Okunma

Türk Ailesinde Haberleşme Giderleri


30 Aralık 2015 Çarşamba 11:30
Türk Ailesinde Haberleşme Giderleri

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), yaptığı araştırmada oldukça ilginç sonuçlara ulaşmış. Yapılan açıklamada, sabit telefon ile interneti bulunan ve her bireyi cep telefonu sahibi olan 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama haberleşme giderinin yaklaşık 224,6 TL olduğu söylendi. Bu hesabı 12 aya vurduğumuzda ise karşımıza 2695 TL‘lik bir sonuç çıkıyor ki bu, geçtiğimiz seneye göre %4’lük bir artışdemek oluyor.

15-12/30/2052d762f445d4df76a47e5dbaebdc32.jpg

2015 3. Çeyrek BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Üç Aylık Pazar Verileri Raporu’na göre sabit telefona aylık ortalama 23,5 TL ödeniyor. Aynı raporda, 3 GSM operatörünün abonelerinin ortalama aylık ödemelerinin ise 24,83 TL’ye ulaştığı belirtiliyor. Sabit internet bağlantısı için ise aylık ortalama 41,7 TL ödeniyor. Bu giderlerin hepsine %18 KDV’nin yanı sıra, mobil telefon için %25, sabit telefon için %15 ve İnternet bağlantısı için %5 Özel İletişim Vergisini de eklemek gerekiyor. Devlete ödenen toplam 60 TL vergi eklendiğinde, tüm bireyleri cep telefonu sahibi olan dört kişilik bir ailenin ortalama haberleşme gideri ayda ortalama 224,6 TL’ye, yılda ise yaklaşık 2695 TL’ye ulaşıyor.
yazarEvren Tepe

Bilgisayar kullanımına "abi silahlı yürümeli bi de araba yarışı oyunu istiyorum" diyerek başlayan şahsım, o zamandan beri oyunlarla sıkı fıkı olmuştur. Oyun oynayınca teknolojiden uzak kalamıyorsun. Eğlendirerek öğretiyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Türk Ailesinde Haberleşme Giderleri”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    operatörler güzel tarife yapmadığı sürece okadar normal ki

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Aylık kotalı sabit internet masrafı 75 tl. Sanırım telefon hattını unuttunuz.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Pardonda neyin ortalamasını alıp interneti 41.7 TL bulmuşlar?

" Türk Ailesinde Haberleşme Giderleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Ailesinde Haberleşme Giderleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Ailesinde Haberleşme Giderleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "