Türk yazılımcılar ‘Truva Atı’yla Apple’ı kandırdı


16 Nisan 2021 Cuma 11:40
ABONE OL
Türk yazılımcılar ‘Truva Atı’yla Apple’ı kandırdı

Türk yazılımcılar tarafından geliştirilen Jungle Runner 2k21 adlı sözde oyun, akşam saatlerinden bu yana sosyal medyanın gündem konusu haline geldi. Kosta Eleftheriou adlı bir Twitter kullanıcısı, App Store‘da yer alan bu ilginç uygulamayı fark etti. Çocuk oyunu olarak gizlenen uygulamanın aslında gizli bir online kumar uygulaması olduğunu tespit etti.

Çocuk oyunu görünümlü kumar uygulaması yaptılar

Bu uygulamayı tespit eden Kosta Eleftheriou isimli uygulama geliştiricisine göre, söz konusu oyun ilk etapta insanların karşısına basit 2D bir parkurda para toplayan maymun çıkarıyor. Buraya kadar her şey normal gibi görünüyor. Ancak işin aslı, oyunun bir süre sonra perdeleri kaldırıp sanal kumar uygulamasına dönüşmesi.

Oyuna Türkiye’de girmeye çalışan kullanıcıların karşısına düşük grafikli ve bug dolu koşan bir maymun oyunu yerine, kripto paralar ile çalışan bir online casino uygulaması çıkıyor. Bu uygulamada, standart internet veya uygulama gazinolarının aksine para kazanmak mümkün olmuyor. Yani oynamak için para yüklediğiniz zaman, kazansanız bile hesabınıza para gelmiyor.

Ayrıca Kosta, uygulamanın Apple’ın güven anlayışını tehlikeye attığını ve bunu kullandığını da belirtti. Zira Apple, kullanıcı güvenini kazanmak için gizlilik ve güvenlik alanında önemli yatırımlar yapıyor. Uygulamanın App Store güvenlik testinden geçmesi ise çok normal. Çünkü uygulama çocuklar için olan bir mobil oyun gibi gözüküyor.

Güven kazanmak için CNN Türk’ü kullandı!

Uygulamanın birkaç aydır var olduğunu söyleyen Kosta, indirme almak ya da kullanıcı itibarını kazanmak için, oyunun güya CNN Türk ekranlarında bile çıktığını gösteren sahte görseller kullandığını gözler önüne serdi.

Uygunsuz ya da yasaklı uygulamaları başka bir program maskesinde uygulama marketlerine sürmek aslında oldukça eski taktiklerden bir tanesi. Daha öncesinde de benzer bir durum İran’da yaşanmış, bir radyo uygulaması sanki taksi aplikasyonuymuş gibi App Store’a girmişti. Fakat bu durum yetkililer tarafından fark edildikten sonra Apple uygulamayı yayından kaldırmıştı.

Jungle Runner 2k21 ile ilgili resmi bir açıklama gelmesede, görünen o ki bazı büyük sitelerin olaya el atmasıyla beraber, oyun bazı bölgeler için App Store’dan kaldırıldı.
yazarArif Gahramanli

18 yaşında bir teknoloji meraklısı olan Arif, ekoloji alanında yaptığı start-up'lar ile birkaç önemli yarışmada derece aldı. İlk zamanlarından sıkı takipçisi olduğu ShiftDelete.net'te içerik üretiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
8 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Sever
Teknoloji Sever
29 gün önce

İşte Türkün gücü 😀

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

Türkün gücü bu tarz pis şeyler yapmak mı sence

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
29 gün önce

sevinwyim mi uzuleyim mi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
29 gün önce

Biz anca böyle şeyler yapıp övünelim.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

Yaşasın Irkımız dans eden kurt dffgfgg

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

Böyle bir şeyden övünülmez

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

Dünyada Çin’den sonra sanal ortamda en sahtekar galiba Türk yapımcılar.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

Adamlar, insanlık için uygulamalar, keşifler yapar; bizim halkımızda nerede sahtekarlık var, onu yapar; sistemin tüm açıklarını bulmaya çalışmak gibi bir düşünme tarzımız var. Yıkıcı zeka

" Türk yazılımcılar ‘Truva Atı’yla Apple’ı kandırdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk yazılımcılar ‘Truva Atı’yla Apple’ı kandırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk yazılımcılar ‘Truva Atı’yla Apple’ı kandırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  2. 2 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  3. 3 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  4. 4 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  5. 5 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  6. 6 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  7. 7 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  8. 8 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  9. 9 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  10. 10 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması