Türk Kaplanı seri üretime geçiyor!


05 Eylül 2018 Çarşamba 20:30
Türk Kaplanı seri üretime geçiyor!

Türk savunma sanayimizin önde gelen isimlerinden olan FNSS ve Endonezyalı PT Pindad ortaklığı ile üretilen Kaplan MT tankları, Endonezya’daki testlerden başarı ile geçti. Testlerden başarı ile geçen  Türk Kaplanı seri üretime geçeceği de açıklandı.

Türk Kaplanı seri üretime hazır!

Orta ağırlık sınıfı tankı olan Kaplan MT, Endonezya’daki kalifikasyon testlerinden başarıyla geçerek seri üretime hazır hale geldiği açıklandı.  Prototipi ilk olarak geçtiğimiz Mayıs ayında düzenlenen 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda boy gösteren Türk Kaplanı, bildiğiniz üzere 5 Ekim’deki Ulusal Silah Kuvvetleri Günü resmi geçidinde Endonezya haklı ile buluştu.

Endonezya’da yapılan kalifikasyon testlerinden başarı ile geçen Kaplan MT seri üretime geçebilmesi için harekete geçildi. Dayanıklık ve atış testlerinden başarılı not alan Kaplan MT tankı tüm dünyaya şimdiden korku salıyor diyebiliriz.

6-16 Ağustos tarihleri arasında Java Adası‘nda yapılan testlerde farklı iklim ve arazi koşullarını içerisinde bulunduran 2 bin kilometrelik bir rota kullanıldığının altı çizildi.

Türk Kaplanı

Zorlu şartlarda yapılan testlerin hepsini başarı ile geçen Türk Kaplanı hakkına önemli açıklamalarda bulunan FNSS Genel Müdürü Nail Kurt, Endonezya’nın orta ağırlık sınıf tank ihtiyacını karşılamak için PT Pindad ile ortak proje modeli üzerinde anlaşmaya vardıklarını ifade etti.

Açıklamalarına devam eden FNSS Genel Müdürü Nail Kurt,

“Testler sonrasında Endonezya’da, kullanıcı, Savunma Bakanlığı, ortağımız PT Pindad tarafında büyük bir olumlu hava esti. Adetleri gereği törenler de yapıldı. Dediğim gibi oluşan hava çok olumlu. Bunun bir üretim projesine dönmesi planı vardı, şimdi o aşamadayız. 2019 sonrasında 5 yıllık bütçeleri geliyor.

Toplam ihtiyaç 200-400 adet arasında, çok ciddi miktarlardan bahsediyoruz. 2018’de bir bütçe konulabileceği bilgisi de geçen hafta geldi. 20-25 adetlik küçük bir sipariş bu yıl bile alınabilir. Asıl büyük beklentimiz 2019 ve sonrasında yüksek sayıda ihracat potansiyelini de içeren bir sözleşme imzalamak. İş paylaşımı yaklaşık yüzde 50-50 olacak. Ülke olarak Endonezya’ya ciddi bir ihracat yapmış olacağız.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye içinde düşünülen Kaplan MT tankları seri üretime geçerek, ordumuzun orta ağırlık sınıfındaki tank ihtiyacını gidereceği de Nail Kurt tarafından belirtildi.
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Neden tankın gövdesinde Endonezya bayrağı var da türk bayrağı yok böyle mi oluyor ortak üretim F-35’lerde bile var türk bayrağı.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Bahsettiğin F35 ler türk ordusuna satılmış olan F35 ler , Bu tankda endonezya ordusuna satılmış olan tanklardan biri , İlk partiyi endonezya aldı.

ofismobilya
ofismobilya
2 yıl önce

Allahınıza Kurban Olayım .

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Bu tanklar acik hedef yuksekligi cok fazla hareket kabiliyeti mbt lere göre cok düsük olasi bir muhabere sifir sans

" Türk Kaplanı seri üretime geçiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Kaplanı seri üretime geçiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Kaplanı seri üretime geçiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)