Okunma

Türk Lirası’nın Simgesi Açıklanıyor


22 Şubat 2012 Çarşamba 07:00
Türk Lirası’nın Simgesi Açıklanıyor

Türk Lirası‘nın dünyadaki diğer güçlü paralar arasında prestijini arttırmayı hedefleyerek T.C. Merkez Bankası tarafından düzenlenen simge yarışması sonuçlandı.

Bu yarışmada birinci olan simge artık Türk Lirası‘nın simgesi olarak paraların üzerinde yer alacak, TL kullanımına alternatif olacak.

Türk Lirası’nın simgesini belirlemek için düzenlenen yarışmanın sonuçlandığını ve birincinin belirlendiğini belirten T.C. Merkez Bankası‘nın yaptığı açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

“Bankamız tarafından Türk lirasına kazandırılan itibarın perçinlenmesi ve dünyada bilinirliğinin artırılması amaçlarına yönelik olarak Türk lirasını anlaşılabilir, özgün, estetik, elle yazımı kolay ve akılda kalıcı şekilde temsil edebilecek bir simge belirlemek üzere düzenlenen “TL Simge Yarışması” 8 Eylül 2011 tarih ve 2011-54 sayılı basın duyurusu ile kamuoyuna duyurulmuştu.”

“Söz konusu Yarışma kapsamında gerçekleştirilen başvurulara yönelik yapılan değerlendirmeler sonucunda ödüle layık görülen tasarımlar belirlenmiştir.”

“Bu bağlamda Yarışma sonuçlarının açıklanması ve TL Simgesi olarak kullanılacak tasarımın tanıtımı amacıyla 22 Şubat 2012 Çarşamba günü saat 15.30’da Ankara’da Bankamız İdare Merkezi Konferans Salonu’nda bir basın toplantısı düzenlenecektir.” denildi.

Bugün saat 15:30’da Türk Lirası‘nın simgesi açıklanarak kullanılmaya başlanılacak.

Güncelleme: Bugün yapılacağı açıklanan basın toplantısı ileri bir tarihe ertelendi. Ertelemenin sebebi olarak ise teknik çalışmaların yetişmemesi olarak açıklandı.   

:: TL yerine simge kullanılacak olmasına ne diyorsunuz?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

28 yorum - “Türk Lirası’nın Simgesi Açıklanıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  benzeri Ⱡ

 2. SDN Okuru dedi ki:

  dünyadakı en saçma yarışma oldu. merkez bankası gibi bir kurum boyle çalışıyorsa acıyorum bu milletin haline. bi yarışmayı aylardır sonuçlandıramadılar

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İlk simge olan kuyruklu t’yi haça üstelik ters harça benzeten zihniyeti alkışlıyorum 🙂 Her yerde kendinizi göstermeye devam edin 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Türk lirası’nın simgesi uluslararası ASCII kod tablosuna girecek mi? klavyede yazabilecekmiyiz? buda önemli…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  tam bir muhalefet partisi psikolojisiyle yorum yapmış arkadaşlar herşeye itiraz herşeye muhalafet ama elin gavuru yapmış biz neden yapamıyoruz diyede herkesi eleştirmektende geri durmazlar sadece itiraz itiraz itiraz yapıcı hiçbirşey yok yazıklar olsun

 6. justlive4life dedi ki:
 7. SDN Okuru dedi ki:

  Benim bildigim simge paranin uzerine basilmayacak hangi simgesi olan paralarin uzerinde isareti var elestirirken biraz mantikli olun ne gerek var gibi bir yaklasim vatanseverlikele bagdasmiyor

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Çok mu lazımdı?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Yarışmanın şartlarından biri de 4 punto olarak bile yazıldığında net ve analşılır olması diyor. Sizce bu kadar küçükken anlaşılır mı bu simgeler?
  Bu arada sonuçların açıklanması ileri bir tarihe ertelendi.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  kominist ve çin japon karışımı olmuş tl kendi başına yeter

