Türk astrofizikçiye göre Ay’a gitmeyi unuttuk!


22 Temmuz 2019 Pazartesi 14:02
Türk astrofizikçiye göre Ay’a gitmeyi unuttuk!

1972’den beri Ay’a gidilemiyor olmasının sebebi henüz net bir şekilde belli değil. Bununla ilgili ortaya birçok iddia atılıyor. Bu iddialardan biri de NASA’nın gerçekten Ay’a gitmemiş olması. NASA’da çalışan ünlü astrofizikçimiz Umut Yıldız da bu konu ile ilgili soruları cevapladı.

Ay’a neden gidemiyoruz?

Yıldız, Ay’a gidememiş olmamızın başlıca sebeplerinden birinin gelişen teknoloji olduğunu söylüyor. Yıldız’a göre geçmiş dönemlerde kullanılan teknolojiler, bugünkü teknoloji gereksinimlerini haliyle karşılamıyor.

Bilimsel amaçların yanı sıra Yıldız’a göre 70’lerdeki Ay yolculuklarının asıl amacı tamamen politik amaçlarla Sovyetlere daha iyi olduklarını göstermek için yapılmış bir şovdu. Sovyetler pes ettikten sonra daha da ileri gidilmesi için bütçe ayrılmadı ve Ay öylece kaldı.

Bunun yanı sıra işin teknoloji tarafına bakıldığında; o günkü bir aleti, bugünkü bilgisayarlara yeniden bağlayarak aynen çalıştıramılayacağı belirtiliyor. Bu nedenle de Umut Yıldız “Ay’a gitmeyi unuttuk” diyor. Her şeyin bugünkü teknoloji ile sıfırdan dizayn edilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu da haliyle çok fazla bütçe ve zaman gerektiriyor.

Ayrıca Umut Yıldız, Apollo 11 mühendisleri ile bir araya geldiği etkinlik ile ilgili detayları da anlattı:

Bu haftasonu Apollo mühendislerinin deneyimlerini anlattığı bir etkinlikteydim. O sıralarda bu işlerle uğraşan 400000+ insandan biriydik diyorlar. Çılgın çalışma saatleri, çılgın hedefler… Dinlerken “wayy be” diyorsunuz.

Orada şunu dediler. Böylesine büyük bir projeyi yapmak için binlerce çalışmayan testler yapılmış, bu testler dokümanlara geçmiş olsa bile yeni mühendisler onbinlerce sayfalık çalışmayan test raporlarına bakmak yerine “ÇALIŞAN” kılavuzlara bakacaklar.

Dolayısıyla onların 50-60 sene önce yaptığı birçok hatanın yeniden gerçekleşmesi ve maliyeti artırması bekleniyor. Çünkü o insanlar artık yok. Sıfırdan dizayn yapılmak zorunda. O günlere katkı veren mühendislere teşekkür edip, artık günümüze bakmalıyız.

Güncelleme:

Tesla çalışanı Türk mühendis Oktay Arslan yaptığı açıklamalarla beraber Umut Yıldız’ın “1960’ların teknolojisi ile günümüz teknolojisi çok farklı; eski teknolojiyi anlayan kimse kalmadığı için Ay’a nasıl gidildiğini unuttuk.” açıklamasını daha da açtı. Arslan, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Güdüm, seyrüsefer ve kontrol mühendisliği (guidance, navigation, and control) için konuşursam, günümüz uçak-uzay projelerinde kullanılan GNC sistemleriyle 1960’lardaki sistemler kavramsal olarak hemen hemen aynıdır. 

Uçak-uzay teknolojisi (GNC) dediğimiz mefhum algoritma, yazılım ve donanım şeklinde bir bütün olarak ele almalıyız. GNC uygulamaları için, 1960’lar ile günümüz arasında algoritmalar açısından çok bir fark yok. Bu noktada herhangi bir bilgi unutulması söz konusu değil!

1960’tan günümüze gezegen ve uyduların hareketini düzenleyen kanunlar değişmedi; yörünge planlama algoritmaları değişmedi, doğrusal kontrol kuramı değişmedi; filtreleme denklemleri de değişmedi.

