Okunma

Türk İşi Ultrabook Ne Zaman?


05 Aralık 2011 Pazartesi 15:50
Türk İşi Ultrabook Ne Zaman?

Intel’in yeni taşınabilir bilgisayar formu ultrabooklar, yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Henüz tam anlamıyla yaygınlaşmamış olsa da ürünler, adından söz ettirir nitelikte. Peki Türk yapımı ultrabooklar ne zaman ortaya çıkacak? Sorumuzu Exper Ürün Yöneticisi Efe Batıkan Tamcı’ya yönelttik.

“Exper olarak pazardaki yenilikleri yakinen takip etmekte, tüketicilerin beğenisine sunduğumuz her yeni üründe beklentilerini karşılayacak ürünleri geliştirmekteyiz. Tablet bilgisayarlardan sonra son dönemde adından hayli söz ettiren yeni nesil Ultrabook’lar da odaklandığımız yeniliklerden biri.

Günümüz dünyasında teknolojik gelişmeler, müşteri beklentileri, ürün trendleri bunun mümkün olabileceği bir dünyanın oluşmasına olanak sağlıyor. Exper olarak 2011 yılında henüz Ultrabook’lar konuşulmazken, tüketicilerin istekleri doğrultusunda geliştirdiğimiz yüksek işlemci performansına sahip, düşük enerji tüketen ve büyük ekranlı hafif ürünleri satışa sunduk.”

2012’de, 2 veya daha fazla Exper Ultrabook

“Exper olarak her zaman öncelikli amacımız Türk tüketicisini ileri teknoloji ürünleriyle buluşturup, onlara iyi bir teknoloji deneyimi sunmak. Bu anlamda 2012 yılında da 2 ya da daha fazla Ultrabook kategorisinde ya da özelliklerine sahip ürünleri satışa sunacağız.

Tabii son kullanıcılar açısından hayli heyecan yaratan bu yeni teknolojinin önümüzdeki dönemde daha da şekilleneceğini düşünmekteyiz. Zira taşınabilir olmanın temeli olan yanınıza aldığınız ürünün az yer kaplıyor olması önemli bir faktör. Türkiye’de dizüstü bilgisayar pazarındaki satışlara baktığımızda gerçekleşen satışların yüzde 90’dan fazlası 15.6 inç büyüklüğünde. Dolayısıyla 14 inç ve altındaki ekran büyüklüklerine sahip Ultrabook’lar alışkanlıkları hemen değiştirmeyecektir.

Diğer taraftan yeni teknolojilerin özellikle son kullanıcılarla buluştuğu ilk zamanlarda daha yüksek fiyat seviyelerinde satılmak zorunda olması önümüzdeki dönemde Ultrabook’larda karşılaşılacak ve Türkiye’de istenilen etkiyi yaratamayacak etkilerden.

Exper olarak bir taraftan Ultrabook kategorisindeki çalışmalarımızı hızla sürdürürken, diğer taraftan notebook, netbook, AIO PC ve tablet bilgisayar tarafında yüksek teknolojiye sahip, hafif ve en önemlisi düşük enerji tüketen ürünleri geliştirmeye devam edeceğiz.”

İlk kimler geldi? Exper ne yapar?

Türkiye’de şu sıralar satılmakta olan ultrabook markalarına baktığımızda, Acer ve Asus’u görüyoruz. Acer’ın piyasada henüz bir modeli görünüyorken, Asus birkaç ayrı model ile karşımıza çıkıyor. Bu ürünlerin son kullanıcıya ulaştığı fiyatlar ise KDV dahil 1700 lira ile 2300 lira arasında değişiyor. Doların da şu sıralar pek yüksek olduğunu hesaba katarsak, fiyatların normal şartlarda mantıklı bir seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Her iki firmanın da modelleri, geçtiğimiz ay içerisinde Türkiye’deki raflardaki yerlerini aldı.

Ultrabookların, yıllardır alışık olduğumuz dizüstü bilgisayarların yerini alması bekleniyor. Efe Bey’in de dediği gibi, pahalı olan teknoloji ilkini atlatmayı beklemek mantıklı olabilir. Fakat bu durumda da, diğer firmaların gerisinde kalmak gibi bir durumun gerçekleşmesi söz konusu olabilir. Fiyatların daha uygun bir hale gelmesini bekleyen kullanıcılar için Exper güzel bir alternatif olacak gibi görünüyor. Diğer yandan, yeni teknolojiye ilk fırsatta kavuşmak isteyen kullanıcıları da hesaba katmak gerek. Bakalım Exper’in ultrabook arenasındaki başarısı ne olacak…

:: Exper’in ultrabookları piyasaya çıkınca, satın almayı düşünür müsünüz?

 
yazarRuşen Göbel

Teknolojiye olan ilgisini ve bilgisini SDN okurlarıyla paylaşmaya hazır olan Ruşen, aynı zamanda sıkı bir iOS takipçisi.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Türk İşi Ultrabook Ne Zaman?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Koreden cinden topliyacaginiza emek verinde siz yapin:)

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Benim exper’den beklentim yeni gelecek Easypad’lerde giriş, orta ve üst seviye çeşitliliği sağlamaları. İlk tabletlerinde orta ve üst seviye sunmuşlardı ama giriş seviyesi yoktu. Ayrıca ekran kalitesi bakımından gorilla screen’e yükselmelerini bekliyoruz. Hem giriş seviyesi hem gorilla screen istiyorsun diyebilirler olsun. 🙂

  3. antiateist dedi ki:

    adam gibi notebook üretmeden ultrabook muhabbetleri biraz komik oluyor.

" Türk İşi Ultrabook Ne Zaman? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk İşi Ultrabook Ne Zaman? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk İşi Ultrabook Ne Zaman? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "