Okunma

Türk insanı otomobil alırken hangi rengi tercih ediyor?


15 Kasım 2018 Perşembe 15:26
Türk insanı otomobil alırken hangi rengi tercih ediyor?

Lider dijital pazarlama platformu SEMrush’ın verileri araç satın almada ilk tercihimizin kırmızı olduğunu, ancak satın alma sürecindeki diğer dinamiklerin bu seçimi değiştirdiğini ortaya çıkardı. Kırmızıyı sırasıyla mavi, sarı ve siyah takip ediyor.

İnternette aranan kelimeler üzerinde araştırma yapan ödüllü dijital pazarlama platformu SEMrush, Türkiye’de son 1 yıl içinde yapılan araç rengi arama sonuçlarını ortaya koydu. Türkiye’de yapılan araç rengi aramalarında kırmızı, diğer renklere büyük fark atarak ilk sıraya yerleşti. Kırmızıyı sırasıyla; mavi, sarı, siyah, beyaz ve gümüş renkleri takip etti. Geçen 12 ay içinde yapılan araç rengi aramalarında kırmızı rengin aranma oranı yüzde 60 oldu.

SEMrush internette en çok aratılan renkleri inceledi

İnternette en çok aranan araba renkleri araştırması, yollarda rastladığımız araba renkleri ile reklamcıların tüketicinin ilgisini çekmek için kullandıkları renklerin birbirinden çok farklı olduğunu da ortaya koyuyor. Araştırma Türkiye’de araç rengi aramalarının büyük farkla önde olan kırmızı ve diğer renkler olan mavi, sarı, siyah, beyaz ve gümüş arasında bölündüğünü gösteriyor. Kırmızı rengin çekiciliği Türkiye’de yapılan araç rengi arama sonuçlarında da kendisini gösterdi. Psikologlara göre kırmızı; hız, heyecan ve tutkuyu yansıtıyor.

Diğer en çok aranan araç renklerinin karakterleri şöyle:

Mavi: İstikrar ve dinginlik
Sarı: Neşe ve olumluluk
Siyah: Gizem ve mevki
Beyaz: Tazelik ve pratiklik
Gümüş: Yenilikçilik ve teknoloji

Satın alma esnasında tercih değişiyor

Türkiye otomotiv pazarının dinamikleriyle bölgenin dikkat çeken pazarları arasında yer aldığını kaydeden SEMrush Türkiye ve Ortadoğu Bölgesi Kurumsal İletişim Direktörü Adam Zeidan, Türkiye otomotiv pazarının bölgenin dikkat çeken pazarları arasında yer aldığını belirtti. Zeidan, şöyle devam etti: “Otomotiv Distribütörleri Derneği‘nin (ODD) verilerine göre Türkiye’de 2017 yılında yaklaşık 1 milyon aracın satılması pazarın dinamizmini gözler önüne seriyor. Araştırmamızın sonuçları, insanların reklamlarda kullanılan araba renklerinden etkilenerek internette arama yaptığını gösteriyor. Araç satın almada en önemli kriterlerden biri olan renk seçimi, çoğu zaman aracın ikinci el satışı düşünülerek yapılıyor. İnsanlar satın alma noktasına geldiklerinde renk konusunda karar değiştiriyor. Hayal edilen araba kırmızı iken, satın alınan araba gri, beyaz ya da siyah oluyor.”

Dijital pazarlama araçları kullanılarak analiz edilen bu tip tüketici tercihlerinin pazarlama ve reklam uzmanları için kritik önem taşıdığına dikkat çeken Zeidan, araba kampanyaları geliştirilirken tüketicinin hayalleriyle satın alma kararı arasındaki makasın açıklığının analiz edilmesi gerektiğine dikkat çekti. İnternette en çok aranan araba renkleri araştırması, yollarda rastladığımız araba renkleri ile reklamcıların tüketicinin ilgisini çekmek için kullandıkları renklerin birbirinden çok farklı olduğunu da ortaya koyuyor.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “Türk insanı otomobil alırken hangi rengi tercih ediyor?”

 1. Anonim dedi ki:

  Yollardaki arabalardan belli olmuyormu hangi rengi tercih ettiğimizi, beyaz. Ama sıcak olan ülkelerde doğru seçimde beyazdır. Ayrıca Türkiyedeki fiyatlardan şikayet edenler Avrupadaki fiyatlardan bihaberler. Bir Passat 28 binden başlar 60 bin Euroya kadar çıkar.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Mavi, siyah ve gümüş varken kim ne yapsın diğer renkleri? Millet boya farkı ödememek için kırmızı veya beyaz bakıyor.