Sistem modelleme için Newton hareket yasaları (5 Temmuz 1687), kontrol için klasik kontrol (1940’lar – 1950’ler) dediğimiz yöntemler (kök eğrisi, Nyquist kararlılık kriteri, Bode çizimi, kazanç ve faz payı vb), filtreleme için de halen Kalman filtresi (1960’lar) kullanılıyor.

Eskiden bu algoritmaları doğrudan gerçekleyen özel, analog elektronik devreler yapılıyordu. Niye? Çünkü o zamanın bilgisayarları çok büyük ve yavaştı. Şimdilerde ise bu algoritmalar yazılım dilleri (C, C++) ve daha küçük, hızlı bilgisayar donanımı ile gerçekleniyor.

Günümüzde GNC algoritmalarını 1960’lardaki gibi analog devrelerde gerçeklemeye lüzum yok. Bu algoritmalar günümüzdeki yazılım ve donanım teknolojisiyle dijital olarak daha kolay ve ucuza gerçeklenebilinir. Bu konuda bilgi kaybından çok yöntem değişikliği söz konusudur.

Özetlersek, her şeyin bugünkü teknoloji ile sıfırdan dizayn edilmesine gerek yok. 1960’lar: X teorisi, Y algoritması ve analog devreler VS Günümüz: X teorisi, Y’ algoritması ve (yazılım, bilgisayar) O yüzden, Ay’a nasıl gittiğini unuttuğumuz felan yok.

Ek olarak, roket, malzeme, sensor ve baska teknolojiler zamanla değişmiş ve daha gelişmiş olabilir. Bu konularda pek bir bilgim yok. Günümüz ile 1960’lar arasında, bu alanlardaki değişimleri o konuların uzmanlarından dinlemek daha iyi olur.”
yazarMert Can Orhan

2015 yılından beri yazıp çeken Mert Can, yazıları ve videolarıyla ShiftDelete.Net'te
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Türk astrofizikçiye göre Ay’a gitmeyi unuttuk!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Düşünce yolu ile gidin bir bakmışsın ayda birbalmışsın dünyada hayaletsek güzel şey…

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Kimsede “Zaten gittik baktık bir şey yok bir daha gidip ne yapacağız” dememiş. Ben dedim 🙂

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Eğer böyle birşey olsa bir Nasa’nın eski bir çalışanı zaten söylerdi yalan diye, yüzlerce insan çalıştı orda, olay yayılırdı.1947 Roswell uzaylı iddiası nasıl yayıldıysa aynı böyle yayılırdı.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  At yalanını….

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Yalan la gitmemişler işte. At arabasıyla gittiğiniz yolu son model arabayla niye gidemiyorsunuz

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Böyle bir şeyin unutulması demek bence çok saçma. Uluslararası Uzay istasyonuna 6 ayda bir insan gönderiliyor orada günlerce hatta aylarca kalıyorlar. SpayX’in roketleri harıl harıl çalışıyor. Marsa insansız araçları nokta atışı denilecek bir hassasiyette indiriyorlar. Aya inişi unutan bir insan marsa nasıl insansız araç indirebiliyor? Yasalar değişmedi, ayın yeri, dünyanın konumu değişmedi. Peki unutulan nedir?

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Unutulan sanıyorum Ay’dan tekrar dünyaya dönmek. Ay’dan havalanmak için nasıl bir teknoloji kullanılmış olabilir ki? İndikleri alet ayın çekim gücünden kurtulmak için yeterli roket ve yakıta sahip miydi acaba?

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  yazara bak felan* diye geciriyor yaziya

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  yesil perdenin dogdugu gun

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Aaa unutmuşuz 🙂

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Acımasız gerçekler *****

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Gitmek zor dur belki ama imkansız değil. Adamlar marsa gitmeyi planlıyorlar aya gitmek onlar için öyle çok zor değil.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  kim ne derse desin günümüz teknolojisi bile aya gitmek için zorlanıyorken 1970 te aya gidildiğine inanmak ahmaklıktır

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  wayy be 🙂

" Türk astrofizikçiye göre Ay’a gitmeyi unuttuk! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk astrofizikçiye göre Ay’a gitmeyi unuttuk! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk astrofizikçiye göre Ay’a gitmeyi unuttuk! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar