Türk pilotlara F-35’ler için kısıtlama uygulanmıyor!


11 Eylül 2018 Salı 12:45
Türk pilotlara F-35’ler için kısıtlama uygulanmıyor!

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımına karşı ABD ile arasında yaşanan krizin, F-35’lere yansıdığı herkes tarafından biliniyor. Ancak, ilk uçuşunu gerçekleştiren Türk pilotların ve teknik ekibin ABD’de aldığı eğitim sorunsuzca devam ediyor.

Binbaşı Halit Oktay’ın 28 Ağustos tarihinde F-35 ile ilk uçuşunu gerçekleştirerek Türk havacılık tarihine adını yazdırdığını sizlere duyurmuştuk. Şu anda Türkiye’ye F-35 teslimatı alınırken eğitim sürecinde bir kısıtlama yaşanmaması sevindirdi.

ABD Luke Hava Üssü’nde bulunan Türk pilotlar ve teknik ekip, diğer ülkelerin ekipleriyle birlikte eşit imkan ve olanaklar dahilinde sürece başarıyla devam ediyor. Uçuş sistemleri ve radar verileri konusunda bir kısıtlama uygulanmıyor.

Türk pilotlara F-35’ler için kısıtlama uygulanmıyor!

Uçağın tüm detaylarının Türk heyete sunulduğu belirtilirken, pilotların uçakla ilgili ilk izlenimlerinin olumlu olduğu ifade ediliyor. İlk bakım ekibi eğitimlerini tamamlayarak Türkiye’ye dönerken, yeni bir ekip daha Amerika’ya gönderildi.

Ülkemize F-35 programı kapsamında 100 adet uçak alınması planlanırken, şu ana kadar 36 uçak için sipariş verildi. Bu siparişlerden 10 tanesi için ciddi miktarda ödeme yapıldı. Bu tutarın 1 milyar dolar civarında olduğu belirtiliyor.

Ancak, ABD’nin süreci askıya alması sonrasında ek sipariş vermeyen Türkiye, ilk uçağın tüm mülkiyet haklarına da sahip oldu. Kongre talebi doğrultusunda ABD Savunma Bakanlığı’nın rapor hazırlığı devam ederken, bu sürecin ilk uçakların Türkiye’ye teslim edilmesine ilişkin sorun oluşturması beklenmiyor.yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Türk pilotlara F-35’ler için kısıtlama uygulanmıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk pilotlara F-35’ler için kısıtlama uygulanmıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk pilotlara F-35’ler için kısıtlama uygulanmıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  3. 3 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  4. 4 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  5. 5 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  6. 6 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  7. 7 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  8. 8 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  9. 9 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  10. 10 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!