 3. Anonim dedi ki:

  firmaların şerefsizliği. hevesleniyorsun tam alacaksın kırmızıyı o renk için 6 ay 12 ay beklemeniz lazım. yıl 2018 terbiyesizler.. almışlar beyaz siyah griyi hazır çünkü ucuza yapılıyor. hizmet yok bir şey yok. ister al ister alma diyorlar. nasıl olsa alacak enayi çok. zaten arabalara yüzde beş yüz daha fazla veriyoruz. her türlü enayiyiz

 4. Mete dedi ki:

  En iyisi siyah ve gümüş,kırmızı almak akıl işi değil araştırmalara göre en çok kaza yapan araç rengi kırmızı nedense…Kırmızı arabası olandiğer araç sürücüleri tarafından bazen fark edilmediği için kaza geliyorum diyormuş…Duymayanın kulağına küpe olsun…Avrupada kırmızı araç sayısı az…

 5. Supertramp dedi ki:

  Tabi ki de beyaz 🙂

 6. KuzeyKurhan dedi ki:

  Beyaz. Kaza yapınca macun çekip geçebiliyorsun. Renk işi sıkıntı, hele ki boya işinde sanayiye Allah düşürmesin. Yetkili servisi hiç konuşmayalım. Zor canım kardeşim zor yani

 7. Anonim dedi ki:

  listeye bak… hayaller paris gerçekler gri… olm piyasadaki arabaların yarısı neden gri o zaman… :))))

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Resimdeki aracı tercih edemiyor

 9. Anonim dedi ki:

  istediğimizi alabiliyoruz sankide bi rengi kaldı

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Beyaz alırız satarken elden daha çabuk çıksın diye😂😂😂😂😂

 11. mmb_dnr dedi ki:

  Aynen öyle! 7 senedir kullandığım sedefli mavi bir arabam var. Rengini çok seviyorum fakat lokal boya yaptırırken renk tutturamıyorlar. Ayrıca daha 10 yaşında olmasına rağmen güneş yanıkları başladı. Eskiden düz beyaz renk bir arabada ne bulurlar diye düşünürdüm. Kullandıkça insanların neden beyaz renk araba aldıklarını anladım. Şimdilerde arabayı değiştirmeyi düşünüyorum ve hiç sevmesem de aynı sorunları yaşamamak için mecbur beyaz renk alacağım.

 12. Anonim dedi ki:

  Aynen öyle! 7 senedir kullandığım sedefli mavi bir arabam var. Rengini çok seviyorum fakat lokal boya yaptırırken renk tutturamıyorlar. Ayrıca daha 10 yaşında olmasına rağmen güneş yanıkları başladı. Eskiden düz beyaz renk bir arabada ne bulurlar diye düşünürdüm. Kullandıkça insanların neden beyaz renk araba aldıklarını anladım. Şimdilerde arabayı değiştirmeyi düşünüyorum ve hiç sevmesem de aynı sorunları yaşamamak için mecbur beyaz renk alacağım.

 13. root61 dedi ki:

  Kırmızı tamamda sari ne alaka. Niye trafikte gormuyoruz ariyorlarsa bu araclari. Taksileri mi soyluyorlar. 😒

 14. Anonim dedi ki:

  siz istediğiniz rengi almaya gidin, ellerinde olan rengi veriyorlar. Genellikle WV almaya gidin ellerinde ağırlıklı olarak beyaz ve gri olduğu için size bu iki rengi fiyat avantajı ile satmaya kalkarlar. Beyaz renk fabrika çıkışı ucuzdur ve depolama koşullarında güneşe karşı daha da dayanıklıdır. Bu nedenle beyaz araçlar daha fazla üretilir. Siyah ise opak genelde kullanılır ve devlet kurumlarınca daha çok tercih edilir.

 15. Anonim dedi ki:

  “Tük insanı” ne demek? Böyle bir tanım olur mu? Bulgar insanı, Senegal insanı veya İran insanı da olmaz… Türkler veya Türk Milleti demelisiniz. Kolay gelsin.

 16. salih dedi ki:

  babam birgün yeni bir araba aldığını söyledi, heyecanlandım çok mutlu oldum, arabayı gördüğümde şok oldum tutulmayan bir renkti ; baba neden bu renkte bir araba aldın dediğimde param buna yetti oğlum dedi, hayata küstüm bi süre

  1. faruk dedi ki:

   araba işte kardeşim işin olduğunda ilaç gibi gidiyor, çok pipirikliymişsin

 17. Mahmut dedi ki:

  Beyaz renk tercihimdir, çizik belli olmaz, sıcaktan renk solması ya da yanığı olmaz. Çoğu kişinin de ortak düşüncesidir herhalde.

" Türk insanı otomobil alırken hangi rengi tercih ediyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk insanı otomobil alırken hangi rengi tercih ediyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk insanı otomobil alırken hangi rengi tercih ediyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "