bir robot geliştiriyor. Özerk robot Badger, kazı işlemine gerek kalmadan nesnelerin doğrudan toprağa itilmesini sağlıyor. Parçalı bir yapıya sahip olan robotun yapımında solucanlardan esinlenilmiş.

17-06/22/tunel-kazan-robot-shiftdelete.jpg

Ön kısımda, karşısına çıkan materyalleri parçalamaya yardımcı olmak için ultrason dalgalarının kullanılacağı bir sondaj kafası olacak. Bölümlerin her birine, tünelin iç duvarlarına robotu kelepçeleyen mekanizmalar yerleştirilecek. Sonra her bölümün geri kalanı, bu mekanizmalara göre ileriye doğru kayacak ve robotun, solucanın peristaltik hareketleri kullandığı gibi hareket etmesine izin verecek.

Güç ve veri kabloları aracılığıyla çalışanlar, ilerleme durumunu izleyebilecek ve gerekirse elle kontrol edebilecek.

İspanya’da Universidad Carlos III de Madrid tarafından yönetilen projenin 3 yıl içinde tamamlanması ve bu robotların inşaatlarda aktif olarak kullanılması bekleniyor.

Tünel açabilen robotlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Tünel açabilen robotlar geliyor!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Külli yalan bu işlerin tr de olması 20 yılı bulur

  2. SDN Okuru dedi ki:

    özerk robot ne olum bilerek mi yapı***** sinirlendirmeye mi çalışıyolar.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    yalan haber

" Tünel açabilen robotlar geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tünel açabilen robotlar geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tünel açabilen robotlar geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "