Okunma

Türk Kaplanı seri üretime geçiyor!


05 Eylül 2018 Çarşamba 20:30
Türk Kaplanı seri üretime geçiyor!

Türk savunma sanayimizin önde gelen isimlerinden olan FNSS ve Endonezyalı PT Pindad ortaklığı ile üretilen Kaplan MT tankları, Endonezya’daki testlerden başarı ile geçti. Testlerden başarı ile geçen  Türk Kaplanı seri üretime geçeceği de açıklandı.

Türk Kaplanı seri üretime hazır!

Orta ağırlık sınıfı tankı olan Kaplan MT, Endonezya’daki kalifikasyon testlerinden başarıyla geçerek seri üretime hazır hale geldiği açıklandı.  Prototipi ilk olarak geçtiğimiz Mayıs ayında düzenlenen 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda boy gösteren Türk Kaplanı, bildiğiniz üzere 5 Ekim’deki Ulusal Silah Kuvvetleri Günü resmi geçidinde Endonezya haklı ile buluştu.

Endonezya’da yapılan kalifikasyon testlerinden başarı ile geçen Kaplan MT seri üretime geçebilmesi için harekete geçildi. Dayanıklık ve atış testlerinden başarılı not alan Kaplan MT tankı tüm dünyaya şimdiden korku salıyor diyebiliriz.

6-16 Ağustos tarihleri arasında Java Adası‘nda yapılan testlerde farklı iklim ve arazi koşullarını içerisinde bulunduran 2 bin kilometrelik bir rota kullanıldığının altı çizildi.

Türk Kaplanı

Zorlu şartlarda yapılan testlerin hepsini başarı ile geçen Türk Kaplanı hakkına önemli açıklamalarda bulunan FNSS Genel Müdürü Nail Kurt, Endonezya’nın orta ağırlık sınıf tank ihtiyacını karşılamak için PT Pindad ile ortak proje modeli üzerinde anlaşmaya vardıklarını ifade etti.

Açıklamalarına devam eden FNSS Genel Müdürü Nail Kurt,

“Testler sonrasında Endonezya’da, kullanıcı, Savunma Bakanlığı, ortağımız PT Pindad tarafında büyük bir olumlu hava esti. Adetleri gereği törenler de yapıldı. Dediğim gibi oluşan hava çok olumlu. Bunun bir üretim projesine dönmesi planı vardı, şimdi o aşamadayız. 2019 sonrasında 5 yıllık bütçeleri geliyor.

Toplam ihtiyaç 200-400 adet arasında, çok ciddi miktarlardan bahsediyoruz. 2018’de bir bütçe konulabileceği bilgisi de geçen hafta geldi. 20-25 adetlik küçük bir sipariş bu yıl bile alınabilir. Asıl büyük beklentimiz 2019 ve sonrasında yüksek sayıda ihracat potansiyelini de içeren bir sözleşme imzalamak. İş paylaşımı yaklaşık yüzde 50-50 olacak. Ülke olarak Endonezya’ya ciddi bir ihracat yapmış olacağız.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye içinde düşünülen Kaplan MT tankları seri üretime geçerek, ordumuzun orta ağırlık sınıfındaki tank ihtiyacını gidereceği de Nail Kurt tarafından belirtildi.
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Türk Kaplanı seri üretime geçiyor!”

 1. Anonim dedi ki:

  Bu tanklar acik hedef yuksekligi cok fazla hareket kabiliyeti mbt lere göre cok düsük olasi bir muhabere sifir sans

 2. ofismobilya dedi ki:

  Allahınıza Kurban Olayım .

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Neden tankın gövdesinde Endonezya bayrağı var da türk bayrağı yok böyle mi oluyor ortak üretim F-35’lerde bile var türk bayrağı.

  1. Anonim dedi ki:

   Bahsettiğin F35 ler türk ordusuna satılmış olan F35 ler , Bu tankda endonezya ordusuna satılmış olan tanklardan biri , İlk partiyi endonezya aldı.

" Türk Kaplanı seri üretime geçiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Kaplanı seri üretime geçiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Kaplanı seri üretime geçiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "