Okunma

Turistlere selfie yasağı mı geliyor?


01 Ekim 2018 Pazartesi 13:15
Turistlere selfie yasağı mı geliyor?

Teknolojinin gün geçtikçe ilerlemesi mobil cihazların kamera yeteneklerini üst boyutlara taşıyor. Yetenekli telefonlar sayesinde daha fazla fotoğraf çekiyor, çekimlerimizde daha farklı açılar yakalamaya çalışıyoruz. Bu durum ciddi kazalara, yaralanmalara, hatta ölümlere yol açabiliyor. Güvenliğin sağlanması amacıyla ise bazı bölgelerde selfie yasağı getirilmesi planlanıyor.

Mobil teknolojilerdeki gelişmeler yüksek bant genişliklerini de kullanıcılarına sununca yazıya dayalı sohbetlerin yerini görüntülü görüşmeler ve fotoğraflar almış gibi görünüyor. Instagram, insanların fotoğraf tutkusu için bu konuda iyi bir örnek teşkil ediyor. İlginç fotoğraflara imza atmak isteyen kişilerse kazalara davetiye çıkarabiliyor.

Selfie yasağı dışında insanların da bilinçli olması lazım!

Yapılan araştırmaya göre 2011 ile 2017 yılları arasında 259 kişi “selfie uğruna” hayatını kaybetmiş. Sayının bu kadarla sınırlı olmadığı, bunun sadece resmi rakamlar olduğunu dikkatlerden kaçırmamak gerekiyor.

Bu konuda araştırma yapan Dr. Agam Bansal “Son yıllarda selfie yüzünden ölen insan sayısı arttı. Telefonların yüksek mobil veri hızları, telefonların selfie kameralarının daha yetenekli hâle gelmesi, selfie çubuklarının yaygınlaşması ve “en iyi selfie” tarzındaki etkinlikler bu ölüm oranlarını yükseltiyor.” diyerek tehlikenin boyutuna dikkat çekmeye çalışıyor.

Ölenlerin yüzde 75’ini erkekler oluştururken hayatını kaybedenlerin yaşlarının ise 14 – 30 arasında yoğunlaştığı ifade edildi. Selfie çekerken ölen kişiler; boğulma, yüksekten düşme, trafik kazası ve yangın gibi sebeplerle yaşama veda ediyor.

Selfie nedeniyle ölenlerde Hindistan başı çekerken Rusya ikinci, Amerika ise üçüncü sırada bulunuyor. Bu tür ölümlerin önüne geçmek için, özellikle Hindistan’da, turistlerin yoğun olarak ziyaret ettikleri bölgelere selfienin yasak olduğunu belirten tabelalar asılmaya başlandı.

selfie yasağı

Yeni Delhi’de bulunan Hindistan Sağlık Bilimleri Enstitüsü araştırma sonuçlarını paylaşırken insanların kendi fotoğraflarını çekmelerinin değil, fotoğraf çekerken çevredeki tehlikelerin farkına varamamalarının ölümlü kazalara yol açtığının altını çiziyor. Tehlikeli bölgeler için selfie yasağı getirilmesinin birçok kazayı önleyeceğini belirten araştırmacılar, kullanıcıların bilinçli davranmasının da çok önemli olduğunu dile getiriyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Turistlere selfie yasağı mı geliyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turistlere selfie yasağı mı geliyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turistlere selfie yasağı mı geliyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "