Turing Ödülü yapay zekanın fikir babasına gitti!


28 Mart 2019 Perşembe 17:18
Turing Ödülü yapay zekanın fikir babasına gitti!

A.M. Turing Ödülü, sahibini buldu. Ödül, yapay sinir ağları ve derin öğrenme kavramlarını bilgisayar bilimine göre uyarlayan çalışmaları dolayısıyla Kanada asıllı Yoshua Bengio, İngiliz Geoffrey Hinton ve Fransız Yann LeCun arasında paylaştırıldı. Detaylar haberimizde!

Tam bir milyon dolar para ödülü!

Bilgisayar dünyasının Nobel‘i olarak adlandırılan A.M Turing ödülü bu yıl yapay zekanın öncülerinden olan üç kişi arasında paylaştırıldı. Bu isimler, Kanada asıllı Yoshua Bengio, İngiliz Geoffrey Hinton ve Fransız Yann LeCun. Ödülü veren kurum olan New York merkezli Bilgisayar Makineleri Derneğinden (ACM) yapılan açıklamada Yoshua Bengio, Geoffrey Hinton ve Yann LeCun’un yapay sinir ağları ve derin yapay öğrenme kavramlarını bilgisayar bilimine uyarlayan çalışmaları dolayısıyla ödüle layık görüldüğü belirtildi.

Yapay sinir ağlarını kullanarak bilgisayarların veri örüntülerini algılama ve insan zekasını taklit etmesi fikrinin ilk 1980’lerde gündeme geldiğine dikkat çekilen açıklamada, 2000‘li yılların başında Bengio, Hinton ve LeCun’un da aralarında olduğu bir grup bilgisayar uzmanının bu yaklaşımı sürdürmekteki ısrarı sayesinde yapay zekanın bugün sürücüsüz araçlardan, hastalıkların teşhisine çok sayıda teknolojiye yol gösteren hakim paradigma haline geldiği vurgulandı. Günümüzde kullanılan sürücüsüz otomobiller bu teknolojiler sayesinde kendi başına hareket edebiliyor.

Bengio, Hinton ve LeCun bu ödül ile birlikte bir milyon dolar para ödülünün de sahibi oldular. Ödülün ücretlerini Google karşılıyor.

A.M Turing ödülü nedir?

Turing Ödülü, modern bilgisayar biliminin kurucularından sayılan Alan Turing anısına, 1966 yılından beri her yıl Association for Computing Machinery (ACM) tarafından bilişim dünyasına katkıda bulunanlara verilen bir ödüldür.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Turing Ödülü yapay zekanın fikir babasına gitti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turing Ödülü yapay zekanın fikir babasına gitti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turing Ödülü yapay zekanın fikir babasına gitti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
  2. 2 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
  3. 3 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  4. 4 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  5. 5 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
  6. 6 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
  7. 7 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
  8. 8 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  9. 9 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  10. 10 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!