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Tek bie harf olması gerek T nin üzerine 3 çizgi süper ***** yeni gibi

 12. SDN Okuru dedi ki:

  en son ertelendi diye bir haber okudum sitenin birinde açıklama belki yanlış okumuşumdur

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Baştaki haç işaretini seçer bu zihniyet kesin

 14. ibozer dedi ki:

  Bu daha çok ertelenir gibi geliyor bana =S

 15. SDN Okuru dedi ki:

  harika bişi paramız değerleniyor böylelikle 🙂

 16. SDN Okuru dedi ki:

  hac işaretine benziyor

 17. mila12 dedi ki:

  Simge bugünde açıklanamıyor

  Merkez Bankası, TL simge yarışması sonuçlarının açıklanması ve TL simgesi olarak kullanılacak tasarımın tanıtımına ilişkin bugün düzenleyeceği basın toplantısını erteledi.

  Kaynak

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Sayı: 2012 – 16

  22 Şubat 2012

  TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI
  TARAFINDAN DÜZENLENEN TL SİMGE YARIŞMASI
  SONUCUNA İLİŞKİN BASIN DUYURUSU

  Bankamız tarafından Türk lirasına kazandırılan itibarın perçinlenmesi ve dünyada bilinirliğinin artırılması amaçlarına yönelik olarak Türk lirasını anlaşılabilir, özgün, estetik, elle yazımı kolay ve akılda kalıcı şekilde temsil edebilecek bir simge belirlemek üzere düzenlenen “TL Simge Yarışması” sonuçlarının açıklanması ve TL Simgesi olarak kullanılacak tasarımın tanıtımının 22 Şubat 2012 Çarşamba günü saat 15.30’da Ankara’da Bankamız İdare Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenecek bir basın toplantısı ile yapılacağı 21 Şubat 2012 tarih ve 2012-13 sayılı basın duyurusu ile kamuoyuna duyurulmuştu.

  Ancak, TL Simgesinin farklı bilgisayar ortamlarında güvenli bir şekilde uygulanabilirliğinin gösterimine ilişkin teknik çalışmaların tamamlanabilmesi için zamana ihtiyaç duyulduğundan, söz konusu toplantı ileri bir tarihe ertelenmiştir.

  Kamuoyunun bilgisine sunulur.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  askari ücretin açlık sınırının altında oldugu bir ülkenin parası simge ile deger kazanmaz, beyhude işler bunlar.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Ülkelerin para birimleri arasındaki yer öyle simge bulunarak alınmaz. Sen ekonomik gücünü kanıtla adamlara onlar kendileri simge bulurlar bize 😉

 21. SDN Okuru dedi ki:

  0(sifir) daha akilda kalici ve yazmasi kolay bence, hem tl nin degerini vurguluyor hemde sanal ortamda kolay yazilir 🙂

 22. eterno dedi ki:

  Ülkelerin para birimleri arasında yer edinmek için yerinde bir karar. Boş işlerle uğraşıyorlar diyen arkadaş Lidyalı galiba!

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Darphane eskiden bol bol para basardı, yüksek enflasyon dönemlerinde.
  Şimdi ise para değerini koruduğu için yeni banknotlara ihtiyaç yok, eee ne yapacak bu darphane o kadar banknot basma makinesi boş boş yatsın mı.
  Paraları değiştirmek için bahane lazım.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Bence bunlardan biri seçilirse hüsran olur. Pek bi güzelliği yok. Albenisi yok.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Boş işlerle uğraşıyorlar başka birşey değIl
  _,,#

 26. ResHaT dedi ki:

  Elle yazılması kolay olmasını dikkate almışlar, fakat sanal ortamdada yazılabilir bi simge olması lazım, $ € gibi.

 27. GAMEHUNTER dedi ki:

  Organizasyona bende çalışma göndermiştim, sonuçları merakla bekliyorum.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  japonumsu olmuş.

" Türk Lirası’nın Simgesi Açıklanıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Lirası’nın Simgesi Açıklanıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Lirası’nın Simgesi Açıklanıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "