Okunma

Türk pilotlara F-35’ler için kısıtlama uygulanmıyor!


11 Eylül 2018 Salı 12:45
Türk pilotlara F-35’ler için kısıtlama uygulanmıyor!

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımına karşı ABD ile arasında yaşanan krizin, F-35’lere yansıdığı herkes tarafından biliniyor. Ancak, ilk uçuşunu gerçekleştiren Türk pilotların ve teknik ekibin ABD’de aldığı eğitim sorunsuzca devam ediyor.

Binbaşı Halit Oktay’ın 28 Ağustos tarihinde F-35 ile ilk uçuşunu gerçekleştirerek Türk havacılık tarihine adını yazdırdığını sizlere duyurmuştuk. Şu anda Türkiye’ye F-35 teslimatı alınırken eğitim sürecinde bir kısıtlama yaşanmaması sevindirdi.

ABD Luke Hava Üssü’nde bulunan Türk pilotlar ve teknik ekip, diğer ülkelerin ekipleriyle birlikte eşit imkan ve olanaklar dahilinde sürece başarıyla devam ediyor. Uçuş sistemleri ve radar verileri konusunda bir kısıtlama uygulanmıyor.

Türk pilotlara F-35’ler için kısıtlama uygulanmıyor!

Uçağın tüm detaylarının Türk heyete sunulduğu belirtilirken, pilotların uçakla ilgili ilk izlenimlerinin olumlu olduğu ifade ediliyor. İlk bakım ekibi eğitimlerini tamamlayarak Türkiye’ye dönerken, yeni bir ekip daha Amerika’ya gönderildi.

Ülkemize F-35 programı kapsamında 100 adet uçak alınması planlanırken, şu ana kadar 36 uçak için sipariş verildi. Bu siparişlerden 10 tanesi için ciddi miktarda ödeme yapıldı. Bu tutarın 1 milyar dolar civarında olduğu belirtiliyor.

Ancak, ABD’nin süreci askıya alması sonrasında ek sipariş vermeyen Türkiye, ilk uçağın tüm mülkiyet haklarına da sahip oldu. Kongre talebi doğrultusunda ABD Savunma Bakanlığı’nın rapor hazırlığı devam ederken, bu sürecin ilk uçakların Türkiye’ye teslim edilmesine ilişkin sorun oluşturması beklenmiyor.yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Türk pilotlara F-35’ler için kısıtlama uygulanmıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk pilotlara F-35’ler için kısıtlama uygulanmıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk pilotlara F-35’ler için kısıtlama uygulanmıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "